Ako zistiť či je ovocie nezrelé alebo už dozreté?

Ako zistiť či je ovocie nezrelé alebo už dozreté?
 • 04.03.2016
 • Raw Mother&Daughter

  • Zdieľaj:
 • 7

Priveľa ľudí zavrhuje ovocie na základe zlých skúseností, hlavne chuťových a tráviacich. Kde je problém? Jednoducho v tom, že ovocie nebolo zrelé! Nemôžeme očakávať, že vo veľkých supermarketoch nám na pulty dajú ovocie v takej kvalite a v takom stave, že bude ihneď konzumovateľné. To si nanešťastie neuvedomujeme a tak si domov donesieme mango, ktoré ihneď krájame, keď je tvrdé, trpké a nakoniec nám z neho je zle.

Ovocie treba jesť dozreté. Škrob sa zmení na jednoduchý cukor, ktorý je ľahko stráviteľný. Potom chutí lepšie a hlavne, má už všetky vitamíny a minerály. Väčší pôžitok z jedla, žiadne bolesti žalúdka, telo nevymýšľa nejakú inú cestu ako dostať vitamíny o ktoré nedostalo. To všetko výmenou za trpezlivosť. Ovocie si treba nakúpiť v predstihu. Niekedy potrebuje 3-4 dni v tme a teple aby dozrelo, preto si treba nákup naplánovať tak, aby sme mali stále dosť dozretého ovocia. 

Odporúčame prečítať:  Ako sa zbaviť chutí na sladkosti?

 Ananás

Dnes som mala šancu porovnať ako vyzerá ananás prinesený priamo zo supermarketu, a ako vyzerá ananás ktorý mám doma už 6 dní. Ananás je zrelý až keď sa vyfarbí celý nažlto, listy na koncoch oschnú a prestúpi ho naozaj výrazná vôňa. Ďalší znak zrelosti je, že ľahko, bez krájania a jedným krúživým pohybom odtočíte všetky listy. Takto máte oveľa nižšiu šancu, že vás bude po jeho konzumácií páliť jazyk alebo žalúdok z kyseliny, ktorú obsahuje. 

ananás

Zdroj: Shutterstock®

Banány

Banány, ku ktorým sa dostaneme v Európe, sú skutočne zrelé až keď sa objavia čierne bodky. Len v Azií a Mexiku som jedla banány ktoré boli ešte jemne nazelenalé na povrchu, ale zároveň mäkké a zrelé. Takže čakajte kým sa neobjavia prvé bodky, silná vôňa a banán nebude tak mäkký že by ste ho jedným stlačením premenili na kašu. Kľudne nech sa objavia aj mušky, tie sú skvelým znamením.

Odporúčame prečítať:  Farby liečia - ŽLTÁ

banány

Zdroj: Shutterstock®

Keď som bola dieťa, nemala som rada  bodkované banány a ich konzistenciu. Vždy sme ich doma jedli žlto zelené a spomínam si, že mi naozaj chutili. Moje chute sa skoro okamžite zmenili keď som začala byť raw vegánom. Prežila som 7 dní len na banánoch, keď som žila v Indii, vtedy vznikli moje banánové zmysly. Teraz trpezlivo čakám na prvé bodky na banánoch. Viem, že dovtedy by mi nechutili a nedali mi toľko výhod ako ponúkajú zrelé. Čítala som, že čierne bodky na banánoch sú pleseň a iné výplody ľudovej tvorivosti. Rovnako som čítala, že bodkované banány sú bojovníkmi proti rakovine. Nuž, samozrejme, zrelé banány, narozdiel od zelených, naozaj obsahujú všetko čo naše telo potrebuje na zdravé fungovanie. Takže zrelým ovocím proti rakovine!

Odporúčame prečítať:  Potraviny, ktoré liečia

Mango

Pri mangu je to rovnaké. Až keď som ochutnala mango v Thajsku, ktoré sa topilo v šťave, ktorá mi zašpinila celú tvár a ruky, tak som pochopila aké je mango úžasné ovocie. A že nemusí byť len tvrdou oranžovou hmotou skrytou za hrubou zelenou šupkou. Ak máte zlú skúsenosť s akýmkoľvek ovocím, dajte mu ešte šancu, naozaj sa to oplatí! Všetko záleží od druhu ovocia, ale sústreďujte sa na vôňu, dostatočnú mäkkosť (nie poškodením), zrelé mango je dokonca o trochu lesklejšie (akoby natreté olejom), samozrejme farba je tiež dôležitá. 

