Agát biely: Vieš, akú liečivú silu majú jeho voňavé kvety?

Agát biely: Vieš, akú liečivú silu majú jeho voňavé kvety?

  • Zdieľaj:
 • 6

Vedeli ste o tom, že pekné a voňavé kvety agáta bieleho našli uplatnenie v tradičnej ľudovej medicíne? Môžu byť nápomocné pri liečbe mnohých neduhov a navyše sú aj medonosné, takže majú veľký význam i pre včelárstvo. Na zber agátových kvetov je pritom možné vybrať sa spravidla od mája do júna. Pri zbere si však treba dávať pozor, pretože ostatné časti rastliny sú jedovaté. A čo s nazbieranými kvetmi? Aké sú ich účinky? 

Poznáte agát biely?

Agáty biely, latinsky Robinia pseudoacacia, je drevina z čeľade bôbovité. Za domovinu týchto až 25 metrov vysokých stromov je považovaná Severná Amerika. Hojne rozšírené sú na juhovýchode spojených štátov. I na Slovensku rastú v súčastnosti na mnohých územiach, a to hlavne na juhu. Agát nie je náročný na kvalitu pôdy a rýchlo sa rozmnožuje a rozrastá aj v horších podmienkach. Je výrazne odolný voči škodcom či chorobách. Je však považovaný prevažne za inváznu rastlinu, ktorá má negatívny vplyv na niektoré ekosystémy.

Agát biely má pomerne riedku, respektíve stredne rozkonárenú korunu nepravidelného tvaru. Listy sú nepárno perovito zložené, kvety zase usporiadané v bohatých a visiacich strapcoch. Majú intenzívnu vôňu a sú medonosné. Plodom je podlhovastý struk, v ktorom sa ukrývajú semená. Na liečebné účely sa zbierajú výhradne agátové kvety. Ostatné časti sú jedovaté a môžu spôsobiť otravu prejavujúcu sa nevoľnosťou, bolesťami hlavy či poklesom tlaku.

Pozri aj: Si záhradkárske nemehlo? Tieto nenáročné bylinky vypestuje každý

účinky agátových kvetov

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky jeho kvetov?

Zberať agát je možné odstrihávaním strapcov a následným otrhaním jednotlivých kvetov bez stopiek. Potom je ich možné vysušiť a uskladniť do zásoby. Agátové kvety sušíme v tenkých vrstvách a hlavne na vzdušnom mieste. Skladovanie je vhodné v dobre uzatvárateľných nádobách, dlhodobé skladovanie sa však veľmi neodporúča. Kvety agáta bieleho ukrývajú flavonoidy so silnými antioxidačnými účinkami či éterické oleje.

V rámci tradičnej ľudovej medicíny sa agát používa pri rôznych tráviacich ťažkostiach. Povzbudzuje chuť do jedla aj vylučovanie tráviacich enzýmov. Môže pomôcť jedincom, ktorých trápi pálenie záhy. Taktiež napomáha uvoľňovať svalové kŕče žalúdka a čriev. Má tiež mierne laxatívne účinky. Okrem toho napomáha z tela odvádzať prebytočnú vodu. Agátové kvety sa často využívajú pri príprave močopudných čajovín. Celkovo napomáhajú prečistiť telo. Sú osožné aj pri liečbe problémov s močovými cestami.

agátový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Ako agát využiť?

Zo sušených agátových kvetov, či už domácich, alebo zakúpených v lekárni, na internete alebo v predajniach so zdravými potravinami, si môžete pripraviť v prvom rade čaj. Jednu čajovú lyžičku sušenej drogy zalejeme 2,5 dcl vriacej vody a necháme lúhovať asi 10 minút. Počas ťažkostí pijeme 2 až 3 razy denne. Agátový čaj môže pomôcť pri pocitoch pálenia v žalúdku, taktiež, ak vás trápi nadmerné zadržiavanie vody v tele.

Teplý čaj z agáta sa však osvedčil aj pri ochoreniach dýchacích ciest, môže pomôcť s vykašliavaním a hlienmi. Agát biely je pri rôznych ťažkostiach možné dobre kombinovať s inými bylinkami, napríklad rebríčkom či hluchavkou. Šikovné gazdinky si tiež môžu pripraviť aj lahodný agátový sirup, podobne ako sa pripravuje aj sirup z bazových kvetov a mnohých iných kvetov.

Odporúčame: Lapač snov s pierkami: Nielen obyčajná dekorácia so zaujímavou históriou


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 17.05.20 07:26

ĽŠ
karma
100.00

Agát je naozaj výborný na liečebné účely .

 • 2
Odpovedať

Katarína Konečná 19.05.20 11:50

KK
karma
121.00

ako deti sme agátové kvety jedli, doteraz si pamätám ich sladkú a voňavú chuť

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 19.05.20 14:55

DB
karma
111.00

už moja svokra sušievala agátový kvet a dávala nám ho keď sme boli nachladnutí,aby sme si uvarili čaj.ako deti sme vyjedali stred agátového kvetu pre jeho sladkosť.

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 19.05.20 22:56

KS
karma
133.00

Ešte som nemala možnosť vyskúšať nič z agátu, ale viem že na prechádzke sa nedá agát prehliadnuť, upozorní na seba výraznou vôňou :-)

 • 2
Odpovedať

Lenka Čajová 23.05.20 19:42

karma
97.00

Agát má príjemnú sladkú chuť nemôže ublízžiť :)

 • 1
Odpovedať

Marta Kendrová 05.06.20 21:26

MK
karma
100.00

len kde ho nazbierať

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Rýchly jablkový koláč s mrveničkou: Spríjemní si jesenné dní
Dezerty

Rýchly jablkový koláč s mrveničkou: Spríjemní si jesenné dní

 • 9
 • 06.10.2022
Šampanské ako základ pre novoročné drinky: Skús tieto tri TOP recepty
Nápoje

Šampanské ako základ pre novoročné drinky: Skús tieto tri TOP recepty

 • 0
 • 30.12.2022
Nepečený Lotus cheesecake: Až ho raz ochutnáš, budeš ho pripravovať častejšie
Dezerty

Nepečený Lotus cheesecake: Až ho raz ochutnáš, budeš ho pripravovať častejšie

 • 9
 • 15.01.2023