Zvyky a tradície, ktoré patria k Štedrému dňu

Zvyky a tradície, ktoré patria k Štedrému dňu
 • 24.12.2014
 • Lucia Hausknechtová

  • Zdieľaj:
 • 1

Niektoré tradície a zvyky už vymizli z našich domácností, iné pretrvávajú a putujú tak ďalej k našim deťom. Vytvárajú jedinečnú atmosféru, ktorá v dnešný Štedrý deň prichádza do mnohých rodín. Strávte preto tento deň so svojimi blízkymi, užite si tradície a nezabudnite na podstatu dnešného dňa. Nenáhlite sa a urobte si ho presne taký, aký si ho želáte.

1. Zdobenie vianočného stromčeka

Mnoho rodín si túto príjemnú povinnosť nechávajú až na dlho očakávaný Štedrý deň, kedy sa im aj po prvýkrát rozsvietia svetielka na stromčeku. Je to už jasný znak toho, že dnešný deň je výnimočný a stromček bude zdobiť rodinné obydlie až do sviatku Troch kráľov, teda 6. januára.

2. Vyprážanie, pečenie, varenie

Od rána je vo väčšine domácností rušno najmä v kuchyni. Treba očistiť zemiaky do šalátu, obaliť kapra, uvariť vianočnú polievku. Štedrá večera má byť naozaj štedrá a byť znakom hojnosti, preto sa často celá rodina podieľa na jej pripravovaní.

Odporúčame prečítať: Babičkina vianočná kuchárka (recenzia)

vianoce

Zdroj: Shutterstock®

3. Nejedz, uvidíš zlaté prasiatko

Kto by už len nepoznal túto vetu, ktorú nám odmalička rodičia vraveli, keď sme sa snažili uchmatnúť si niečo sladké počas Štedrého dňa. Zvyky a tradície by sa mali dodržiavať a ak sa aj vy budete postiť počas celého dňa, možno to prasiatko naozaj uvidíte.

4. Vianočné rozprávky

Príjemná, pomerne mladá tradícia, ktorú budú pravdepodobne s veľkou radosťou dodržiavať mnohé generácie po nás. Večera je pripravená, stromček ozdobený a vám zostáva čas na pozretie si jednej, možno aj viacerých vianočných rozprávok, ktoré vám urobia znova o kúsok krajšie Vianoce.

Odporúčame prečítať: Vianočné nechtové inšpirácie

vianoce

Zdroj: Shutterstock®

5. Zdobenie štedrovečerného stola

Podľa tradície, by ste mali dať šupinu z kapra alebo mincu pod každý tanier, aby sa vás držali peniaze po celý rok. Farba výzdoby je na vás, no určite nič nepokazíte typickými farbami ako je červená či zlatá, ktoré k Vianociam jednoducho patria.

6. Symboly počas štedrej večere

Keď celá rodina zasadne za stôl, prichádzajú mnohé zvyky, ktoré sa v rôznych kútoch Slovenska menia. Najznámejším je rozkrojenie jablka. Nožom sa prepolí jablko a ak stred vyzerá ako päťcípa hviezda, všetci za stolom budú po celý rok zdraví, ak je hviezda štvorcípa, niekto zomrie alebo ochorie. Rovnako sa nesmie odchádzať počas večere od stola, pretože to privoláva nešťastie. 

Odporúčame prečítať: 5 tipov na knižné Vianoce

vianoce

Zdroj: Shutterstock®

7. Polnočná svätá omša

Pre veriacich ľudí je tento deň prípravou na narodenie Ježiša Krista. V mnohých kostoloch sa konajú polnočné sväté omše, ktoré majú neopakovateľnú atmosféru a chodia na ne tisíce ľudí. Čaro tejto noci spojené so stovkami hlasov spievajúcich najznámejšiu koledu Tichá noc, vám naplnia srdce.

Odporúčame prečítať: Najlepšie kuchárske knihy pod vianočný stromček II.

vianoce

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

Aké zvyky máte Vy počas Štedrého dňa?


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Jana Komadová 13.01.15 07:41

JK
karma
100.00

u nás sú tradičné vianoce ráno upečiem štedrák a začnú sa prípravy ,pozerajú sa rozprávky poobede ideme na cintorín pri večeri najskôr sa pomodlíme a podakujeme potom všetkým spravím krížik z medu na čelo najskôr sa podávajú oplátky z medom,krupicová kaša,opekance z tvarohom,kapustnica, zemiakový šalát a kapor nakoniec je prípitok šampanské a rozkrojí sa jablčko ako posledné sa rozbalujú darčeky chodíme aj na polnočnú omšu a udržiavam ešte jeden krásny zvyk nechať počas štedrej večere jedno voľné miesto pri stole

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček pánskej kozmetiky NIVEA MEN

 • 11
 • 13.01.2023
Vyhraj 3x balíček od Oriflame, ktorý poteší každú ženu
SÚŤAŽE

Vyhraj 3x balíček od Oriflame, ktorý poteší každú ženu

 • 20
 • 30.11.2022
Vyhraj Toaletný stolík Emilie du Chatelet v hodnote 259 € od therese.sk
SÚŤAŽE

Vyhraj Toaletný stolík Emilie du Chatelet v hodnote 259 € od therese.sk

 • 9
 • 01.12.2022