Odporúčame prečítať: Zdravé melóny - sladučké osvieženie

mango

Zdroj: Shutterstock®

Melón

Tou sa väčšinou riadim aj pri melónoch. Ale pri tých je to vždy risk. Niekedy vyberiem ideálne vyzerajúci melón – dostatočne ťažký, so žltým fľakom na mieste, kde bol uložený na zemi a dokonca aj znie duto (Aspoň ku mne prehovoril duto). Ale nakoniec nemusí byť zrelý alebo ešte horšie, exploduje ako prezretý. Naposledy som kupovala už porcované melóny a aj keď boli krásne červené, nemali žiadnu chuť. Vždy treba použiť všetkými zmyslami, aby sme si dopriali naozaj chuťový zážitok so skvelého ovocia. Keď jem ovocie, vždy si všímam ako vyzerá-vonia a ako mi chutilo, aby som si pri budúcom nákupe vybrala presne také aké chcem, ak sa predáva už zrelé.

Odporúčame prečítať: Chudnite zdravo s ovocím

melón

Zdroj: Shutterstock®

  RADA NA ZÁVER

A jedna posledná poznámka na záver. Väčšina ovocia nepatrí do chladničky! Aspoň dovtedy kým nie sú naozaj zrelé a nechcete zabrániť prezretiu. Banány, rajčiny, mango, avokádo, ananás, broskyne, papája, žlté melóny a hrušky dozrievajú aj po odtrhnutí, takže do chladničky nepatria. Rôzne bobule ako čučoriedky, machovka, hrozno, jahody, maliny, granátové jablká, červený melón či čerešne úž viac nedozrievajú po ich odtrhnutí, takže ich čo najskôr zjedzte alebo schladte. U mňa sa ovocie nemá čas ohriať, takže v chladničke skladujem maximálne ľadový šalát.

Odporúčame prečítaťAko správne konzumovať hurmikaki?

Zdroj: recepty.rawforum.sk


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Martina Zahoranová 02.01.15 19:12

MZ
karma
92.00

dobré rady tiež sa mi občas stane že neodhadnem zrelosť ananásu alebo banánov tak sa skúsim riadiť podľa vašich rád

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 06.01.15 23:33

MM
karma
103.00

dobré rady

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 04.03.16 07:29

SK
karma
113.00

precitala som si so zaujmom, budem sa viac riadit podla vasich rad, nieco som vedela, nieco dozvedela

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 04.03.16 17:38

karma
93.00

super rady :) Ďakujem

 • 0
Odpovedať

Anna Kralovičová 04.03.16 23:36

AK
karma
64.00

Ja mám radšej banány, keď sú žltozelené, tak ako Vy ste ich mala rada zo začiatku. Také bodkové mi nejako nechutia. Inak super článok, požičiam si Vaše rady.

 • 0
Odpovedať

Júlia Dominová 06.03.16 17:29

JD
karma
-1.00

S tými melónmi je to hrôza, nikdy to neviem odhadnúť. A zase je hrôza aké banány zelené k nám donášajú, veď to potom musí stratiť všetky vitamíny, ak to už vôbec stihlo nejaké získať, kým to odtrhli :(

 • 0
Odpovedať

Miroslava Bubáková 12.03.16 16:58

MB
karma
-1.00

Ja som tento tyden tiez kupila ananas a zdaleka este po 3 dnoch co ho mam doma nie je vhodny na konzumaciu...tak cakame:))

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Jesenný piknik v prírode: Ako sa naň pripraviť a čo všetko pribaliť?
Voľný čas

Jesenný piknik v prírode: Ako sa naň pripraviť a čo všetko pribaliť?

 • 0
 • 20.09.2022
Kávovník arabský – ten nemôže v domácnosti chýbať žiadnemu milovníkovi kávy
Domácnosť

Kávovník arabský – ten nemôže v domácnosti chýbať žiadnemu milovníkovi kávy

 • 2
 • 24.10.2022
Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci október
Voľný čas

Celebrity a slávne osobnosti narodené v mesiaci október

 • 0
 • 02.10.2022