Zákony na ochranu zvierat: Takto sú chránené zvieratá v rozličných krajinách!

Zákony na ochranu zvierat: Takto sú chránené zvieratá v rozličných krajinách!

V dnešnej dobe si ľudstvo začína čoraz viac dávať pozor na ochranu prírody, respektíve životného prostredia a taktiež aj zvierat, ktoré sú jeho súčasťou a ktoré žijú okolo nás. S tým súvisí prijímanie rozličných zákonov na ochranu zvierat, ktoré sú prítomné v mnohých vyspelých krajinách. Aj na Slovensku od minulého roka platí, že zviera nie je vec. Pozrite sa s nami na rozličné zákony na ochranu zvierat naprieč celým svetom, ktoré dávajú jasne najavo, že ľudstvo nie je ľahostajné k týmto nemým tváram, ktoré sa sami nevedia brániť. 

Zvieratá cítia

Za jedného z lídrov v oblasti ochrany a poskytovania dobrých životných podmienok pre zvieratá je považovaný Nový Zéland. V tejto krajine je oficiálne stanovené, že zvieratá sú cítiace stvorenia, a preto je potrebné myslieť na to, že tieto stvorenia cítia bolesť, strach aj rozličné potreby. Za trestné sa považuje utrpenie zvierat, ku ktorému dochádza kvôli krutosti a dokonca aj nečinnosti. Samozrejme, do tejto kategórie spadajú aj štúdie a pokusy na zvieratách.

Pozri aj: Vplyv domácich miláčikov na človeka: Prospieva nám ich prítomnosť?

opustené zviera

Zdroj: Shutterstock®

Pomoc pre opustené zviera

Problém so zvieratami bez domova, najmä so psami a mačkami, je prítomný snáď v každej krajine. Tieto zvieratá sa následne len túlajú po uliciach či opustených miestach a často hladujú. V susednom Poľsku platí, že ak človek natrafí na opusteného štvornohého chlpáča, je povinný to oznámiť, a to miestnemu útulku alebo pokojne aj polícii či požiarnemu zboru. 

Trest za krádež psa

V mnohých krajinách Spojených štátov amerických je pes, ktorého viaceré domácnosti považujú za člena rodiny, braný zo zákona len ako majetok. Krádež psa tu nie je vnímaná ako únos a vo väčšine prípadov z toho vinník vyviazne bez trestu. V štáte Virginia by však zlodej psov nemusel dopadnúť veľmi dobre. Tento zločin sa tu trestá pomerne tvrdo, pričom v takomto prípade hrozí páchateľovi väzenie až do 10 rokov.

opatrovníctvo o zviera

Zdroj: Shutterstock®

Rozhodovanie o opatrovníctve

A v USA ešte na chvíľu zostaneme. Pri rozvode manželského páru sa s domácimi miláčikmi, ktoré s manželmi zdieľali domácnosť, zaobchádza rovnako ako s majetkom, čiže ako napríklad s automobilom. Túto problematiku sme načrtli už vyššie. Neplatí to však všade. Konkrétne Aljaška sa pomerne nedávno stala prvým štátov, v ktorom sa pri rozvode manželov zaobchádza so zvieraťom podobne, ako by to bolo v prípade dieťaťa. To znamená, že sudca určuje, kto bude opatrovníkom, pričom sa zohľadňuje, čo je pre zviera najlepšie.

Tresty za týranie zvierat

V rámci ochrany zvierat sa zvyčajne pristupuje aj k vymedzovaniu trestov v prípade ich týrania a ubližovania. Aspoň to môže prispieť k tomu, aby si čo najviac ľudí uvedomilo, ako by sa so zvieratami rozhodne zaobchádzať nemalo. Napríklad Veľká Británia udeľuje vskutku nemalé pokuty, pričom nedávno došlo v krajine k zvyšovaniu hornej hranice z 5000 libier na 20 000 libier. V prípade naozaj závažných prípadov týrania zvierat je maximálnym trestov odňatie slobody až na 5 rokov.

prechádzky so psom

Zdroj: Shutterstock®

Pravidelné venčenie

Pravidelné vychádzky so psom, minimálne za účelom vykonania istých potrieb zvieraťa, sú pre psíčkarov samozrejmosťou. No v jednom z významných talianskych miest je venčenie psíkov aj viac ošetrené. Taliansko sa vo všeobecnosti snaží vytvárať pre zvieratá dobré životné podmienky, no Turín je v tomto smere ešte ďalej. Pokiaľ tu totiž majiteľ psa chodí svojho miláčika venčiť menej ako trikrát denne, koleduje si o pokutu okolo 500 eur.

Zodpovednosť za škodu spôsobenú zvieraťom

V závere sa ešte raz vrátime do jedného z amerických štátov. Konkrétne v Oklahome je plané, že za správanie svojho psa, respektíve za zranenie, ktoré niekomu pes spôsobí, je zodpovedný jeho majiteľ. Postihnutý v tomto prípade môže podať žalobu, a to v prípadoch, kedy bol pohryzený, psa neprovokoval a mal právo zdržovať sa na mieste, na ktorom ho pes napadol. To neplatí v prípadoch, kedy obeť psa sama vyprovokovala či práve vnikala na súkromný majetok. Za provokáciu sa môže považovať napríklad hádzanie predmetov do psa, fyzický útok alebo dokonca aj ohrozovanie a útočenie na  jeho majiteľa. 

Odporúčame: 6 tipov ako ochrániť psa počas letných horúčav


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 05.06.19 08:06

ĽŠ
karma
100.00

V niektorých prípadoch sa to zdá troška prehnané, no zviera naozaj nie je vec!

  • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 07.06.19 08:27

MC
karma
109.00

každý kto túži po domácom miláčikovi,by si mal byť vedomý aj svojej zodpovednosti.

  • 2
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní