Slávne vynálezkyne, ktoré svojimi objavmi dobyli svet - budete prekvapené

Slávne vynálezkyne, ktoré svojimi objavmi dobyli svet - budete prekvapené
 • 01.08.2015
 • Lucia Kučerková

  • Zdieľaj:
 • 2

Na začiatku ich nápadu bola myšlienka niečo zmeniť a zlepšiť.

Tvorivosť a odhodlanosť ich viedla k objavom, ktoré používame dodnes.

Spoznajte tieto tri výnimočné ženy a ich životné príbehy, ktoré ich doviedli k unikátnym vynálezom.

Umývačka riadu

Za prvú funkčnú umývačku riadu vďačíme Josephine Cochranovej. Vo svojich 19 rokoch sa Josephine  vydala za Williama Cochrana, s ktorým sa presťahovali do honosného sídla, v ktorom organizovali večierky. Práve po jednej takejto zábave Josephine zistila, že jej služobníctvo rozbilo drahý čínsky porcelán.  Nahnevaná zakázala služobníctvu umývať riad a pustila sa do čistenia sama. 

S hrnčekom v ruke a ponorená v bublinkovej vode ju napadla myšlienka zostrojenia stoja, ktorý by riad umýval sám. Zahĺbená do svojich myšlienok bežala do knižnice a za hodinu mala napísaný prvý koncept stoja, v ktorom by bol riad umiestnený v stojane a tlak by naň striekal vodu. V roku 1886 si dala svoj nápad patentovať. Práve Josephine dnes vďačíme za to, že uľahčila domáce práce všetkým, ktorí obohatili svoju domácnosť o tento „malý zázrak.“

Slavné vynálezkyne, ktoré svojimi objavmi dobyli svet

Zdroj: Shutterstock®

Žehliaca doska

Kde by  boli dnes ženy, ktoré neznášajú žehlenie bez jedinečného objavu, ktorý zjednodušuje žehlenie šiat a rukávov. Má ho takmer každá žienka v domácnosti, no už máloktorá vie, že práve za tento objav vďačíme ďalšej vynálezkyni Sarah Booneovej.  Hovoríme o doske na žehlenie, ktorú si dala Sarah Booneová patentovať v roku 1892. 

Odporúčame prečítať: Keď muž vymení rodinný život za PC hru

Slavné vynálezkyne, ktoré svojimi objavmi dobyli svet

Zdroj: Shutterstock®

Nepremokavé detské plienky

Kde bolo tam bolo, sa v roku 1917 v Indiane narodila žena, Marion Donovan, ktorá mala dve deti. Frustrovaná neustálym prebaľovaním premočenej plienky svojho mladšieho dieťaťa si sadla k šijaciemu stroju a z kúpeľňového závesu ušila obal, ktorý zabezpečil, aby  látková plienka nepremočila  detskú postieľku.

Svoj nový typ plienky vylepšila aj o zapísanie, ktoré na rozdiel od doposiaľ používaných špendlíkoch nebolo pre dieťa  nebezpečné. Objav ponúkla obchodníkom, ale tí o novinku neprejavili záujem. V roku 1949 začala Marion predávať  plienky pre bábätká sama a u mamičiek zaznamenala obrovský ohlas. V roku 1950 si dala svoj vynález patentovať , pričom neskôr ho predala  spoločnosti  Keko Corporation. 

Dnes ponúka trh naozaj široký výber detských plienok, od látkových, bambusových, až po papierové, ktoré poskytujú deťom, ale i rodičom jednoduché vymieňanie a komfort. 

Slavné vynálezkyne, ktoré svojimi objavmi dobyli svet

Zdroj: Shutterstock®


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Jana Komadová 05.10.15 17:05

JK
karma
100.00

Skvelý článok

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 15.05.16 20:12

SK
karma
113.00

vdaka VAM za dobre napady, bez ktorych si uz nevieme predstavit nas zivot

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní