Zachránia tri ženy sudánskeho chlapca?


 

 

Miriam, Riva a Inbal. Tri ženy rôzneho veku, postavenia aj temperamentu. Spoja sa, aby zachránili sudánskeho chlapca, ktorý utiekol pred vojnou a hrozí mu deportácia. V boji proti predsudkom a byrokracii o sebe a svojej minulosti odhalia viac, ako by chceli...

 

 

Dobrá krajina je dojemný príbeh slovenskej novinárky žijúcej v Izraeli, ktorý si vás získa vzrušujúcimi osudmi hlavných postáv a očarí ľahkým, zároveň dynamickým štýlom, takže napätie si vychutnáte až do poslednej kvapky.

 

Zachránia tri ženy sudánskeho chlapca?

Zavedie vás na štyri kontinenty, od Európy, cez Afriku, Áziu po Ameriku, a do rôznych časových období. „Páčia sa mi filmy, ktoré nie sú chronologické, lineárne,“ vysvetľuje autorka Jana Shemesh.

 

Príbehy sa začali vo Varšave v tridsiatych rokoch minulého storočia a vrcholia v dnešnom Izraeli a Spojených štátoch. Spája ich téma úteku pred zlom, hľadania miesta v novej krajine a to, ako sa to všetko dotýka tých slabších – detí a žien. Je to príbeh o hľadaní dobrej krajiny, dobrých ľudí a najmä dobra v ľuďoch.

 

Zaujímavosťou je, že na začiatku bol námet – dve ženy Miriam a Inbal, ktoré zachránia chlapca. Neskôr do toho vstúpila tretia dôležitá postava, sudkyňa Riva.

 

„Pôvodne som si myslela, že si vystačím s Miriam a novinárskou adeptkou Inbal. A zrazu som potrebovala ešte jednu ženu, pretože som si nevedela vyargumentovať, ako by sa tie dve totálne outsiderky dokázali postaviť proti byrokratickému kolosu pri záchrane chlapca,“ vysvetľuje Shemesh.

 

Zachránia tri ženy sudánskeho chlapca?

 

Chlapec strieľa. Zatvorí oči, keď stláča spúšť. Chvejú sa mu ruky. Počuje rachot.  Keď otvorí oči, vidí nepohnuté otcovo telo. Stále sa z neho valí krv, ale tok ustáva. Zabil svojho otca.  Priekupník mu tlieska a kričí. „Dobrá práca, chlapče. Takí ste všetci tam v Sudáne. Zabijaci.“ Chlapec zatlačí otcovi oči. Utrie si krvavé ruky do trička a nevšimne si, že guľka, ktorú vystrelil, sa zavŕtala do steny. Odchádza však s vedomím, že je otcovrah.

 

 

Začítajte sa do novinky Dobrá krajina.
 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Blažena Sádovská 25.08.13 18:08

BS
karma
100.00

Knihu si rada prečítam, musí byť zaujímavá.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní