Ako sa zbaviť zlozvykov? Drž sa týchto rád a daj im zbohom!

Ako sa zbaviť zlozvykov? Drž sa týchto rád a daj im zbohom!
  • 09.01.2013
  • Ingrid Maderičová

Máte nejaký zlozvyk, ktorého by ste sa chceli zbaviť? Dali ste si predsavzatie do nového roka, že prestanete fajčiť? Už ste sa o to pokúšali, no bezúspešne? Dnes vám poradíme, ako na to. Zvyky či už dobré alebo zlé si osvojujeme veľmi ľahko. Urobíme niečo raz, zapáči sa nám to, alebo dobre poslúži v danej situácii a urobíme to znova. A potom znova. A potom to robíme bez toho, aby sme si to uvedomovali.

Ale, čo je horšie, zlozvyk nadobudneme veľmi rýchlo a ľahko, no zbaviť sa ho, je omnoho ťažšie. Skúsite to, no nič nepomáha, tak sa vzdáte. Po nejakom čase to skúsite znova, tentokrát ale idete nato iným spôsobom, ale i tak sa vám ho nepodarí zbaviť. Tak to vzdáte v presvedčení, že váš zlozvyk je silnejší ako vy sami. No mýlite sa! V skutočnosti ste silnejšie vy. Vy máte tú silu a moc prestať s vaším zlozvykom, nech je akýkoľvek. Skúste to pomocou nasledovných troch krokov.

Pozri aj: 60 sekúnd v starostlivosti o pleť: Ozaj dokáže jediná minúta divy?

pitie alkoholu

Zdroj: Shutterstock®

Krok č.1 – Zistite, načo vám slúži

Skôr, než sa dokážete úspešne zbaviť zlozvyku, musíte pochopiť, načo vám slúži, čo vám prináša. Napríklad, ak chcete prestať fajčiť, zistite, prečo fajčíte. Je to pre vás relax? Alebo vám to odbúrava stres? Zmierňuje to vašu bolesť, vaše starosti ? Pomáha vám to zahnať nudu, robí vám cigareta spoločníka, aby vám rýchlejšie uplynul čas, keď čakáte alebo cestujete?

Ak sa prejedáte, prečo to vlastne robíte? Choďte hlbšie do seba a zistite pravú príčinu vášho konania.
Keď prídete na to, prečo to vlastne robíte, snažte sa identifikovať aj to, čo tento zlozvyk spúšťa. Prečo začnete robiť daný zlozvyk, všímajte si vaše emócie, situácie. Musíte presne vedieť, čo spôsobuje, respektíve spúšťa váš zlozvyk, aby ste sa ho vedeli úspešne zbaviť.

chorobné nakupovanie

Zdroj: Shutterstock®

Krok č. 2 – Nájdite alternatívne riešenie/pozitívny návyk, resp. správanie

Pravdepodobnosť vášho úspechu sa zvýši, ak nájdete iné riešenie, ktoré vyrieši váš problém. Ak už viete, prečo a čo vlastne spúšťa váš zlozvyk, nájdite inú aktivitu alebo pozitívny návyk, ktorý neželanú aktivitu nahradí a poslúži na rovnaký účel ako zlozvyk. Napríklad, veľa žien nedokáže len tak pozerať televíziu bez toho, aby niečo nejedli, alebo si neobhrýzali nechty. Skrátka, potrebujú popri sledovaní filmu zamestnať aj ruky. V takom prípade si radšej začnite večer pri pozeraní televízie lakovať nechty, alebo si kúpte malé polkilové činky a cvičte s nimi.

Krok č. 3 – Zaistite si podporu v okolí

Dôležité je aj vaše okolie a jeho podpora. Povedzte im o svojom pláne, nech vás môžu podporiť a pomôcť vám vyhrať tento boj. Budú vašou opornou skalou, keď sa náhodou ocitnete v kríze a budete sa chcieť vzdať.

Nenechajte sa ovládnuť vaším zlozvykom. Ukážte, že ste silnejšie. Ak máte vlastné skúsenosti, podeľte sa s nami o ne!

Pozri aj: Odborníci prezradili, aké sú najzdravšie syry a koľko ich zjesť


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Jana Komadová 22.02.14 20:58

JK
karma
100.00

ja nefajčím ani si neohrýzam nechty a neviem teda či je to zlozvyk ale strašne rada sa rozprávam

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 20.05.20 12:47

KS
karma
133.00

Mojim najväčším zlozvykom je, že sa v kuse hrám s vlasmi :-) Musím sa toho konečne zbaviť, pretože takýmto spôsobom ich iba ničím :-(

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 07:34

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 07:34

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní