Ako sa prejavuje zápal žlčníka? Príznaky neignoruj, vyhneš sa komplikáciám!

Ako sa prejavuje zápal žlčníka? Príznaky neignoruj, vyhneš sa komplikáciám!

Žlčník má hruškovitý tvar a je umiestnený pod pravým pečeňovým lalokom. Tento dutý orgán s objemom od 50 do 80 ml je okolo 10 centimetrov dlhý a asi 5 centimetrov široký. Je veľmi dôležitý pre proces trávenia. Jeho hlavnou úlohou v organizme je najmä zhromažďovanie a zahusťovanie žlče. Na jej uvoľňovanie vplýva hormón zvaný cholecystokinín, pričom je nevyhnutná hlavne pri trávení tukov. V súvislosti so žlčníkom môže človeka trápiť niekoľko zdravotných ťažkostí. Časté sú žlčníkové kamene, no rovnako môže dôjsť k rozvoju karcinómu žlčníka. Dnes sa však zameriame na zápal žlčníka, povieme si, ako sa toto ochorenie prejavuje, prečo vzniká aj ako sa lieči.

Čo je príčinou zápalu žlčníka?

Zápal žlčníka, odborne cholecystitída, je zápalové ochorenie žlčníka. Poznáme hneď niekoľko príčin vzniku tohto zdravotného problému. Vo väčšine prípadov súvisí s rozvojom zápalu žlčníka prítomnosť žlčových kameňov, ktoré sa môžu napríklad zaseknúť v žlčových cestách, čím dochádza k následnej stagnácii a hromadeniu žlče. Okrem toho môže byť zápal spôsobený aj bakteriálnou infekciou, a to často baktériou E.coli, ktorá vstupuje do organizmu črevnou cestou a do žlčníka sa dostane z tenkého čreva. Infekcia však môže prejsť do žlčníka aj cez krv, ktorá má daný orgán zásobovať živinami a ktorá v tomto prípade obsahuje nejaké mikroorganizmy.

Príčinou ochorenia môžu byť v niektorých prípadoch ešte rôzne jedovaté a toxické látky, ktoré poškodzujú stenu orgánu. Rozoznávať môžeme akútny a chronický zápal žlčníka. V prípade akútneho priebehu ochorenia nastupujú zdravotné ťažkosti pomerne rýchlo a náhle, pričom rizikovým faktorom tohto stavu sú väčšinou spomínané žlčové kamene. Chronický zápal žlčníka prebieha dlhodobo a sprievodné ťažkosti sa nemusia objaviť aj dlhú dobu. Pravidelne sa však opakuje a často za ním stojí nedostatočne preliečený akútny zápal žlčníka. 

Pozri aj: Tip na výlet: Nový Zéland na Slovensku ťa jednoducho uchváti

prejavy zápalu žlčníka

Zdroj: Shutterstock®

Na problém vás upozornia tieto príznaky

Pri akútnom zápale žlčníka nastupujú príznaky veľmi rýchlo, a to často aj z úplného zdravia. Zvyčajne sa v začiatku ochorenia objavuje bolesť pod pravým rebrovým oblúkom, v strednej hornej časti brucha, prípadne môže vystreľovať až pod pravú lopatku a smerom do chrbtice. Bolesť je najskôr nárazová a postupom času už neustupuje a je trvalá. Zhoršuje sa pri pohybe či hlbokom nádychu. Pridať sa môže mierne zvýšená teplota, v prípade komplikácií aj horúčka. U niektorých pacientov môžu byť prítomné aj tráviace ťažkosti, napríklad zvracanie či nechutenstvo a nevoľnosť. Medzi ďalšie príznaky môžeme zaradiť aj triašku či zimnicu, plytké dýchanie a zrýchlený tep. Priebeh chronického zápalu žlčníka je skôr nenápadný. Postihnutý môže pociťovať len akési tlaky vpravo pod rebrami a nevoľnosť. Problémy mu môže robiť konzumácia niektorých pokrmov, pričom sa objavujú aj poruchy trávenia. 

liečba zápalu žlčníka

Zdroj: Shutterstock®

Ako liečiť zápal žlčníka?

Zápal žlčníka môže mať negatívny vplyv na činnosť daného orgánu a tým aj na proces trávenia. Ignorovanie prejavov toto zdravotného problému môže byť skutočne nebezpečné. Dôjsť totiž môže k rozvoju viacerých komplikácií, a to napríklad k šíreniu zápalu či perforácii, čiže pretrhnutiu žlčníka. V prípade pretrhnutia orgánu nastáva vyliatie jeho obsahu do brušnej dutiny a vzniká zápal pobrušnice. Pri podozrení na zápal žlčníka je teda nevyhnutné prekonzultovať zdravotný stav s lekárom. Liečba cholecystitídy závisí od toho, aký závažný je stav pacienta. Bežné je podávanie liečiv a nasadenie diéty, prípadne dočasnej hladovky.

Dôležitý je tiež pokoj na lôžku. Liečba je rovnako zameraná na tlmenie príznakov, napríklad bolesti či horúčky. V prípade vážneho stavu či komplikácií sa tiež môže pristúpiť aj k chirurgickému odstráneniu žlčníka, teda k takzvanej cholecystektómii. Práve odstránenie žlčníka predstavuje často aj možnosť pri liečbe chronického a stále sa opakujúceho zápalu žlčníka. Ak hovoríme o prevencii tohto ochorenia, veľký význam má zdravá strava. Dôležité je eliminovať nadbytočný prísun tukov a naopak dbať na dostatok vlákniny v strave.

Pozri aj: Vynikajúci kysnutý tvarohovo-jahodový závin: Ten musíš ochutnať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Natália Lobodášová 14.06.19 09:37

NL
karma
105.00

Prešla som si tým a neni to vôbec príjemné...

  • 0
Odpovedať

Daniela Revayová 16.06.19 10:49

DR
karma
104.00

Som stastna, ze moj zlcnik sa zatial neozyva...

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 16.06.19 19:19

MM
karma
100.00

občas ma potrápi žlčník, ale snažím sa ho neprovokovať

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní