Ako sa pripraviť na očkovanie proti COVID-19? Pozor na alkohol!

Ako sa pripraviť na očkovanie proti COVID-19? Pozor na alkohol!

  • Zdieľaj:
 • 4

Očkovanie proti COVID-19 je už v plnom prúde a je na každom z nás či sa vôbec dá alebo nedá zaočkovať. Je to každého osobná vec a subjektívny názor, ktorý by sme si nemali brať. Ako vieme, okolo samotného očkovania je veľký rozruch, ale málo sa hovorí o tom, ako sa na samotné očkovanie pripraviť. Portál health.com prišiel s odporúčaniami špecialistov, ktorí vytvorili zoznam „vecí,“ ktoré pred samotným očkovaním nerobiť.

V prvom rade si treba uvedomiť, že vakcíny boli testované klinicky, ale aj na ľuďoch, ktorí sa nestravovali nijako špeciálne. Aj preto odborníci uvádzajú, že nie je potrebné pred očkovaním užívať špeciálne výživové doplnky. Na čo však upozorňujú, tak sú isté stravovacie stratégie a odporúčania, ktoré by sme pred samotným očkovaním mali dodržať.

alkohol a očkovanie

Zdroj: Shutterstock®

Žiaden alkohol!

Niekoľko dní PRED a ani PO očkovaní by ste nemali užívať alkohol. Totižto niektoré vakcíny môžu mať vedľajšie účinky, ako je únava, bolesť hlavy, zimnica, horúčka, poprípade nevoľnosť a alkohol môže tieto vedľajšie účinky ešte umocniť. Alkohol totižto organizmus dehydruje a môže spôsobiť „opicu,“ v dôsledku čoho môže byť ťažké rozlíšiť či ide o poalkoholový stav alebo reakciu tela na vakcínu. Tiež štúdie preukazujú, že alkohol oslabuje imunitný systém, čo v kombinácii s očkovaním nemusí pôsobiť priaznivo.

Prejedzte sa ku kvalitnému spánku

Hovorí sa, že dostatočný a hlavne kvalitný spánok pomáha imunitnému systému pracovať naplno. Pred očkovaním by ste sa preto mali vyspať do ružova a za žiadnych okolností by ste nemali ponocovať. A ako podporiť spánok? Prostredníctvom stravy!

Pred spaním by ste mali skonzumovať väčšie množstvo vlákniny a úplne minimálne množstvo cukrov a tukov. Podľa vedcov platí, že vláknina podporuje spánok a zlepšuje jeho kvalitu. Doprajte si teda čerstvé ovocie, orechy, šošovicu, lososa a pod. Avšak pozor, aby ste nič nekonzumovali aspoň 3 hodiny pred spaním. V opačnom prípade vám plný žalúdok môže spánok narušiť. Pred spánkom zabudnite na kofeín a rovnako sa neprepĺňajte vodou, aby vás plný močový mechúr neprebudil zo sna.

pitný režim po očkovaní

Zdroj: Shutterstock®

Nepodceňujte pitný režim

Hydratácia tela je nesmierne dôležitá, a to nielen pred očkovaním, ale aj po ňom, kedy sa môžu (ale nemusia) dostaviť vysoké teploty. Okrem vody však špecialisti odporúčajú do jedálnička zaradiť aj ovocie a zeleninu, ktorá rovnako obsahuje vodu a organizmus hydratuje.

A rada na záver – ak máte naplánovaný deň očkovania proti COVID-19, pre istotu si spravte nákup na pár dní dopredu. Uvidíte, že to oceníte! Po očkovaní sa môžu dostaviť príznaky, ktoré sú typické pre chrípku, takže určite oceníte, že nebudete musieť nikam chodiť.

Neprehliadni: Následky ochorenia COVID-19: Ťažkosti po prekonaní môžu byť dlhodobé!


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 04.05.21 07:03

ĽŠ
karma
100.00

Užitočné rady!

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 04.05.21 12:17

KK
karma
110.00

už to mám za sebou :)

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 05.05.21 07:47

ZS
karma
100.00

Zatiaľ neplánujem

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 05.05.21 08:53

MB
karma
100.00

tak ja už mám za sebou prvú dávku našťastie s minimálnymi vedľajšími účinkami )

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Tip na dovolenku: Milovníci umenia, ktoré miesta by ste nemali vynechať?
Pobyty a výlety

Tip na dovolenku: Milovníci umenia, ktoré miesta by ste nemali vynechať?

 • 4
 • 18.06.2022
Najstrašidelnejšie miesta na Slovensku: Naženú ti husiu kožu!
Ostatné

Najstrašidelnejšie miesta na Slovensku: Naženú ti husiu kožu!

 • 4
 • 23.04.2022
Dovolenka na Spiši: Tieto čarovné miesta jednoducho musiš navštiviť
Pobyty a výlety

Dovolenka na Spiši: Tieto čarovné miesta jednoducho musiš navštiviť

 • 101
 • 16.07.2022
TOPlist