V pavilóne šeliem


V strhujúcom románe podľa skutočných udalostí V pavilóne šeliem oživil autor predvojnový rozbúrený Berlín v celom jeho pôvabe a hrôze.

 

Dôsledky II. svetovej vojny sú podrobne zmapované, ale o ich príčinách a vzostupe Hitlerovej moci po zvolení za ríšskeho kancelára história taktne mlčí.

 

 

V pavilóne šeliem

Erik Larson si získal uznanie čitateľov celého sveta ako majster pravdivých príbehov. Po obrovskom úspechu bestselleru Diabol v bielom meste, príbehu masového vraha, ktorý si vyberal obete medzi návštevníkmi svetovej výstavy v Chicagu v roku 1893, práva na sfilmovanie príbehu získal Leonardo DiCaprio a sám chce hrať úlohu vraha, napísal ďalší pozoruhodný príbeh americkej rodiny v Berlíne počas Hitlerovho nástupu k moci.

 

 

Vo svojom strhujúcom románe V pavilóne šeliem oživil predvojnový rozbúrený Berlín v celom jeho pôvabe a hrôze. Vychádzal pritom zo svedectiev Williama E. Dodda, amerického veľvyslanca v Berlíne, a jeho pôvabnej dcéry Marthy, ktorá sa vo svojich aférkach zaplietla s viacerými pohlavármi, vrátane veliteľa gestapa či sovietskeho špióna.

 

Larson sprostredkúva čitateľom ohromujúce očité svedectvo vtedajších udalostí a odhaľuje prekvapivé zákulisie spletitej etapy dejín. Je prestúpený atmosférou tých čias s nezabudnuteľne vykreslenými postavami bizarného Goringa a nečakane okúzľujúceho – hoci veľmi nebezpečného Goebbelsa. Marthu v prvej chvíli očaria pompézne večierky a krásni mladíci tretej ríše s ich nákazlivým nadšením pre obnovu svetového významu Nemecka. No neskôr rodina so znepokojením sleduje útoky na židov, cenzúru tlače a návrhy nových desivých zákonov, ktoré vyvrcholia v násilí jednej noci – Noci dlhých nožov a odhalia pravú Hitlerovu povahu a jeho bezohľadnú posadnutosť absolútnou mocou.

 

Obdivuhodné a nesmierne pútavé dielo rozpráva aj o tom, prečo svet nespoznal, akú vážnu hrozbu Hitler predstavuje, až kým Berlín a celú Európu nezachvátila hrôza a krviprelievanie. Vo svojom obvinení nešetrí ani vtedajšie osobnosti politického a spoločenského života Ameriky a dopĺňa tak chýbajúcu mozaiku novodobých dejín.
Tá neušla ani pozornosti strieborného plátna a už budúci rok sa v hlavnej postave amerického veľvyslanca predstaví charizmatický Tom Hanks.

 

Kniha je už na pultoch slovenských kníhkupectiev, či u online predajcov.

 


 

Zdroj foto: www.martinus.sk,www.womansday.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní