Ako potlačiť chuť na sladké a nezdravé jedlo? Vyskúšaj overené tipy

Ako potlačiť chuť na sladké a nezdravé jedlo? Vyskúšaj overené tipy

V jednom z posledných článkov sme sa venovali príčinám našej túžby po nezdravom jedle. Niekedy nás chute na sladké, mastné a celkovo nezdravé jedlo prevalcujú a my sa už len previnilo zaprisahávame, že nabudúce to bude iné a dáme prednosť tomu zdravému šalátiku či odľahčenej verzii pôvodne superkalorickej pochúťky. Ako sa oslobodiť od chute na sladké a nezdravé jedlo? Určite skúste tipy, ktoré nájdete v nasledujúcom článku.

Nekupujte sladkosti ani iné nezdravé pochúťky

Veľmi jednoduché riešenie, keď vás pri sledovaní televízie prepadne chuť na niečo nezdravé. Čo doma nemáte, to jednoducho nezjete. Nevyhovárajte sa na návštevy a ani na deti (v oboch prípadoch môžete využiť zdravšie alternatívy maškŕt), nič si v každom prípade „nesyslite“ do zásoby.

Pozri aj: Aká je najlepšia ochrana pred toxínmi a tráviacimi problémami? Jednoznačne táto bylinka!

nezdravé pochúťky

Zdroj: Shutterstock®

Pravidelné stravovanie

Významným krokom v boji proti chuti na sladké a iné nezdravé jedlo je nenechať sa úplne vyhladovať. Pravidelným a vyváženým stravovaním nedôjde k výraznému poklesu hladiny cukru v krvi, a preto aj chute na nezdravé jedlo budú stlmené. Strava by mala obsahovať zložité cukry (strukoviny, zelenina, celozrnné produkty...), ktoré uvoľňujú energiu postupne a takýmto spôsobom bránia pocitom vlčieho hladu, keď máte chuť zjesť to prvé, čo vám príde pod ruku.

Trik so žuvačkou a čistením zubov

Veľmi jednoduchým spôsobom na oklamanie chuti na sladké je vyčistenie si chrupu. Ak nemáte po ruke kefku s pastou, nevadí. Postačí aj žuvanie žuvačky alebo použitie osviežujúceho ústneho spreja. Už len pre ten pocit sviežosti v ústach nesiahnete po sladkosti a mozog dostáva signál, že jesť sa nebude, čím sa oslabia aj chute.

endorfíny a pohyb

Zdroj: Shutterstock®

Pohybom navodené endorfíny

Stres nás niekedy „núti“ siahať po potravinách, ktoré nie sú telu veľmi prospešné, no a tak sa vlastne dostávame do začarovaného kruhu.  Ak sa však vyberiete na prechádzku alebo si trošku zacvičíte, vyplavené endorfíny navodia pocit pohody aj bez toho, aby ste mali potrebu vyrabovať cukráreň.

Oklamte chuť vôňou

Ak si zapálite sviečku s vôňou ovocia či s inou sladkou arómou, prípadne použijete parfém alebo osviežovač vzduchu s vanilkou alebo ľúbeznou a sladkosti pripomínajúcou vôňou, môžete svoje zmysly veľmi efektívne oklamať tak, že sa už reálnych sladkostí dožadovať nebudú.

pohár vody

Zdroj: Shutterstock®

Pohár vody

Dodržiavanie pitného režimu je nápomocné aj v boji proti chuti na nezdravé jedlo. Keď vás prepadne túžba siahnuť po sladkostiach, nalejte si a vypite pohár vody izbovej teploty. Aby trik fungoval, nemôže byť voda studená.

Obmedzte kávu

Zatiaľ čo teplá voda funguje ako prirodzený „tlmič“ chute na sladké, káva (ale predovšetkým kofeín v nej) ju naopak zvyšuje. Preto by bolo vhodné porozmýšľať nad alternatívou, napríklad vo forme ovocného či bylinkového čaju.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 15.05.19 06:38

ĽŠ
karma
100.00

Výborné tipy ako potlačiť chuť na sladké a nezdravé jedlo!

  • 1
Odpovedať

Daniela Revayová 15.05.19 09:05

DR
karma
104.00

Musim vyskusat, lebo ja mam chut na sladke stale....

  • 1
Odpovedať

Andrea Petrušková 15.05.19 09:07

AP
karma
104.00

Trebalo by vyskúšať, či to funguje aj v skutočnosti. Ale ďakujem za skvelé tipy.

  • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 15.05.19 09:20

MC
karma
109.00

Najlepšia je pevná vôľa,

  • 1
Odpovedať

Jana Tonhauserová 15.05.19 11:23

karma
104.00

Ak sa to nepreháňa , aj sladkosť príležitostne neuškodí...

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 15.05.19 19:45

MM
karma
100.00

toto je článok pre mňa, zvlášť v týchto upršaných dňoch, ktoré nemôžem tráviť na záhrade

  • 2
Odpovedať

Anna Kristova 16.05.19 08:59

AK
karma
100.00

Najlepšie je vypiť šálku bylinkového čaju

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní