Čakáte bábätko? Viete, aké stravovanie je vhodné?

 Čakáte bábätko? Viete, aké stravovanie je vhodné?
  • 26.06.2015
  • Andrea Lukáčová

Tehotenstvo je jedno z najkrajších období v živote ženy. Ak čakáte bábätko, gratulujeme! Malý človiečik pod matkiným srdcom však tiež potrebuje primeranú výživu a vystáva otázka, či má tehotná žena zvýšiť príjem potravy dvojnásobne, alebo to nie je potrebné. Prvý trimester predstavuje najdôležitejšie obdobie vývoja vášho dieťaťa.

Preto je veľmi vhodná úprava stravovacích návykov tak, aby pomer živín vo vašej potrave pokojne pokryl aj potreby bábätka a zároveň vás nezaťažil kilogramami navyše. Ako? Čítajte ďalej. 

Odporúčame prečítať: Make-up, ktorý odolá vode aj vysokým teplotám

tehotná žena strava

Zdroj: Shutterstock®

Plánujete tehotenstvo?

 

Prenatálna strava a vitamíny sú dôležité. Ak ešte len plánujete otehotnieť, je veľmi vhodné začať ich užívať. Vitamíny a živiny v nich obsiahnuté podporujú vašu maternicu a tiež aj prípadné oplodnené vajíčko. Patrí sem najmä kyselina listová a železo. Na trhu je mnoho prípravkov pre budúce mamičky. Nebojte sa zainvestovať.

Kyselina listová funguje v tele ako malá elektráreň. Zásobuje živinami. Znižuje riziko vrodených chýb bábätka a zabezpečuje zdravý vývoj buniek. Ak máte radšej prirodzené vitamíny, v rámci príjmu kyseliny listovej jedzte šošovicu, fazuľu, špenát, špargľu aj citrusové plody. Železo získate z mäska (vyhnite sa tučnému), vajíčok. Veľmi dobre sa vstrebáva v kombinácií s vitamínom C. Pokojne si špenát pokvapkajte citrónovou šťavou, alebo si k nemu nakrájajte papriku. Zabijete dve muchy jednou ranou. 

Odporúčame prečítať: 

Zdravé recepty: Rukolovo-bazalkové pesto s pečenými zemiakmi

strava plná železa

Zdroj: Shutterstock®

Dbajte na rozmanitosť potravy

 

Pokojne si dajte na čo máte chuť, ale pozor na vyprážané, mastné a sladké jedlá. Po pôrode by ste mohli zostať nemilo prekvapená množstvom kíl navyše. Odporúčajú sa najmä tieto jedlá:

  • Šošovica (proteín, vláknina a kyselina listová)
  • Vajcia (bielkoviny, omega-3, železo, a cholín)
  • Špargľa (kyselina listová)
  • Citrusové plody (kyselina listová a vitamín C)
  • Grécky jogurt (bielkoviny a vápnik)
  • Chudé mäso (železo a bielkovín)
  • Losos (proteín, vápnik, a omega-3 mastné kyseliny)
  • Mango (beta-karotén, antioxidant zásadný pre kožu, oči a imunitné funkcie)
  • Mlieko (vápnik a vitamín D). 

Odporúčame prečítať:  Top 9 trikov, ako si vlasmi ubrať pár kíl

výživné raňajky

Zdroj: Shutterstock®

A čo alkohol a kofeín?

 

Alkohol sa neodporúča . Je jednou z najčastejších príčin vrodených vád bábätka, hlavne mentálnej retardácie. Najbezpečnejšie je alkohol úplne vynechať. Kofeín bol predmetom mnohých štúdií. Pri mierom užívaní sa nezaznamenal žiadny negatívny účinok na plod. Všetko s mierou.

Určite nejedzte za dvoch. Je to jedna z najväčších chýb, ktoré môže tehotná žena urobiť. Obezita v tehotenstve zvyšuje riziko obezity u bábätka, srdcovo-cievnych chorôb a diabetes. Tehotná žena potrebuje iba o 300 kalórií viac, než netehotná. 

Odporúčame prečítať:  Čo o vás hovoria materské znamienka?

víno a tehotenstvo

Zdroj: Shutterstock®

Jedzte farebne

 

Farby = antioxidanty. Tie tehotná žena potrebuje ako soľ. Chránia pred voľnými radikálmi vás aj bábätko. Dajte si šalát, nakrájajte do neho farebnú zeleninku. Zamiešajte do jogurtu ovocie. Fantázií sa medze nekladú.

Ryby? 

 

Veľa tehotných žien odmieta ryby kvôli údajnému obsahu ortuti v nich. Pritom je to škoda. Štúdie ukázali, že konzumácia rýb v tehotenstve je skvelou voľbou. Najmä losos, tuniak, sleď, pstruh. Vyhnite sa sushi, žralokovi, makrelám. 

Odporúčame prečítať:  

Odľahčite svoje telo o pár kíl a vyskúšajte čajovú diétu

ryby a tehotenstvo

Zdroj: Shutterstock®

Tuky?

 

Áno! Tie zdravé! Orechy, ľanové semeno. Tie môžete jesť do prasknutia. smiley

Vitamíny od A- Z

 

Dbajte na prísun vápnika. Môžete si pomôcť aj šumivou náhradou, ale uprednostnite mliečne výrobky, syry, jogurty. Cholín zase nájdete vo vajíčkach, sóji, karfiole, pečienke a pšeničných klíčkoch. Je nevyhnutný pre rozvoj mozgu bábätka a jeho hypotalamus, ktorý riadi pamäť. Odporúčaná dávka je 450 mg denne. 

Odporúčame prečítať:  

Ako uskladniť kozmetické štetce pri cestovaní? Vyrobte si na ne púzdro

tehotná žena

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na listériu!

 

Teda baktériu, ktorá sa môže vyskytovať v mäkkých syroch, párkach, neumytej zelenine a v slabo tepelne upravenom mäse. Táto baktéria u bežného jedinca vyvolá črevné problémy či hnačku, ale u tehotnej ženy môže byť neuveriteľne nebezpečná! Hrozí riziko potratu, predčasného pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti bábätka. Dbajte na hygienu pri strave.

Voda, voda

 

Zostaňte hydratovaná. Môžete tým zabrániť predčasným kontrakciám a zápche, ktorá je v tehotenstve obzvlášť nepríjemná. Čaje, džúsy, minerálky. Striedajte ich a veľa pite. 

Odporúčame prečítať: 

Ako zakryť akné a jazvy? Vyskúšajte triky s makeupom

čerstvá zelenina

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com collage/picmonkey.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Jana Komadová 03.07.15 09:03

JK
karma
100.00

Skvelý článok

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní