Viete, v čom bývate?


Marc Kushner je nadšený architekt. Rozhodol sa priblížiť súčasné i futuristické stavby, ktoré predstavujú to najzaujímavejšie, najbláznivejšie i najmúdrejšie, čo ľudia vymysleli, a dá sa to nazývať architektúrou.

Do jeho knihy sa dokonca dostali aj dva projekty zo Slovenska – prezradíme, že jeden z Bratislavy (nie, nie je to obrátená pyramída) a druhý z okresu Galanta.

Štvrtá kniha zo série TED knihy, ktorá v malých knižkách prináša veľké myšlienky. TED príspevok Marca Kuschnera, autora knižky Budúcnosť architektúry v 100 budovách, má viac ako 1,8 milióna pozretí. Aj preto, že architektúra podľa neho ovplyvňuje každého z nás, či si to uvedomujeme alebo nie.  

Odporúčame tiež:  Ako sa dá schudnúť so smoothie?

Budúcnosť architektúry v 100 budovách

Zdroj: Shutterstock®

Marc vyzýva – chcite od architektúry viac. Veď dom, v ktorom bývate, či kancelária, v ktorej pracujete ovplyvňuje, ako sa cítite každý deň. Priemerný Američan strávi v interiéri 90% času a u Slovákov to bude podobné.

Podľa Marca sa vďaka poznaniu architektúry dá vytvárať lepšie prostredie. A to znamená lepšie budovy, a potom lepšie mestá, ktoré vytvoria lepší svet.

Architektúra stojí v dobe neobmedzených možností pred náročnými otázkami – ľudia čakajú od budov nemožné. Papierový stan. Budova, ktorá pohlcuje smog. Výskumné laboratórium, ktoré kráča po snehu. A tak ďalej.

Chceme budovy, ktoré nám pomôžu ochrániť životné prostredie; budovy, ktoré nás potešia a zároveň nám poslúžia; budovy, ktoré spájajú nové technológie a znovu využiteľné materiály.

V knihe Budúcnosť architektúry v 100 budovách nájdete tie najinovatívnejšie budovy súčasnosti, ale aj zajtrajška.   

Odporúčame tiež: Vidieť Neapol...a začať ŽIŤ

Budúcnosť architektúry v 100 budovách

Táto knižka ukazuje v 100 príkladoch, že celý svet môže túžiť po lepšej architektúre. Tu je niekoľko kúskov na inšpiráciu:

 

Môže byť mrakodrap postavený z dreva?

Môžu červíky nahradiť robotníkov?

Môže budova vyčistiť vzduch?

Môže architektúra pomôcť v boji proti rakovine?

Môžu byť z diaľnic dobré domy?

 

 

TED Knihy

Malé knihy. Veľké myšlienky

 

Dosť dlhé na to, aby ste objavili silné a nové myšlienky, ale také krátke, že ich prečítate na jedno posedenie – TED Knihy nadväzujú na TED talky. Osemnásťminútové príspevky môžu vo vás vyvolať záujem o tému; ale pri väčšine z nich chcete ísť hlbšie, viac sa dozvedieť a vypočuť si celý príbeh. TED knihy túto potrebu napĺňajú.

 

V septembri 2014 TED vydal svoju prvú knihu. Odvtedy je hrdým vydavateľom mnohých zaujímavých a inovatívnych titulov, a ďalšie sa pripravujú. Séria týchto kníh má široký záber a venuje sa všetkému od architektúry cez biznis, vesmírnej turistike až po lásku – je vhodná pre každého, kto sa rád dozvie niečo nové.

 

TED je nezisková organizácia s cieľom rozšíriť informácie a myšlienky vo forme krátkych a úderných prednášok (18 minút alebo menej). TED začal v roku 1984 ako konferencia o technológii, zábave a dizajne (Technology, Entertainment & Design). Dnes sa venuje množstvu tém a to vo viac ako 100 jazykoch. Medzičasom vznikli samostatne organizované podujatia TEDx, ktoré ľuďom umožňujú deliť sa o vedomosti po celom svete.

 

Odporúčame tiež: Jana Benková o hľadaní šťastia a slobody

 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Lucia Šeptáková 26.07.16 06:26

karma
107.00

Ja neznášam futuristické stavby,moderné budovy,obrovskè konštrukcie.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 26.07.16 19:44

SK
karma
114.00

sú to zaujímavé a zvláštne budovy, autori v nich uplatnili svoju fantáziu

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní