Tetovanie bude minulosťou? Od budúceho roka bude platiť zákaz používania niektorých pigmentov!

Tetovanie bude minulosťou? Od budúceho roka bude platiť zákaz používania niektorých pigmentov!

  • Zdieľaj:
 • 1

Pre niekoho dokonalé umenie, pričom plátnom je ľudské telo a pre niekoho nerozvážnosť svojho mladšieho JA. Nech už je to akokoľvek, dnes je tetovanie považované za umelecké dielo. A nemôžeme sa vôbec čudovať, nakoľko dnešní tetovači sú majstrami vo svojom odbore a ihlou dokážu vykúzliť naozaj skvosty, ktoré nejeden majiteľ s hrdosťou ukazuje všetkým navôkol. Zdá sa však, že dobrým časom odzvonilo. Od budúceho roka už tetovania budú len minulosťou. A nielen tetovania, ale aj permanentný make-up (tetovanie obočia, tetovanie pieh, tetovanie pier,...), ktorému podľahli najmä dámy.

Európska chemická agentúra totižto zhodnotila, že zelené a modré pigmenty, ktoré sa používajú pri tetovaní, sú zdraviu škodlivé. Od roku 2023 teda bude platiť zákaz ich používania. A keďže zatiaľ neexistujú za ne žiadne náhrady, ktoré by boli zdraviu nezávadné, tetovačom neostáva nič iné len dúfať, že sa nejaká alternatíva objaví.

permanentný make-up

Zdroj: Shutterstock®

Skutočne je koniec všetkým tetovaniam i permanentnému make-upu

Na prvý pohľad to tak vyzerá, nakoľko spomínané pigmenty tvoria základ alebo sú súčasťou mnohých ďalších atramentov, ktoré sa pri tvorbe tetovania či permanentného make-upu používajú. Miešajú sa z nich aj ďalšie farby, ako napríklad červená, fialová alebo hnedá. V dôsledku toho je teda jasné, že zákaz môže položiť na kolená mnohých podnikateľov.

Podľa Európskej chemickej agentúry spomínané farby môžu prispieť k vzniku rakoviny a dokonca môžu spôsobiť nielen podráždenie pokožky, ale aj problémy s plodnosťou. A práve tomu sa chce EÚ vyhnúť a ochrániť tak zdravie obyvateľov svojich členských štátov. Avšak po všetkých lockdownoch a nariadeniach sú už teraz mnohí podnikatelia na pokraji krachu. Nebude im teda ostávať nič, len hľadať alternatívy, ktoré nebudú zdraviu škodlivé alebo obchádzať legislatívu len pre to, aby sa uživili.

A čo so všetkými tými peniazmi, ktoré majú tetovači v tovare? Respektíve v nakúpených farbách, ktoré už nebudú môcť používať? Asi neostáva nič iné, len otvoriť salóny a tetovať od rána do večera, aby sa im aspoň nejaká časť peňazí vrátila a minuli svoje zásoby počas tohto roka.

- Anketa

MÁTE ALEBO UVAŽUJETE NAD TETOVANÍM?

Odpovedalo 323 ľudí  

Mám a stačí mi
4%
Mám, ale uvažujem nad ďalším
76%
Nemám a ani nechcem
13%
Nemám, ale zvažujem, že si dám spraviť
7%

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Elena Švachová 15.01.22 21:43

karma
100.00

Je to každého osobná vec, ale mne sa tie celé ruky, nohy, ba celé potetované telá nepáčia.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Špenátová polievka z čerstvého špenátu: Vitamíny na tanieri
Polievky

Špenátová polievka z čerstvého špenátu: Vitamíny na tanieri

 • 0
 • 21.03.2022
Focaccia – famózny taliansky chlieb. Ako ju pripraviť?
Bezmäsité jedlá

Focaccia – famózny taliansky chlieb. Ako ju pripraviť?

 • 2
 • 29.06.2022
Jahodové galetky z lístkového cesta: S vanilkovým krémom i zmrzlinou sú TOP
Dezerty

Jahodové galetky z lístkového cesta: S vanilkovým krémom i zmrzlinou sú TOP

 • 1
 • 24.03.2022
TOPlist