Amarant, nová zdravšia náhrada pšenice?

Amarant, nová zdravšia náhrada pšenice?
  • 14.08.2015
  • Lucia Hausknechtová

    • Zdieľaj:
  • 0

Doteraz takmer neznáma nepravá obilnina s názvom amarant, si získava čoraz viac obľúbencov. Robí sa z nej amarantová múka, ktorá je vhodná pre ľudí, ktorým biela múka spôsobuje zdravotné problémy a taktiež obsahuje mnoho zdraviu prospešných látok. Jednou z nich je aj kvalitná bielkovina, ktorá sa svojou kvalitou podobá bielkovine živočíšneho pôvodu.

Pôvod amarantu

Amarant pochádza z Ameriky a v minulosti patril medzi jednu z najčastejšie pestovaných rastlín. Je to jednoročná rastlina, z ktorej sa častokrát zužitkuje nielen zrno, ale aj jej listy. Tie obsahujú proteíny s esenciálnymi aminokyselinami, ktoré sú bohaté na vitamín C a betakarotén. 

Odporúčame prečítať: Čo ste o domácom kvásku nevedeli

Obilniny

Zdroj: Shutterstock®

Cenný zdroj bielkovín

Amarantová múka obsahuje kvalitné bielkoviny, a preto by si ju mali dopriať najmä vegetariáni. Okrem toho je vhodná pre ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom alebo srdcovo-cievnymi chorobami, pretože pomáha pri liečbe a prevencií práve týchto chorôb. Taktiež obsahuje veľké množstvo vlákniny, železa, vápnika a fosforu. 

Zdravie v amarantovej múke

Zaujímavým faktom je, že v amarante sa nachádza väčšie množstvo vlákniny ako v pšenici, jačmene či kukurici. Je skvelým doplnkom stravy pre ľudí trpiacich tráviacimi problémami, keďže vláknina pomáha pri zápchach a slúži ako prevencia rakoviny hrubého čreva. 

Odporúčame prečítať: Šošovica, ktorá vyrieši problémy s nadúvaním

Obilniny

Zdroj: Shutterstock®

Použitie v kuchyni

V porovnaní s ostatnými múkami obsahuje amarantová múka rovnaké množstvo tuku ako kukuričná či pšeničná múka a jej obsah škrobu má podobné hodnoty. Ideálne je, používať časť amarantovej a časť inej múky do koláčov či iných múčnych jedál. Tým získa jedlo jemne orieškovú príchuť a mnoho výživných látok. 

Odporúčame prečítať: Jedli ste už mungo fazuľu?

Obilniny

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

    • Zdieľaj:
  • 0
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní