Ako zbaviť telo nadbytočnej vody? Nielen s tým ti pomôže táto bylina!

Ako zbaviť telo nadbytočnej vody? Nielen s tým ti pomôže táto bylina!

  • 63
  • 3

Na prvý pohľad by ste si ho mohli ľahko pomýliť s nejakým bodliakom. Podobá sa naň pichľavými listami a tak trochu aj netradičnými kvetmi. Dôležitejšie je však zmieniť, že ide o rastlinu, ktorá bola už oddávna využívaná v rámci tradičnej ľudovej medicíny, taktiež našla uplatnenie vo veterinárnej medicíne. Práve krasovlas je veľmi účinným pomocníkom pri problémoch s nadmerným zadržiavaním vody v organizme, no rovnako osoží pri ďalších zdravotných ťažkostiach. Spoznajte túto bylinku a zistite o nej niečo viac!

Poznáte krasovlas?

Krasovlas bezbyľový, latinsky Carlina acaulis, je trváca rastlina z čeľade astrovité. Ľudovo sa mu tiež hovorí krasovlások či kančí koreň. Ide prevažne o stredoeurópsky až východoeurópsky druh, ktorý sa hojne vyskytuje v oblastiach od Česka po Ukrajinu a ďalej na východ. Rastie od pahorkatín do subalpínskeho stupňa. Obľubuje slnečné a suchšie stanovištia a pôdu chudobnú na živiny. Nájdeme ho na slnečných svahoch, suchých až polosuchých lúkach, pastvinách, miestami aj vo svetlých lesoch.

Krasovlas je charakteristický hrubším podzemkom. Z neho vyrastá krátka zakrpatená byľ. Listy sú usporiadané v prízemnej ružici. Sú dlhé až 30 centimetrov, hlboko strihané a ostnaté. Vyzerajú ako listy bodliaka. V strede listovej ružice sa počas letných mesiacov objavujú kvety tvoriace až cez 10 centimetrov široký úbor. Kvety sú biele až hnedasté. Plodom rastliny sú nažky s chocholcom. Na liečebné účely sa vykopáva počas jesene, spravidla od septembra do novembra, podzemná časť rastliny.

Odporúčame: Čo zvládne figový olej na rozdiel od iných? Jeho účinky ťa prekvapia!

účinky krasovlasu

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú účinky bylinky?

Droga z krasovlasu, ktorou je sušený koreň, obsahuje horčiny, silice, triesloviny, taktiež inulín, ktorý predstavuje vlákninu. V staroveku bol krasovlas údajne využívaný na boj proti moru či pásomniciam. V rámci tradičnej medicíny je využívaný hlavne ako močopudný a potopudný prostriedok. Ide o skvelé prírodné diuretikum, ktoré pomáha z tela odstrániť prebytočnú vodu a rieši problém so zavodnením, ktorý je často sprevádzaný nárastom váhy, opuchmi končatín či nadmerným potením. Ako močopudný prostriedok rovnako podporuje rýchlejšie vylučovanie nečistôt a škodlivín z tela.

Krasovlas má priaznivý vplyv na činnosť obličiek a pozitívne vplýva na zdravie močových ciest. Blahodarne pôsobí aj na trávenie a tráviaci trakt. Podporuje prečistenie čriev, využíva sa na boj proti črevným parazitom. Priaznivo ovplyvňuje chuť do jedla, pomáha pri žalúdočných kŕčoch a poruchách trávenia. Ako prírodné laxatívum môže pomôcť pri zápche. Pri horúčkach napomáha znižovať teplotu. U mužov našiel uplatnenie ako podporná liečba problémov s prostatou.