Afty a opary - naši nepríjemní spoločníci

Afty a opary - naši nepríjemní spoločníci

  • Zdieľaj:
 • 3

Poznáte to, ráno sa zobudíte a pocítite jemné brnenie na perách, ktoré prejde do nepríjemnej bolesti. Prejdete k zrkadlu a problém je na ,,svete“. Opar.

V prípade aftu, si na ďasne objavíte nepríjemný hnisavý vriedok, ktorý bolí pri každom kontakte s pitím či jedlom.

Čo robiť preto, aby sme tieto nepríjemnosti aspoň čiastočne eliminovali?

Obaja nepríjemní spoločníci sú vírusového pôvodu a treba si uvedomiť, že ste sa po ich zmiznutí pravdepodobne ,,nestretli“ poslednýkrát. Afty a opary sa zvyknú vracať. My vám poradíme, ako sa im dá predchádzať alebo čo robiť v prípade, že nám už život ,,znepríjemňujú“. 

herpes-opar-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

 Opar (Herpes)

Jeho pôvodcom je vírus Herpes simplex. Opar je nákazlivý, takže v prípade nákazy, pite iba zo svojho pohára a nebozkávajte druhých. Aj malá ranka na pere stačí na to, aby sa opar preniesol ďalej. Opar sa vám na dolnej či hornej pere vyhodí zväčša pri oslabenej imunite, ale napríklad i pri menštruácii či športovej záťaži. 

Odporúčame prečítať: Sezóna alergií je tu

Ako mu predísť?

Opar vzniká najčastejšie pri zníženej imunite. Najlepšie je preto v rámci prevencie konzumovať ovocie i zeleninu, najmä ,,všeliek“ cesnak. Neuškodí ani zinok či dávka vitamínov C, B, A a E.  

opar-help-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť v prípade prítomnosti oparu?

V prípade, že opar vás už na pere ,,navštívil“, najlepším možným riešením je udržiavať opar v suchu. Zvážte i výmenu zubnej kefky, uterákov či vyhradenie si svojho vlastného pohára. Každý má na opar svoje vlastné praktiky a triky. Niekomu sa osvedčili náplaste, inému liečivé maste. Nanášanie zubných pást na opary sa neodporúča, rovnako ani prepichovanie oparu ihlou. 

Odporúčame prečítať: Ako sa zbaviť bolestí hlavy?

lip-balm-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

 Aft

I druhý ,,návštevník“ vie človeku v mnohom znepríjemniť život. Aft sa najčastejšie usadí na sliznici v ústnej dutine a vďaka vlhkému prostrediu nám vie život znepríjemniť aj na týždeň (podľa veľkosti a závažnosti). Rovnako ako opary, i afty sa zvyčajne vyskytujú pri zníženej imunite či stresovom vypätí, ale je tu i mnoho iných faktorov (zubná protéza, zubný strojček, menštruácia) Nemôžete jesť, piť, ba dokonca ani rozprávať. Pri dotyku jedla či vody, aft reaguje nepríjemným pálením a štípaním.

Odporúčame prečítať: Pripravte svoje zdravie na leto

afty-title-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Ako mu predísť?

Tak, ako i v prípade oparu, sa i pri prevencii voči aftom odporúčajú vitamíny B, C a probiotiká. Nesmie chýbať ani konzumácia cibule, niektorí odporúčajú jesť mrkvu alebo čučoriedky. Odporúča sa i konzumácia kvasníc, pomáha aj bylinková či propolisová tinktúra. V každom prípade konzumácia zeleniny a ovocia je dôležitá, pretože dobrú imunitu nadobudnete práve prostredníctvom vitamínov. 

afty-opary-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť v prípade prítomnosti aftu?

S aftom je to komplikovanejšie ako s oparom, pretože aftu nemôžete vytvoriť suché prostredie a opäť platí, že každému pomáha niečo iné. Účinné bývajú mastičky z lekárne, ktoré obsahujú lidokaínovú zložku (dokáže bolesť utlmiť či postihnuté miesto znecitlivieť). V niektorých prípadoch však môže pomôcť ,,vypálenie“ postihnutého miesta alkoholom, ktorý aplikujeme na vatovú tyčinku. V neposlednom rade harmančekové či šalviové výplachy, ktoré dokážu aft ,,upokojiť“.

 

OTÁZKA PRE VÁS:

Máte skúsenosti s oparom a aftom? Ako sa im snažíte predchádzať či liečiť ich?


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Andrejka Smutňáková 10.06.14 10:57

AS
karma
100.00

žiaľ áno, s aftami, dosť často ich má moja dcéra (8), vtedy kloktáme šalviový čaj a potieram jej to švédskymi kvypkami

 • 0
Odpovedať

Natália Jeleneková 03.07.14 21:45

NJ
karma
-1.00

Moje pery trpia týmto už dosť dlhú dobu a najhoršie na tom je že sa mi to stále strieda - opar, afta a ešte aj kútiky...keď zmizne afta objaví sa opar a zase naopak, už to trvá tak dlho že mi neostávalo nič iné len sa s tým zmieriť. Pomáha mi na to Cannadent a Epigen našťastie.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 18.12.15 19:05

SK
karma
113.00

su to veru neprijemne zalezitosti a hlavne bolestive

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ryžovar a muž z Indonézie vstúpili do zväzku: Ich manželstvo trvalo len 4 dni
Voľný čas

Ryžovar a muž z Indonézie vstúpili do zväzku: Ich manželstvo trvalo len 4 dni

 • 4
 • 12.10.2021
Tehotenská cukrovka: Vieš prečo vzniká a ako ju včas odhaliť?
Pre ženy

Tehotenská cukrovka: Vieš prečo vzniká a ako ju včas odhaliť?

 • 0
 • 06.07.2021
Trápi ťa neustále sucho v ústach? Príčinou nie je iba smäd!
Zdravie

Trápi ťa neustále sucho v ústach? Príčinou nie je iba smäd!

 • 4
 • 05.08.2021
TOPlist