Ako rozpoznať námesačníctvo? Zisti, či ide o neškodnú poruchu alebo vážne ochorenie!

Ako rozpoznať námesačníctvo? Zisti, či ide o neškodnú poruchu alebo vážne ochorenie!

Asi nikomu nemusíme bližšie vysvetľovať, čo je námesačníctvo. Ak nie aj z vlastnej skúsenosti, tak tento pojem poznáme minimálne z televízie. Napríklad v rozličných filmoch sa neraz objaví postava trpiaca námesačnosťou, ktorá počas noci nevedomky opustí lôžko a tacká sa po miestnostiach so zavretými očami a predpaženými rukami pred sebou. Aká je však realita tohto ochorenia? My sme sa dnes pozreli na to, čo je príčinou tejto poruchy a aké sú možnosti jej liečby. Ako rozpoznať námesačníctvo aj všetky ďalšie dôležité informácie sa dozviete v článku!

Čo by sme mali vedieť o námesačníctve?

Námesačníctvo alebo námesačnosť, odborne somnambulizmus, predstavuje jednu z porúch spánku. Toto ochorenie radíme medzi parasomnie, čo chápeme ako abnormálne prejavy pri zaspávaní alebo počas spánku, prípadne i pri procese prebúdzania sa. Námesačníctvo je zložitou formou nevedomého správania sa, ktoré zvyčajne nastáva v prvej tretine noci, a to pár hodín po zaspatí. Počas prechodu jednotlivých fáz spánku totiž dochádza k odpútaniu motorického systému od vedomia, čo vedie k vyvolaniu námesačného stavu. Niektoré systémy človeka teda akoby bdeli, ostatné spia.

Presné príčiny týchto mechanizmov nie sú tak celkom známe. Rozšírená je domnienka, že námesačníctvo je konkrétne poruchou prebúdzania sa. Na vzniku a rozvoji tohto stavu sa môže podieľať viacero rozličných faktorov. Často sa hovorí o vplyve rušivého prostredia, nadmerného stresu či nejakých psychických problémov. V hre sú tiež genetické faktory. Môžeme však dodať, že námesačníctvo nemá s pôsobením Mesiaca naozaj nič spoločné. Zo štatistík vyplýva, že touto poruchou trpí cez 1 percento dospelej populácie. U detí je však toto číslo niekoľkonásobne vyššie. Práve u detí vo veku od 8 do 12 rokov sa námesačníctvo vyskytuje najčastejšie. 

Pozri aj: Málo známe, no inšpiratívne ženy, ktoré zmenili históriu. Ako?

prejavy námesačníctva

Zdroj: Shutterstock®

Ako rozpoznať túto poruchu?

Jedinec, u ktorého došlo počas noci k námesačnému stavu, si po zobudení zvyčajne tento nočný incident nepamätá. Po prebudení sa tak u neho môžu prejavovať poruchy pamäte, psychická  zmätenosť, no častá je aj neprimeraná únava. Prejavy námesačníctva je však možné lepšie diagnostikovať skôr z opačnej strany. Ako teda zistiť, že človek je námesačný? Jedinec typicky sedí na posteli alebo opustí lôžko a presúva sa po miestnostiach. Opäť sa môže vrátiť do postele, prípadne zaspí aj na inom mieste. Človek môže počas tohto stavu i rozprávať. Ak sa ho niečo spýtate, môže vám odpovedať, no zvyčajne len veľmi jednoducho, prípadne i zmätene. 

Pri somnambulickej epizóde, teda námesačnom stave, má postihnutý neprítomný výraz v tvári. Jeho oči sú otvorené, no pohľad je prázdny, akoby skrz ľudí a predmety. Námesačník sa však môže nielen bezcieľne túlať po miestnostiach, ale vykonávať i celý rad rozličných činností. Môže sa obliecť, akoby sa niekam chystal na odchod. V niektorých prípadoch môže mať námesačný jedinec dokonca agresívne správanie. Najmä u detí sa môže objaviť napríklad krik, plač či nevysvetliteľné pobehovanie. Pri kontakte s námesačníkom, či už je pokojný alebo agresívnejší, nie je vhodné obmedzovať ho v pohybe. Môžete totiž jeho stav ešte zhoršiť. Dôležitejšie je dávať na neho pozor, aby napríklad neopustil byt či niekde nepadol.  

čo robiť s námesačníctvom

Zdroj: Shutterstock®

Existujú nejaké možnosti liečby?

Problém s námesačníctvom sa nezvykne riešiť nejakými klasickými metódami liečby ako pri iných ochoreniach. Najmä u detí sa v mnohých prípadoch stáva, že tieto stavy postupom veku ustúpia a spontánne sa prestanú objavovať. Niekedy však môžu pretrvať aj do dospelosti a mať chronický priebeh. V prípade veľmi častého výskytu somnambulických stavov v detstve a najmä v dospelosti je dôležité pátrať po príčinách, ktoré môžu vplývať na vznik námesačníctva. Na základe vyšetrení u odborníka je potrebné vylúčiť to, či nejde napríklad o nočnú epilepsiu. Pomôcť však môžu aj návštevy u psychológa.

Námesačníctvo nie je nebezpečné samo o sebe, avšak riziko prichádza hlavne s tým, že človek sa bez vedomia hýbe, premiestňuje a vykonáva rôzne činnosti. Zriedkavé nie sú napríklad pády počas námesačného stavu, po ktorých sa však jedinec často prebudí. Človeku teda môže reálne hroziť nebezpečenstvo, napríklad práve úrazy. Veľký význam majú preto najmä bezpečnostné opatrenia v domácnostiach, v ktorých spí jedinec so sklonom k námesačnosti. Nevyhnutné je zabezpečiť okná pred otváraním či zamykať dvere. Podceňovať by sa tento stav nemal najmä u malých detí. Vytvorte im prostredie bez ostrých a tvrdých predmetov, prípadne zabezpečte nejaký monitorovací systém. Taktiež ich nenechávajte spať na poschodových posteliach. 

Pozri aj: RECEPT: Bezalergénová sójová omáčka bez sóje - áno, dá sa to!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 11.03.19 07:56

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemný stav, stretla som sa s jedným prípadom a určite neprajem!

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 11.03.19 12:32

karma
110.00

Môj mladší syn býval námesačný, chodil po dome , či otvorené a nič si po zobudení nepamätal. Našťastie už s tým prestal, zostalo mu len vykrikovanie zo sna, ale nebolo mi všetko jedno.

  • 0
Odpovedať

Jana Mariaková 11.03.19 15:33

JM
karma
90.00

Zaujímavé, ešteže u nás týmto námesačníctvom nikto netrpí. :)

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 11.03.19 18:40

MM
karma
100.00

ešte som sa nestretla v najbližšom okolí s touto diagnózou

  • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 13.03.19 08:13

LK
karma
100.00

Našťastie u nás nikto nieje námesačný :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní