Tipy pre rýchle učenie: Tieto najefektívnejšie spôsoby si potrebuješ osvojiť

Tipy pre rýchle učenie: Tieto najefektívnejšie spôsoby si potrebuješ osvojiť

Učíme sa celý život. Učiť sa začíname už v plienkach a v dnešnej dobe nie sú tabu ani univerzity tretieho veku. Učením dokážeme oddialiť aj choroby ako Alzheimer, rozšíriť si všeobecný prehľad či prehĺbiť si slovnú zásobu. Zo psychológie vieme, že učenie sa je celoživotný, zámerný, cieľavedomý a systematický proces získavania vedomostí, zručností a skúseností. Toto získavanie vedomostí nemusí byť len nudné memorovanie textov z hrubých kníh. Môže to byť aj zábava, stačí si nájsť motiváciu. Efektívne učenie dosiahnete len vtedy, ak dokážete sústrediť všetku vašu pozornosť na to, čo sa pokúšate naučiť.

Zlepšite si pamäť

Čítajte. Naozaj, čítajte nielen svoje poznámky, ale aj odborné články a učebnice, aby ste si rozšírili svoj rozhľad na danú tému. Robte si kratšie, no výstižnejšie poznámky, z ktorých sa budete jednoduchšie učiť. Ďalšia možnosť sú podcasty. Občas vie byť počúvanie o danej téme účinnejšie, ako si stýkrát čítať jednu a tú istú vec. Ak podcast nenájdete, spoľahnite sa na svoje vlastné čítanie nahlas. Veď predsa nejakú časť sa učíme aj počúvaním. Otestujte sa! Nie nadarmo sú v učebniciach jazykov na konci každej kapitoly testy. Slúžia vám na to, aby ste zistili, v čom máte medzery a v čom sa ešte musíte zlepšiť. Jedzte zdravo! Mozog je orgán a potrebuje tie správne živiny na to, aby fungoval tak, ako má. Najlepšie sú čučoriedky, oriešky a ryby.

Odporúčame: Zhoršená koncentrácia: Máš problém sústrediť sa? Naprav to!

ako sa naučiť skôr

Zdroj: Shutterstock®

Používajte aplikácie

Žijeme vo svete, kedy má každý mobilný telefón a na ňom tie najrôznejšie aplikácie. Aj keď je väčšina v angličtine, je to priam ako stvorené na učenie sa jazyka. Napríklad aplikácia Cram vám umožní vytvoriť si kartičky, pomocou ktorých sa slovíčka či iné veci naučíte lepšie a rýchlejšie. Na druhej strane aplikácia Trello vám pomáha organizovať si všetky veci, ktoré sú spojené s tímovou prácou. Je využiteľná nielen v škole, ale aj v práci. Podobne funguje aj aplikácia Themes, ktorá vám umožňuje prakticky to isté, avšak tu môžete zdieľať všetko. Od poznámok cez tabuľky, pdf-ká či iné dôležité dokumenty. Pokiaľ veľa prokrastinujete a neviete si zadeliť čas, aplikácia SelfControl je presne pre vás. Funguje na telefónoch, ale aj na počítači. Funguje tak, že vám znemožní prístup k určitým aplikáciám či webstránkam na určitý čas.

Neučte sa nárazovo

Pred prednáškou či hodinou v jazykovej škole si prejdite to, čo sa následne bude preberať. Preložte si slovíčka, ktoré vám robia problém a zvýraznite si vety, ktorým nerozumiete. Nebojte sa spýtať profesora či učiteľa to, čo vám nie je jasné. Sú tam na to, aby vám pomohli. Na hodine či prednáške dávajte pozor, robte si efektívne poznámky a pritom si nezapisujte všetko. Snažte sa zachytiť iba to hlavné. Po prednáške sa spýtajte priateľov či rodiny veci, ktoré sú vám stále nejasné. Ak vám s tým nepomôžu, určite sa spýtajte profesora. Kto to vie lepšie ako on? Prejdite si poznámky z hodiny ešte v ten deň večer. Pomôže vám to pri ďalšom učení. Potom si odpovedzte na otázky, ktoré vám neboli pred prednáškou či hodinou jasné.

aplikácie ktoré pomáhajú pri učení

Zdroj: Shutterstock®

Tieto tipy môžu byť užitočné, len ak to s učením myslíte vážne. Vytvorte si rutinu, ktorá vás bude baviť. Zmeňte miesto, kúpte si nové doplnky na pracovný stôl (nie však také, ktoré by vás rozptyľovali) a hlavne si dávajte prestávky. Učenie nie je jednoduché, no vedomosti sú jediná vec, ktorú vám nikto nemôže zobrať.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 31.08.19 07:12

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobré tipy pre rýchle učenie!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní