7 rád ako zefektívniť svoj deň!

7 rád ako zefektívniť svoj deň!
 • 21.08.2015
 • Lucia Hausknechtová

  • Zdieľaj:
 • 1

Rozmýšľali ste už nad tým, koľko hodín denne trávite svoj čas skutočne efektívne?

Väčšina ľudí trávi každý deň aj niekoľko hodín pri počítači, pozeraním televízie alebo nakupovaním nepotrebných vecí v obchodných centrách, čo má od efektívneho využitia dňa ďaleko. Naučte sa pár základných trikov, ktoré vám pomôžu dostať zo seba maximum

1. Organizujte si svoj čas

Ak máte veľa povinností, najlepšie je rozdeliť si ich po časových intervaloch. Tak sa vám nemôže stať, že zabudnete na dôležité veci alebo sa k nim vôbec nedostanete. Dôležité je, stanoviť si reálne časy, aby ste neboli v časovom sklze a nakoniec v strese. Ideálne je naplánovať si deň večer pred tým, aby ste mohli porozmýšľať, ktoré veci je nutné urobiť čo najskôr. 

Odporúčame prečítať: Trpíte prokrastináciou?

7 rád ako zefektívniť svoj deň!

Zdroj: Shutterstock®

2. Vstaňte skôr

Ak chcete stráviť deň plnohodnotne a efektívne, musíte začať hneď ráno. Týmto pojmom sa myslí pravé skoré ráno, takže po 8. hodine to už neplatí. Uvidíte, ako budete mať zrazu omnoho viac času. Zabudnite však na dlhé nocovanie, pretože spať by ste mali aspoň 7 hodín denne.

3. Oddychujte

Žiadny človek sa nedokáže dokonalo sústrediť na prácu niekoľko hodín nepretržite. Z tohto dôvodu sú dôležité prestávky. Tie si tiež naplánujte, aby ste si ich neodkladali alebo nerušili, čím by ste vlastne odignorovali dôležitý bod pri efektívnom pracovaní. Krátky oddych vám dodá energiu do ďalšej časti dňa a vás potom nebudú trápiť bolesti hlavy z prepracovania. 

Odporúčame prečítať: Cyklotrasy na Slovensku III.

7 rád ako zefektívniť svoj deň!

Zdroj: Shutterstock®

4. Vytvorte si svoj režim

Už aj malé deti sa učia pravidelnému režimu počas dňa. Po obede idú spať, pred spaním si umyjú zuby. Čím viac budete opakovať isté veci, tým viac si ich zaužívate a ich vykonávanie vám časom príde úplne normálne. Preto ak sa neviete donútiť cvičiť alebo učiť jazyky či iné veci, spravte si z toho rutinu, ktorú budete každý deň opakovať a po čase to budete brať ako samozrejmosť.  

5. Neodkladajte svoje povinnosti

Nikto nerobí len tie veci, ktoré ho bavia. Každý človek má isté povinnosti, ktoré musí spraviť, pretože je to nevyhnutné. Zbavte sa zlozvyku nechávať si najťažšie veci na záver a robte to presne naopak. Najmenej lákavé veci urobte čím skôr, aby ste potom mali dobrý pocit zo svojej práce. 

Odporúčame prečítať: Prvá pomoc pri popáleninách

Tréma

Zdroj: Shutterstock®

6. Požiadajte o pomoc

Ak zistíte, že niektoré veci nedokážete urobiť sama, nebojte sa požiadať niekoho blízkeho o pomoc. Inak strávite zbytočne veľa času snažením sa o niečo, čo aj tak nakoniec nezvládnete. Nevnímajte to ako svoju neschopnosť, ale ako objektívne vyhodnotenú situáciu, ktorú chcete vyriešiť čo najlepšie.

7. Povedzte nie!

Ak vás niekto požiada o pomoc, je správne neobrátiť sa mu chrbtom. Rozdiel však je, ak vás ľudia žiadajú o pomoc z ich lenivosti a vy musíte vynaložiť mnoho úsilia na to, aby ste to zvládli zladiť aj so svojimi povinnosťami. Snažte sa vždy rozlíšiť ako veľmi daný človek pomoc potrebuje a nebojte sa ho slušne odmietnuť. 

Odporúčame prečítať: Pozitívne účinky chôdze naboso

7 rád ako zefektívniť svoj deň!

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Jana Komadová 24.08.15 10:58

JK
karma
100.00

Skvelý článok

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní