Tetovanie a piercing: Spoznaj riziká takéhoto zdobenia tela!

Tetovanie a piercing: Spoznaj riziká takéhoto zdobenia tela!

Tetovanie a piercing, ako všetci vieme, sú pomerne výrazné zásahy do tela. Zatiaľ čo piercing si vieme kedykoľvek vybrať alebo odstrániť podľa potreby a nálady, tetovanie je trvalou záležitosťou. A to často aj vtedy, keď sa pôvodne javí ako dočasná ozdoba. Sú ľudia, ktorí plánujú a zvažujú takýto zásah do svojho tela mesiace či roky. Ale potom sú aj takí, ktorí si zmyslia zo dňa na deň ozvláštniť sa krúžkom v obočí alebo menom svojho milovaného na zápästí.

Nuž, a práve ten druhý prípad so sebou prináša riziko, že si nie úplne dostatočne zvážime všetky pre a proti.

Rozhodli ste sa pre tetovanie?

V tom prípade myslite na to, že kvalitnú a bezpečnú ozdobu vášho tela treba vložiť do rúk tatérovi s vlastným štúdiom v čistom a sterilnom prostredí. Tatér musí pracovať v rukaviciach a miesto, na ktoré vám pribudne tetovanie, musí vydezinfikovať. Takisto si overte, že naozaj používa sterilné jednorazové ihly, pretože pri zanedbaní ktoréhokoľvek z uvedených faktorov vám môže spôsobiť mimoriadne nepríjemné následky. Z tetovacieho štúdia si tak môžete odniesť, okrem ozdoby tela, aj vírus hepatitídy typu C či vírus HIV. V prípade zanedbania zdravotných rizík však tetovanie môže spôsobiť aj rôzne bakteriálne a plesňové infekcie, kožné zápaly, úplne v najhoršom aj rakovinu kože a lepru. Faktom ale zostáva, že tatér je rovnako ohrozený, ako aj zákazník. 

Odporúčame: Žena bez make-upu? Aj celebrity dokazujú, že sú obyčajné ženy ako my!

riziká tetovania

Zdroj: Shutterstock®

Hojenie potetovaného miesta zvyčajne trvá až mesiac a treba ho po celý čas potierať masťou, ideálne s prídavkom vitamínu E. Kým sa rana hojí, treba sa vyhýbať priamemu slnku, bazénom, vírivkám, ale aj jazerám. To isté platí pri piercingu, keďže v lete a v období nadmerného potenia sa rana hojí podstatne dlhšie a horšie.

piercing a zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Možno si spomínate na kauzu, kedy vyšli na verejnosť informácie o tom, že ľudia, ktorí majú tetovanie alebo piercing, sú pre zdravotné poisťovne v jednej skupine s užívateľmi alkoholu a návykových látok. Dôsledkom malo byť obmedzenie ľudí s tetovaním a piercingom pri preplácaní určitých liekov. Našťastie však bolo napokon všetko uvedené na pravú mieru a pre týchto „ozdobených" ľudí nevyplývali žiadne obmedzenia zo strany poisťovní. A to je dobre, pretože inak by sa tieto obmedzenia museli týkať drvivej väčšiny nás – žien, od malých dievčat po naše babky, ktoré nosia náušnice.

Prečítaj si: Ako využiť staré tričko? Určite ho nevyhadzuj, ale inšpiruj sa!

tetovanie a tehotenstvo

Zdroj: Shutterstock®

Viete, prečo je tetovanie permanentné? Môže za to farba, ktorá zostáva akoby zamurovaná pod kožou. Množstvo žien sa aj v období tehotenstva pohráva s myšlienkou dopriať si (ďalšie) tetovanie. Je to však krok, ktorý sa určite odporúča odložiť na neskôr, konkrétne na obdobie niekoľkých mesiacov po pôrode. V tehotenstve ste totiž náchylnejšia na infekcie a je tu aj veľká pravdepodobnosť vzniku alergickej reakcie.

komplikácie po tetovaní

Zdroj: Shutterstock®

Čo môže spôsobiť skrášlenie tela piercingom?

V prípade, že sa rana zle hojí, môže dôjsť k rôznym infekciám, výronom alebo opuchom. Nakoľko materiál, použitý pri zavádzaní piercingu, vniká priamo do kože, musí spĺňať prísne pravidlá v oblasti sterility a bezpečnosti. Objaviť sa môže alergická reakcia na kov, z ktorého je piercing vyrobený. Ak máte piercing v bradavke, pred dojčením ho určite vyberte. Nejde tu však o vplyv piercingu na množstvo mlieka, skôr o komfort vás a vášho bábätka. V prípade, že po čerstvom aplikovaní piercingu sa vaša rana zle a dlho hojí a nepomôžu ani špeciálne obklady, na rad prichádzajú, v lepšom prípade, antibiotiká, v tom horšom chirurgický zákrok.

