Ako vyliečiť pokazený žalúdok: Skús to, čo máš doma!

Ako vyliečiť pokazený žalúdok: Skús to, čo máš doma!

Problémy so žalúdkom má občas každý z nás. Či už sme to prehnali s jedlom a dopriali sme si ho viac, ako bolo potrebné alebo nám niečo jednoducho nesadlo či sme sa stali obeťou nepríjemnej baktérie… Všetky tieto príklady môžu viesť k nefungujúcemu tráviacemu systému, čo sa môže prejaviť naozaj rôzne, niekedy aj veľmi nepríjemne, ba dokonca až ponižujúco. Ako vyliečiť pokazený žalúdok pomocou potravín, pôsobiacich upokojujúco, sa dozviete v našom článku.

Čo vynechať?

Hneď na začiatku sa pozrime na to, čo v prípade podráždeného a boľavého žalúdka zo stravy rozhodne vynechať. Sú to najmä takzvané spúšťače, ktoré by mohli tráveniu, ktoré je už aj tak narušené, len priťažiť. Patria sem mliečne výrobky, rafinovaný cukor a ním sladené výrobky, mastné pochúťky, ale aj alkohol.

Zaujme ťa: Aloa stromčekovitá: Má niečo spoločné s Aloe vera? Zisti o nej viac!

biely toast na bolesť žalúdka

Zdroj: Shutterstock®

Čo pomôže?

Presunieme sa ku kategórii, pre ktorú tento článok vlastne vznikol, aby sme vám ukázali, ktoré potraviny môžu váš nepokojný žalúdok dostať do normálu. Nemusíte hneď siahať po liekoch, niekedy stačí chvíľka oddychu a správne zvolená potrava.

 • Banány. Banány sú naozaj najlepším plodom, ktorý si môžete na podráždený žalúdok dať. Sú ľahko stráviteľné, nedráždia a sú najmä bohaté na vlákninu, ktorá postupne dostane narušené trávenie do správneho chodu. Sú tiež prírodným cukrom, takže telo dostáva aj energiu, ktorú stratilo chorobou.
 • Ovsené vločky a biely toast. Ovsené vločky sú ďalšou potravinou, ktorá je bohatá na vlákninu a preto sú pri problémoch s trávením tou správnou voľbou. Pozor, s vlákninou to však netreba prehnať! Jedzte jej len do 35 gramov za deň a nezabudnite pri nej aj na vodu. Ďalším lekárom uboleného tráviaceho systému je aj obyčajný biely toast alebo suché sušienky bez chuti. Dokážu totiž pohltiť žalúdočné kyseliny, spôsobujúce šarapatu.
zázvor proti bolesti žalúdka

Zdroj: Shutterstock®

 • Zázvor. Zázvor je všeliek, o tom už všetci dobre vieme. Inak to nie je ani pri pokazenom žalúdku. Zázvor totiž dokáže odvrátiť zvracanie a nevoľnosti, preto sa používa aj v liečivách pre tehotné ženy, bojujúce s rannými nevoľnosťami. Prijímať ho môžete v akejkoľvek forme, napríklad v čajíku alebo v sušienkach či lízankách z lekárne.
 • Káva a voda. Ak máte bolesti žalúdka preto, že máte jednoducho zápchu, odporúča sa na ňu použiť celkom obyčajnú kávu, ktorá má podľa výskumov laxačné účinky. Kávu si však nedávajte, ak máte nevoľnosti a napína vás na zvracanie. Čo sa vody týka, veľa problémov s trávením prichádza práve vtedy, ak je telo dehydrované. Skúste doplniť tekutiny a poriadne sa napiť vody. Možno bude kríza ihneď zažehnaná!

Vyskúšaj: Ako sa zbaviť nadváhy? Stačí ti lyžička tohto a pneumatika je preč!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 02.10.18 08:01

ĽŠ
karma
100.00

Netreba naozaj hneď siahať po liekoch, niekedy stačí chvíľka oddychu a správne zvolená potrava.

 • 0
Odpovedať

Monika Filípková 02.10.18 13:27

MF
karma
105.00

Pri žalúdočných problémoch vždy siaham po suchých keksoch, samozrejme nevynechám banány. Ale odteraz vyskúšam ovsené vločky, keďže doma ich mám stále, len som nevedela, že sú vhodné práve vtedy, keď máme problémy so žalúdkom. A tiež ma prekvapil zázvor. Dobre vedieť.

 • 0
Odpovedať

viktor labakann 02.10.18 19:35

karma
85.00

Chcel by som pripomenúť, že kávu, ale meltu. tá má prehaňavé účinky. Zrnková preháňa, len ked zalejete kávu zomletú druhý raz.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 02.10.18 21:41

SK
karma
114.00

zázvorový čaj je výborná voľba, už mi neraz pomohol

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 03.10.18 15:08

karma
127.00

Skvelé rady, mne bolo nevoľno minulý týždeň, škoda, že som si tento článok neprečítal skôr

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 03.10.18 15:08

karma
127.00

Skvelé rady, mne bolo nevoľno minulý týždeň, škoda, že som si tento článok neprečítal skôr

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 06.10.18 16:32

DB
karma
114.00

keď mám problémy so žalúdkom,dávam si sucháre s horkým čajom.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 18.05.19 22:37

JK
karma
100.00

Treba si dávať pozor čo papáme a niekedy stačí troška upraviť stravu,bylinkové čaje ,odpočinok

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní