Zlodejka kníh


Na úvod jedna maličkosť.

Zomriete.


Tak sa začína kniha Zlodejka kníh, ktorá vychádza už v druhom vydaní – prvé sa rýchlo vypredalo a v týchto dňoch prichádza do kín aj filmová verzia.

Je totiž iba málo kníh, ktoré dokážu osloviť toľko čitateľov, vzbudiť také emócie, rozplakať i naplniť úžasnou energiou. Vo svete sa z knihy stal okamžite bestseller, predalo sa už osem miliónov kusov a to najmä vďaka výberu rozprávača.

zlodejka kníh

Tým je totiž Smrť! Mladý austrálsky autor Markus Zusak napísal strhujúci príbeh o 9-ročnom dievčati Liesel, o ktorom Smrť rozpráva ako zdanlivo nezúčastnený divák, ale postupne prichádzate na to, že aj Smrť má naozaj srdce...

 

Liesel prichádza do nemeckého mestečka Molching, kde ju čakajú adoptívni rodičia. Postupne si zvyká na krik a výčitky novej mamy Rosy i na láskavosť nového ocka Hansa. Liesel si nachádza priateľov – aj toho najlepšieho, ktorý sa do nej zaľúbi. Zoznamuje sa so slovami, učí sa ich čítať i zapisovať. Počúva hudbu, ktorou jej ocko obveseľuje mestečko. A hoci by to od nej asi nik nečakal, kradne knihy.

 

 

Na všetko však dopadá tieň Adolfa Hitlera, ktorý vládne Nemecku a nepochybne aj srdciam väčšiny jeho obyvateľov. Jej ocko nacistickému poblázneniu odolal a Liesel sa čoskoro naučí rozlišovať medzi svetom „tam vonku“, kde treba na požiadanie hajlovať či vešať zástavy so svastikami, a svetom „vnútri“, v dome, kde sa v pivnici ukrýva mladý židovský utečenec.


Blíži sa koniec vojny, život je čoraz ťažší a Smrť, rozprávač strhujúceho príbehu mladej Liesel, má čoraz viac práce...

 

Zusak je predovšetkým skvelý rozprávač a hoci v Zlodejke kníh píše o krutých časoch, smrti, zabíjaní, nie je to kniha skľučujúca, či depresívna. Naopak. 

 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Lucia Hrbčeková 04.02.14 22:15

LH
karma
-1.00

Odporúčam krásna kniha :D

  • 0
Odpovedať

Daniela Šurláková 14.04.14 20:09

karma
97.00

Je to veľmi pekná a emotívna kniha odporúčam prečítať.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní