Ako sa zbaviť bolestí hlavy?

Ako sa zbaviť bolestí hlavy?
 • 28.07.2016
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 5

Bolesť hlavy patrí k jedným z najčastejších bolestí, ktoré vnímame viac menej už bežne. Podľa štatistík ňou trpí až 90% ľudí. Ide o mierne bolesti, až migrény. Príčin tohto nepríjemného stavu je viacero. Od psychických problémov ako stres, cez fyzické ochorenia, ako sú napríklad problémy s krčnou chrbticou, alebo nachladnutie.

Bolesťami hlavy trpia častejšie ženy, než muži. Pritom až 60 percent žien nevyhľadá lekársku pomoc vôbec, takže vlastne ani nepozná riešenia, ktoré na boj proti bolestiam existujú.

Všeobecné tipy na zbavenie sa bolesti hlavy

Napite sa! Bolesť hlavy môže byť spôsobená aj nedostatkom vody. Ak ste cez deň málo pili, toto je dôsledok vašej dehydratácie. Podobne sa prejavuje aj hlad. Je večer a vy ste naposledy jedli ráno? Migrénu spôsobuje aj nízka hladina cukru v krvi. Zalejte si tiež zelený čaj, alebo kávu. Bolesť hlavy môže súvisieť aj s nízkym či vysokým tlakom, alebo zmenou počasia. Ak máte skôr vysoký tlak, prv než si dáte silné presso, zmerajte si ho! V neposlednom rade pomáha aj masáž, či relaxácia. Ak viete určiť, že vás hlava pobolieva za každým, keď v práci máte rušno, za vinníka môžete označiť aj stres.

Odporúčame prečítať: Sezóna alergií je tu

bolest krku

Zdroj: Shutterstock®

Aké typy bolesti hlavy poznáme?


1. Tlaková bolesť 

Ide o bolesť,  ktorá prechádza z čela do zadnej časti hlavy. Na vine sú najmä už spomínané problémy s krčnou chrbticou, ale taktiež dlhé sedenie za počítačom, problémy s ramenami, dokonca súvisí aj s bolesťou čeľustí.


Ako sa jej zbaviť? Pomôcť môžu samozrejme aj tabletky, ktoré bežne kúpite v lekárni. Dobre je však tiež vstať a zacvičiť, obzvlášť ak je na vine stuhnutý krk.

Odporúčame tiež:  5 tipov ako zakryť väčšie bruško správnym outfitom

Ako sa zbaviť bolestí hlavy?

Zdroj: Shutterstock®

2. Zhluková bolesť

Prejavuje sa aj bolesťou v okolí očí, ktoré môžu trvať niekoľko minút, ale aj hodín. Môžu sa dokonca opakovať až osemkrát denne. Tieto nepríjemné bolesti sú spôsobené nadmernou prácou hypotalamu, časti mozgu, ktorá má na starosti metabolizmus a spánok.


Ako sa jej zbaviť? Túto bolesť tabletkami neutíšite, ani neprehlušíte. Pomôcť by mohla pravidelná  kyslíková terapia – ideálne 20 minút čistého kyslíka, aspoň raz za týždeň.

Odporúčame prečítať: Pripravte svoje zdravie na leto


3. Bolesť dutín

Ide o prejav nachladnutia, chrípky, alebo alergie. Miesta, ktoré okrem hlavy zvyknú pobolievať sú v okolí nosa a pod očami. Sprievodným znakom je tiež plný nos, hlienistý kašeľ, či začervenané oči.


Ako sa jej zbaviť? Dôležité je identifikovať, či ste nachladené, alebo máte alergiu. Pomôcť môže nosný sprej, ak sa dutiny uvoľnia, hlava by vás mala prestať  bolieť. Vhodným riešením je aj naparovanie a samozrejme liečba, ktorú zvolí lekár, či už na chrípku, alebo konkrétny druh alergie.

bolest hlavy

Zdroj: Shutterstock®

4. Migréna

Ide o jednu z najnepríjemnejších bolestí. Prejavuje sa silnou a búšivou bolesťou v oblasti za spánkami. Migrénu sprevádzajú aj pocity nevoľnosti a precitlivelosť na svetlo. Bolesť spôsobujú hormóny, najmä serotonín, ktorý má za následok navieranie ciev v mozgu.


Ako sa jej zbaviť? Pri silných a pravidelných migrénach by ste rozhodne mali vyhľadať lekára. Ak nefungujú klasické tabletky proti bolesti, dajte si predpísať špeciálne lieky proti migréne.

Odporúčame prečítať: Afty a opary - naši nepríjemní spoločníci


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Jana Komadová 19.01.14 21:35

JK
karma
100.00

až 60 percent žien nevyhľadá lekársku pomoc vôbec ked ju bolí hlava tak to je alarmujúce číslo a poznám veľa žien v svojom okolí ktoré hned siahnu po tabletke ked ich začne pobolievať hlava

 • 0
Odpovedať

Ivana Goliašová 08.02.14 10:40

IG
karma
-1.00

Občas na migrénu nezaberajú ani špeciálne lieky od neurológa, preto je vhodné (mám to od lekárky) zapiť analgetikum silnou, veľmi silnou kávou.

 • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 28.07.16 07:26

LK
karma
100.00

Dobre rady... :)

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 28.07.16 09:00

IM
karma
100.00

rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

stanka adamčíková 19.08.16 21:50

SA
karma
-1.00

dobré rady, vacsinou káva mi zaberie

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Seriál IVETA už po prvej odvysielanej časti trhá rekordy v sledovanosti: Žeby hit roka 2023?
CELEBRITY

Seriál IVETA už po prvej odvysielanej časti trhá rekordy v sledovanosti: Žeby hit roka 2023?

 • 1
 • 11.01.2023
Ako ušetriť na potravinách? Vyskúšaj týchto 8 trikov
Domácnosť

Ako ušetriť na potravinách? Vyskúšaj týchto 8 trikov

 • 6
 • 07.12.2022
5 skvelých trikov ako získať sebavedomie. Úspech je zaručený!
Sebarozvoj

5 skvelých trikov ako získať sebavedomie. Úspech je zaručený!

 • 0
 • 17.11.2022