Začnite s prvými prácami v záhrade

Začnite s prvými prácami v záhrade
  • 29.03.2016
  • Lucia Hausknechtová

Prvý jarný deň je už za nami a to znamená, že je najvyšší čas pripraviť záhradu na túto sezónu.

Marec je ideálnym mesiacom na vysádzanie nových stromov, kríkov, skorej zeleniny, ale aj na menej obľúbené práce ako odstraňovanie buriny či hnojenie. Teplé a slnečné dni strávené v záhrade sú skvelým relaxom, ktorý sme si počas zimy nemohli dopriať. 

Dobré náradie je polovica úspechu

Po každej zime by ste mali skontrolovať všetko záhradné náradie. Je dôležité vyhodiť nefunkčné kusy, opraviť poškodené a dokúpiť všetko, čo budete pri práci v záhrade potrebovať. Správna starostlivosť zabezpečí dlhšiu životnosť a tým aj ušetrené peniaze a čas. Ostrenie záhradného náradia ako sú nožnice alebo motyka by nemali byť len výnimočnou záležitosťou. 

Odporúčame prečítať: Sladkosti - z ktorých najviac priberáme

Začnite s prvými prácami v záhrade

Zdroj: Shutterstock®

Sadenie zeleniny

Začiatok jari je ideálne obdobie na vysádzanie prvej zeleniny. Ak sa ráno objavujú ešte silnejšie mrazy, bez skleníka alebo pareniska by rastliny mohli umrznúť. Pri priaznivejších podmienkach vysaďte semená do prekyprenej a pohnojenej pôdy.

V marci sa najčastejšie vysádzajú odolnejšie druhy zeleniny ako cesnak, mrkva, pažítka alebo reďkovka, ktorým chladnejšie teploty neprekážajú. V tomto ročnom období sa môžete pustiť aj do vysádzania byliniek, ktorých čerstvosť oceníte v každom jedle. Zasiať môžete bazalku, mätu, rozmarín alebo tymian.

Odporúčame prečítať: Nebojte sa jarnej únavy! Ako ju poraziť?

Začnite s prvými prácami v záhrade

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite na trávnik

Hustý zelený trávnik je snom každého záhradkára. Starostlivosť o trávu však nie je taká jednoduchá a vyžaduje veľa vášho času. V prvom rade by ste mali na jar trávnik prevzdušniť, aby ste sa zbavili buriny a zaistili prísun kyslíka ku koreňom trávy.

Pri pravidelnom hnojení a polievaní sa neskôr môžete pýšiť krásnou zelenou trávou. Okrasné záhony s kvetmi by ste mali na jar zbaviť všetkých opadaných listov, konárov alebo buriny. Marec je vhodný čas na vysádzanie nových záhonov a presádzanie tých starých.  

Odporúčame prečítať: 5 chutných polievok, ktoré vám pomôžu schudnúť

Začnite s prvými prácami v záhrade

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com, www.shutterstock.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 29.03.16 19:11

SK
karma
114.00

veru, uz nas to caka

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 06.04.16 12:12

karma
93.00

už máme posadené :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní