Ako bojovať so stresom a zahnať úzkosť? Toto ti pomôže raz-dva!

Ako bojovať so stresom a zahnať úzkosť? Toto ti pomôže raz-dva!

  • Zdieľaj:
 • 1

Ako bojovať so stresom, potlačiť pocity nervozity a úzkosti či zahnať zlú náladu? Pri všetkých podobných psychických ťažkostiach je veľkým pomocníkom jeden prírodný produkt, o ktorom vám dnes prezradíme niečo viac. Hovorí vám niečo pojem Ylang Ylang? Ide o jeden v aromaterapii populárny, no možno u nás nie až tak známy éterický olej. Tento esenciálny olej má pritom množstvo pozitívnych účinkov na nervový systém človeka, no priaznivo pôsobí nielen v tomto smere. O akom prírodnom pomocníkovi je reč, aké sú jeho účinky aj ako ho správne používať, sa už viac dozviete ďalej v článku.

Poznáte éterický olej Ylang Ylang?

Esenciálny, respektíve éterický olej Ylang Ylang sa pripravuje destiláciou čerstvých kvetov kanangy voňavej vodnou parou. Kananga voňavá, latinsky, Cananga odorata, je rýchlo rastúci tropický strom z čeľade anonovité. Jej domovinou sú tropické až subtropické časti Ázie a Austrálie. Hojne sa vyskytuje najmä v oblastiach Malajzie či Indonézie. Vo svete i u nás sa často pestuje ako izbová okrasná rastlina, prípadne v skleníkoch. Obľubuje skôr slnečné stanovištia, kyslejšie pôdy a vysokú vlhkosť. Často rastie práve v dažďových pralesoch.

Kananga je charakteristická jednoduchými striedavými listami s celistvým okrajom. Sú pomerne tuhé a kožovité. Stromy sú rozpoznateľné najmä vďaka svojim kvetom, ktoré sú zvesené a usporiadané v dlhších strapcoch. Majú hviezdicovitý tvar a žltú až žltozelenú farbu. Plodom sú dužinaté bobule, ktoré sú potravou vtáctva. Kananga je výrazne aromatická a práve z jej kvetov sa získava spomínaný olej, ktorý našiel uplatnenie aj v kozmetickom priemysle, napríklad i vo voňavkárstve. Pojmom ylang-ylang sú bežne označované priamo i stromy kanangy voňavej a v preklade to znamená kvet kvetov.

Odporúčame: Čo si nikdy nedávať na pleť? Never všetkému, čo nájdeš na internete!

účinky Ylang Ylang oleja

Zdroj: Shutterstock®

Množstvo jeho účinkov vás prekvapí!

Esenciálny olej z kanangy voňavej je charakteristický svojou výrazne kvetinovou a sladkou vôňou. Známe sú jeho mnohé účinky. V pozitívnom smere vplýva najmä na nervový systém človeka, pričom pôsobí výrazne upokojujúco, posilňujúco a antidepresívne. Je skvelým pomocníkom hlavne pri problémoch, ako sú nadmerný stres, pocity úzkosti, zlá nálada i depresívne stavy a dokonca si poradí aj s hnevom a podráždenosťou. Olej Ylang Ylang uvoľňuje celé telo aj dušu. Zaháňa nepríjemné pocity, zlé myšlienky, psychické napätie, starosti aj smútok. Prináša eufóriu a obnovuje sebadôveru.

Tento éterický olej je považovaný za prírodné afrodiziakum, priaznivo ovplyvňuje sexualitu. Okrem toho je v aromaterapii využívaný aj na zníženie krvného tlaku. Pomáha regulovať tep a má podporný účinok na srdce. Môže pomôcť zmierniť ťažkosti pri predmenštruačnom syndróme. Má antiseptické a protizápalové účinky a blahodarne vplýva aj na pokožku. Pomáha udržiavať jej vlhkosť a rovnováhu. Taktiež normalizuje tvorbu kožného mazu. Využíva sa aj pri starostlivosti o vlasy.

použitie Ylang Ylang oleja

Zdroj: Shutterstock®

Ako olej Ylang Ylang používať?

Po esenciálnom oleji Ylang Ylang sa môžete poobzerať na internete aj v špecializovaných predajniach, napríklad so zdravou výživou, v ktorých sú neraz dostupné aj rôzne bylinky a rozličné éterické oleje. Predáva sa v typických malých tmavých fľaštičkách, z ktorých ho môžete nakvapkať všade, kde potrebujete. A ako ho používať? V prvom rade môžete tento olej použiť do aromalampy či difuzéra ako akýkoľvek iný esenciálny olej. Rozprúdite tak vôňu kanangy po celej izbe, ktorá zaženie všetky starosti, zlepší náladu a pomôže vám relaxovať. Rovnako to však podporí i vašu koncentráciu, takže sa vám bude napríklad lepšie pracovať.

Vôňu Ylang Ylang tiež môžete priamo inhalovať pri strese, úzkosti i strachu. Pár kvapiek tohto esenciálneho oleja si tiež môžete pridať do vane s vodou a dopriať si tak uvoľňujúci a relaxačný kúpeľ. Ďalšou možnosťou je jeho pridanie do nejakého masážneho či obyčajného rastlinného oleja. Pri masáži vďaka tomu podporíte uvoľnenie svalového napätia. Pár kvapiek éterického oleja z kanangy môžete pridať aj do pleťovej vody. Takouto špeciálnou starostlivosťou prispejete k normalizácii tvorby mazu. Pridajte ho do šampóna alebo pleťovej masky a podporte tak krásu a zdravie vlasov.

Pozri aj: TOP pleťové masky z avokáda: Ktorú si zamiluje tvoja pleť?


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Katarína Konečná 02.02.20 12:14

KK
karma
123.00

zaujímavý článok, určite vyskúšam do aromalampy

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?
Zdravie

Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?

 • 1
 • 22.10.2022
Aké rôzne využitie má med v jesennom jedálničku? Včelárka radí!
Zdravie

Aké rôzne využitie má med v jesennom jedálničku? Včelárka radí!

 • 1
 • 21.10.2022
Ako vplýva alkohol na organizmus? Toto sa stane, keď sa ho vzdáš aspoň na mesiac!
Zdravie

Ako vplýva alkohol na organizmus? Toto sa stane, keď sa ho vzdáš aspoň na mesiac!

 • 1
 • 09.11.2022