Ako vplývajú zmeny počasia na naše zdravie?

Ako vplývajú zmeny počasia na naše zdravie?
 • 11.09.2015
 • Lucia Hausknechtová

  • Zdieľaj:
 • 1

Náhle zmeny počasia a veľké výkyvy teplôt sa stávajú čoraz častejším javom aj na Slovensku. Zaťaženie ľudského organizmu je v tieto dni omnoho väčšie, pretože sa musí v krátkej dobe prispôsobiť či už chladnejšiemu alebo teplejšiemu počasiu. Medzi najviac ohrozenú skupinu ľudí patria najmä deti a dôchodcovia, ktorých organizmus nie je tak odolný.  

Z trička do kabátu

Príjemné prechody medzi ročnými obdobiami sú už dávno minulosťou. V jeden deň sa môžete opaľovať pri vode a na druhý už hľadáte jesennú bundu, ktorú ste plánovali vytiahnuť možno mesiac. Globálnym zmenám sa nevyhneme, a preto je lepšie počítať s akýmkoľvek počasím aj keď to nie je podľa našich predstáv.

Odporúčame prečítať: Cvičenie v prírode je najprirodzenejšie

Zmena počasia

Zdroj: Shutterstock®

Meteosenzitívni ľudia

Ľudia, ktorí reagujú zhoršením zdravotného stavu pri zhoršení počasia sa nazývajú meteosenzitívnymi. V tieto dni trpia nervozitou, podráždenosťou, problémami so spánkom alebo neustálou únavou.  

Najhoršie znášajú zmeny počasia pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, čo dokazuje aj zvýšený počet srdcovo-cievnych príhod a infarktov myokardu. Väčší pozor by si mali na seba dávať taktiež aj astmatici, reumatici alebo ľudia, ktorí prekonávajú ťažkú chorobu. 

Odporúčame prečítať: Fitness v tehotenstve? A prečo nie?

Zmena počasia

Zdroj: Shutterstock®

Existuje prevencia?

Zmeny počasia neovplyvníme, ale to ako naše telo zareaguje sčasti ovplyvniť môžeme. Dôležité je, mať silný imunitný systém. Do jedálnička by sme mali zaradiť stravu bohatú na vitamín C a horčík. Uprednostniť ovocie pred sladkosťami a menej soliť, sú dobré rady, ktoré vám pomôžu nielen pri zmene počasia.

A na záver, otužujte sa. Pravidelné sprchovanie v studenej vode prospieva pri zlepšovaní telesnej zdatnosti a lepšej odolnosti organizmu. Práve otužovaním si dokážete vybudovať silnejší imunitný systém. 

Odporúčame prečítať: Fitness pre začiatočníčky - rady a tipy

Zmena počasia

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Martina Zahoranová 11.09.15 17:26

MZ
karma
92.00

nemám rada prudké zmeny počasia asi ako nikto ale našťastie nemám nejaké väčšie zdravotné problémy

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní