Podžalúdková žľaza alebo inak pankreas či zastaralo slinivka patrí medzi veľké žľazy tráviacej sústavy.
V organizme má niekoľko funkcií. Vytvára sa v nej pankreatická šťava, ktorá má význam pri trávení potravy. Taktiež sú tu produkované dva významné hormóny ľudského tela, a to inzulín a glukagón.
Tento orgán postihujú prevažne dve ochorenia. Ide najmä o rakovinu a zápal pankreasu. Práve o zápale pankreasu alebo aj pankreatitíde sa viac dozviete v nasledujúcom článku. Zistite, prečo ochorenie vzniká a aké sú jeho príznaky!
Zápal môže byť chronický aj akútny
Zápal pankreasu, čiže pankreatitída, je zápalové ochorenie podžalúdkovej žľazy. Postihuje predovšetkým oblasť žľazy s vonkajším vylučovaním. Vtedy zvyčajne nastáva problém, týkajúci sa enzýmov a trávenia. V niektorých ťažších prípadoch môže byť narušená aj hormonálna funkcia pankreasu. Rozlišujú sa dva typy zápalu, a to akútny a chronický zápal. Akútna pankreatitída vzniká náhle. Dochádza pri nej k zablokovaniu vývodu, ktorým by mali, za normálnych okolností, odtekať tráviace enzýmy do dvanástnika.
Tie sa však vracajú späť a poškodzujú orgán. Akútny zápal pankreasu môže byť skutočne nebezpečný a spája sa s mnohými komplikáciami. Liečba tejto ťažkej formy zápalu si vyžaduje hospitalizáciu. V skutočne závažných prípadoch, napríklad pri potvrdení šírenia nekróz, sa pristupuje k chirurgickému zákroku. Chronická pankreatitída má naopak pomalší priebeh a miernejšie prejavy. Zvyčajne si nevyžaduje hospitalizáciu. Pacient by mal dbať na správne stravovanie a pravidelné návštevy u lekára.
Odporúčame: Zabudni na pravidlo troch sekúnd a ďalšie mýty! Takáto je realita
Aké sú príčiny ochorenia?
Za akútnou pankreatitídou môže stáť niekoľko príčin. Tou najčastejšou sú žlčové kamene, ktoré bránia odtoku tráviacich štiav z pankreasu do dvanástnika. Pankreatitída, zapríčinená kamienkami, sa vo vyššej miere objavuje najmä u žien. U mužov je zase zápal častejšie vyvolaný nadmernou konzumáciou alkoholu, čo je však dlhodobý faktor, ktorý má vplyv na vznik ochorenia.
K akútnej pankreatitíde môže dôjsť aj po úraze pankreasu, napríklad po tupom údere v brušnej oblasti. Riziko zápalu z dlhodobého hľadiska zvyšuje aj vysoká hladina tukov v krvi či užívanie niektorých liekov, napríklad kortikoidov. Negatívnym javom je v tomto prípade aj vysoká hladina vápnika v krvi. Medzi ďalšie faktory, ovplyvňujúce vznik ochorenia, môžeme zaradiť aj niektoré infekcie či dokonca genetiku.
Bude ťa zaujímať
Tieto príznaky neignorujte!
Akútna a chronická forma zápalu pankreasu sa prejavuje rozlične. Príznaky akútnej pankreatitídy bývajú zvyčajne veľmi výrazné. Postihnutý najčastejšie pociťuje prudkú až neznesiteľnú bolesť v oblasti nadbruška, ktorá sa môže postupne rozširovať pozdĺž pása, do chrbta a pokojne až medzi lopatky. K bolesti sa taktiež pridáva nevoľnosť či zvracanie. Objaviť sa môže štikútka i zápcha. Pacient sa ťažšie hýbe, klesá mu krvný tlak a môže pociťovať závraty a mdloby. V krajnom prípade môže dokonca upadnúť do šoku.
Chronická pankreatitída sa zvyčajne nespája s tak náhlou a intenzívnou bolesťou. Tá sa často dostavuje napríklad po jedle. Postihnutý často stráca na váhe, a to najmä v dôsledku zníženej chuti do jedla. S touto formou zápalu pankreasu sa ďalej spájajú rôzne zažívacie ťažkosti aj zhoršené vstrebávanie tukov. Príznakom tohto ochorenia je tiež zmena stolice. Začína byť svetlejšia a mastnejšia. Podozrenie na problém s pankreasom je vhodné vždy prekonzultovať s lekárom, aby sa predišlo vážnemu poškodeniu orgánu a ďalším komplikáciám.
Bude ťa zaujímať: Spánkové apnoe: Ako ho poraziť s prírodnými prostriedkami?