Vieš, prečo má mužská brada viac mikróbov ako psí kožuch? Neuveríš!

Vieš, prečo má mužská brada viac mikróbov ako psí kožuch? Neuveríš!

  • Zdieľaj:
 • 3

Či už máte slabosť na bradu vášho partnera, alebo máte psa, určite vás bude zaujímať, čo odhalila nová štúdia zo Švajčiarska. Vedci totiž zistili, že bradatí a fúzatí muži majú v chlpoch viac mikróbov ako psi v srsti. Švajčiarski výskumníci testovali brady mužov a chlpy rôznych druhov psov. Neuveriteľné sa stalo skutočným, výrazne viac baktérií mali muži vo fúzoch a brade na rozdiel od psov.

Odporúčame: Budeš šokovaná! Vieš, ktoré sú najšpinavšie predmety v domácnosti?

rodina pes brada

Zdroj: Shutterstock®

Ako to naozaj bolo

Pôvodným cieľom štúdie však neboli mikróby ani baktérie, ale či by ľudia mohli byť nakazení baktériami a chorobami, ktoré prenášajú psy. Išlo o skener MRI, ktorí používali aj veterinári, aj lekári. Aby túto hypotézu otestovali, zobrali vzorky z osemnástich mužských brád (respondenti mali od 18 do 72 rokov) a tridsiatich psích kožuchov rôznych rás. Výskumníci zistili výrazne viac baktérií vo vzorkách odobratých z brady mužov v porovnaní s kožušinou psov. Všetky vzorky fúzatých a bradatých mužov mali oveľa vyššie množstvo mikróbov, zatiaľ čo len 23 z 30 psov malo podobne vysoké čísla. Ak to zoberieme trošku pritiahnuté za vlasy, na základe týchto zistení možno považovať psov za čistejších v porovnaní s bradatými mužmi.

lekári zistili viac mikróbov na brade človeka ako v psom kožuchu

Zdroj: Shutterstock®

Myslite zoširoka

Kým si vytvoríme názor, mali by sme si všimnúť pár vecí. Po prvé, bola to veľmi malá štúdia, ako môžete vidieť z počtu testovaných jedincov a tieto výsledky by sa mali brať s rezervou. Po druhé, ak ste milovník brady alebo fúzov a v súčasnosti sa cítite ohrozene, nebojte sa, pretože nielen vaša polovička, ale aj Beard Liberation Front (kampaň za brady) vás plne podporia. Netreba zabúdať, že na všetkých predmetoch, povrchoch a na všetkých ľuďoch sú určité baktérie a mikróby. Čo sa týka ľudskej brady, treba vziať do úvahy aj fakt, že na človeku sa prirodzene vyskytujú baktérie a niektoré sú pre nás aj prospešné.

Pozri aj: Toto by ti nikdy nenapadlo čistiť: Skús jarné upratovanie inak!

brady sú nehygienické hovoria lekári

Zdroj: Shutterstock®

Záverečné rady

Brady ako také nie sú nehygienické. Ak si to myslíte, môže to hraničiť s pogonofóbiou, teda strachom z brady. Netreba však zabúdať na pravidelnú hygienu brady a fúzov. Na trhu sú tie najrôznejšie šampóny a peny na holenie, ktoré v tom vašim polovičkám pomôžu. Všetko však treba brať s mierou a netreba si kvôli tomuto zisteniu hneď oholiť bradu či fúzy.


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 04.05.19 10:03

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé a vcelku uveriteľné! V prvom rade netreba zabúdať na pravidelnú hygienu.

 • 1
Odpovedať

Miloslav Kráľ 04.05.19 19:13

MK
karma
-1.00

Tak som raz sedel pri obede v podnikovej jedálni. Predomnou sedel môj kolega za tým istým účelom. Sporadickú konverzáciu prerušil môj odpor k prijímaniu potravy môjho kolegu, keď sa mu začali lepiť na bradu zbytky jedla. Mal som veľký problém s myšlienkou vstať a odísť. Na jednej strane si pestujeme jedlom baktérie na vlastnej brade a na druhej sa ju snažíme udržiavať v čistote hygienickými návykmi. No neviem, ale tie psy to asi robia lepšie.

 • 1
Odpovedať

Miloslav Kráľ 04.05.19 19:37

MK
karma
-1.00

....okrem toho pestovanie brady je spôsob, ako potlačiť svoj komplex menejcennosti a vyzerať sám pred sebou dôležitejší.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Jesenná móda: Osvoj si 5 módnych tipov do jesenného počasia
Módne inšpirácie

Jesenná móda: Osvoj si 5 módnych tipov do jesenného počasia

 • 1
 • 23.10.2022
Zimná čiapka, ktorá pristane každej! Siahni po „beanie“, ktorú si zamiluješ
Módne inšpirácie

Zimná čiapka, ktorá pristane každej! Siahni po „beanie“, ktorú si zamiluješ

 • 1
 • 20.11.2022
Oversized tričko v centre pozornosti: Takto v ňom budeš vyzerať skvelo!
Módne inšpirácie

Oversized tričko v centre pozornosti: Takto v ňom budeš vyzerať skvelo!

 • 5
 • 26.08.2022