Bude ťa zaujímať: Geniálne kuchynské triky: Šetria čas a vyhneš sa neporiadku!

negatíva tetovania

Zdroj: Shutterstock®

Skôr, než sa rozhodnete skrášliť si telo permanentným tetovaním či piercingom, nezabudnite si zistiť všetky informácie o prípadných zdravotných rizikách, ktoré so sebou prinášajú. Ak máte akékoľvek pochybnosti o tomto zásahu do vášho tela, neunáhlite sa, naopak, doprajte si viac času na premyslenie. Tetovanie a piercing vás má predsa tešiť a skrášľovať, nie narušiť či zničiť vaše zdravie.

- Anketa

MÁTE SKÚSENOSŤ S KOMPLIKÁCIAMI Z TETOVANIA ALEBO PIERCINGU?

Odpovedalo 60 ľudí  

Áno, zažil/a som si to doslova na vlastnej koži
3%
Nie, zahojilo sa mi všetko bez problémov
23%
Nie, pretože mám odpor k takýmto "ozdobám"
73%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Soňa Kelemenová 25.02.18 07:59

SK
karma
86.00

pekne a decentne tetovanie sa mi velmi paci.... ba dokoncaviac ako piercing ..... poznam jedno velmi pekne a ciste tetovacie studio s velmi kreativnym taterom.... tomu by som sa do ruk zverila.... skusenosti z tetovanim mam vo forme pernamentneho make-upu...

 • 2
Odpovedať

Katarína Kusá 25.02.18 11:06

KK
karma
89.00

asi som už stará ale nepáči sa mi to, pokožka ženy má byť hebká a jemná a nie počmáraná...niektoré tetovania mi pripadajú ako kožná choroba

 • 3
Odpovedať

Lenka Meravá 25.02.18 12:05

LM
karma
82.00

Mam 4 tetovania. Vacsina su napisy ktore maju pre mna velky vyznam. Som vsak zastancom decentneho tetovania a na take miesta ktore nevystavujeme casto.
Velmi by som chcela jedno na ruku ale stale si vravim ze ak pojdem niekedy na pohovor moze to posobit zle.
Je to vsak ako droga. Ak si raz date .

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 25.02.18 13:13

karma
110.00

Nikdy ma to nelákalo..

 • 2
Odpovedať

Michaela Horváthová 25.02.18 15:50

MH
karma
89.00

mne sa toto vôbec nepáči a som proti tomu.

 • 3
Odpovedať

Mária Beniačová 25.02.18 17:41

MB
karma
96.00

Nepochopím ako si niekto môže takto hyzdiť telo a ešte aj riskovať zdravie.

 • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 25.02.18 18:06

MM
karma
100.00

neuznávam ani jedno z týchto zdobení tela, sama som zvedavá, ako to časom zhodnotia ich majiteľky

 • 2
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 25.02.18 18:16

HZŠ
karma
100.00

Osobne mne sa to nepáči. Vštepil mi to zrejme môj dedko, ktorý si často nadával do blbcov, pretože si nechal vytetovať z lásky k babke ich iniciále. Pripomínal nám, ako pritom veľmi trpel.

 • 2
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 25.02.18 18:41

PV
karma
113.00

Niektorím ľudom to pristane.Ja nemám žiadne tetovanie, nejak ma to nenadchlo, a myslela som na to ,že ked budem staršia,tak to nebude pekné,nehodí sa to ,napr. ked mám spoločenské šaty. (ako prednedávnom sa ukázala "známa "osobnosť Z.P. , kt. mala pekné šaty,ale to tetovanie na ruke jej len špatilo - mohla si dať dlhé rukavičky.) Akurát o čom rozmýšľam je len pernamentné tetovanie obočia,z dôvodu ,že mám riedke a svetlé obočie , a je to len na rok ..!!

 • 2
Odpovedať

Milka Damašková 25.02.18 22:34

MD
karma
132.00

Niektoré tetovania sa mi páčia, keď sú spravené s citom, no myslím si, že je to pekné len na mladých ľuďoch- a potom čo? Odstrániť je problém....Aj môj syn zvažoval tetovanie no odhovorila som ho a myslím že dnes by si už ani ten svoj plánovaný motív nezvolil, čiže je fajn že si to rozmyslel.

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 26.02.18 14:35

MB
karma
98.00

male decentne sa mi celkom paci, ale kto mam potetovane cele casti a este k tomu piate cez deviate .... to je podla mna hroza, tiez nechapem preco si niekto da vytettovat mrtveho pribuzneho .... kazdemu sa vsak paci nieco ine ....

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 04.05.20 18:08

KS
karma
133.00

Nikdy ani jedno ani druhé.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní