7 faktov, ktoré ste o pitnom režime nevedeli

7 faktov, ktoré ste o pitnom režime nevedeli
 • 26.06.2014
 • PR článok

Pitný režim je dôležité dodržiavať predovšetkým teraz v lete. Ste si však istí, že o ňom viete všetko?

Prinášame vám „sedmičku“ zaujímavostí o pitnom režime.

 1. Správny pitný režim vám môže pomôcť v boji s prebytočnými kilami. Dostatok tekutín totiž prispieva k správnemu fungovaniu metabolizmu a odvádzaniu toxických látok z tela.
 2. Nedávna štúdia preukázala, že ženy sú citlivejšie na pokles vody v tele, aj keď nemajú pocit smädu. Pri záťaži sa ženské telo rýchlejšie dehydratuje. Ženy majú menej svalov (takže aj menší podiel vody v svaloch), a preto si telo musí brať pri fyzickom výkone viac vody z obehu.
 3. Nie je pravda, že pred športom by sa nemalo piť. Vhodné je sa pred výkonom napiť postupne niekoľkokrát v menších objemoch, napr. 4×100 ml. Zvoliť však môžete ako zdroj tekutín i šťavnaté ovocie. Náročnú fyzickú aktivitu podporia nápoje sladené cukrom.
 4. Káva a dehydratácia? Nemusíte sa báť. Na základe rozsiahlych štúdií za potvrdilo, že pri bežnej konzumácií kávy (do 300 mg kofeínu – tj. 5 šálok kávy), k dehydratácii nedochádza a kávu je možné započítať do celkového denného príjmu tekutín.
 5. Pri horúčke by sme toho mali vypiť viac, pretože horúčkové stavy spôsobujú dehydratáciu organizmu.
 6. 1 liter sladenej limonády je rovnako kalorický ako porcia bravčového rezňa. Banán zas obsahuje viac vody než zmrzlina.
 7. Nedostatočný príjem tekutín môže zapríčiniť bolesti hlavy, zvýšiť únavu, spôsobiť zápchu či nesústredenosť.
ochutená voda

Zdroj: Shutterstock®

Neexistuje žiadna striktná norma, hovoriaca o tom, koľko tekutín by sme mali prijímať. Potreba tekutín závisí od počasia, spotrebovanej energie v práci či pri športe, hmotnosti, veku, rozmanitosti stravy a pod. Obecne však platí, že je ideálne prijať aspoň 1,5-2 l tekutín denne, bez ohľadu na to, či je leto a či zima. Denne stačí vypiť 1 až 1,2 l tekutín, pretože zvyšok do dvoch litrov je doplnený vodou prijatou v strave (mliečne výrobky, polievky, ovocie).

Odporúčame prečítať: Čo možne neviete o mýtoch o pitnom režime

V lete však odporúčame piť viac. Nárazové pitie je nebezpečné, pretože nadmerne zaťažuje obličky a srdce. Je dôležité piť pravidelne počas celého dňa. Základom pitného režimu by mala byť čistá neperlivá voda. Vhodné sú aj bylinkové čaje, riedené ovocné a zeleninové šťavy.

7 faktov, ktoré ste o pitnom režime nevedeli

Zdroj: Shutterstock®

Ak patríte k tým, ktorí na pravidelný príjem tekutín zabúdajú, môžu vám pomôcť napríklad filtračné kanvice. Tie predstavujú ideálnu príležitosť, ako mať chutnú a čistú vodu stále po ruke a hlavne na očiach.

Odporúčame prečítať: Ako správne dodržiavať pitný režim

Vybrať si môžete napríklad z rôznych modelov filtračných kanvíc Hyundai, ktoré majú patentovaný 5-stupňový proces filtrácie, vďaka ktorému odstraňujú z vody nielen chlór a usadeniny, ale aj ťažké kovy, herbicídy a pesticídy.

filtračná kanvica

Filtračná kanvica: 

Hyundai Aqua Optima GALIA

 

Objem zásobníka na prefiltrovanú vodu 1,5 l   Celkový objem 2,25 l

 

Elektronický indikátor životnosti filtra

Slim dizajn (vojde sa do dverí chladničky)

 

Cena: od 21,90 € (hej.sk)

 

 

 

 


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Alena Cabakova 26.06.14 22:17

karma
86.00

Dobre vedieť, že kvalitnej voňavej kávičke sa netreba úplne vyhýbať :)

 • 0
Odpovedať

Patrícia Debnárová 27.06.14 10:11

PD
karma
-1.00

Niektoré zaujímavosti som vedela ale to, že banán obsahuje viac vody ako zmrzlina ma naozaj prekvapilo.

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 28.06.14 09:02

MZ
karma
92.00

myslím si že málokto pije dosť vody väčšina sa napije vtedy keď už cíti že je smädná, ja sa snažím napiť aj keď necítim smäd ale aj tak stále asi nepijem odporúčané množstvo vody

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní