Apatia: Ako sa prejavuje, z čoho vzniká a ako sa jej zbaviť?

Apatia: Ako sa prejavuje, z čoho vzniká a ako sa jej zbaviť?

Už ste niekedy upadli do apatického stavu? Možno o tom ani neviete, ale pravdepodobne áno. Apatia sa prejavuje podobne ako lenivosť a dala by sa opísať aj ako nechuť do života. Nenechajte sa pomýliť! Aj keď sa o apatii zväčša hovorí ako o celkom obyčajnom stave, v skutočnosti ide o skutočné psychické ochorenie.

Vzniká ako sprievodný jav pri určitých diagnózach, ako je napríklad depresia a úzkosť, no môže vás prepadnúť aj popri celkom obyčajnej chrípke, črevných problémoch, dehydratácii a mnohých ďalších zdravotných ťažkostiach. Zaujímavé je, že apatickosť zažívajú aj malé deti, ba dokonca aj bábätká či psy. Potýkajú sa s ňou aj ženy v období menopauzy, predmenštruačného syndrómu, ale aj počas popôrodnej depresie.

Pozri aj: Babička bylinkárka radí: Tieto septembrové bylinky si určite nazbieraj!

ako poraziť apatiu

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa apatia prejavuje?

Apatiu si možno často zameniť s obyčajnou únavou či lenivosťou. V prípade, že sa príznaky opakujú častejšie a silnejú, je načase s tým niečo urobiť a pomenovať veci správnym menom.

Medzi príznaky apatie patrí:

  • ospalosť
  • únava
  • výkyvy nálad
  • znížená schopnosť myslieť
  • málo energie
  • ľahostajnosť
  • nechuť do života

Zažiť apatický stav nie je vôbec príjemné, čo prezrádzajú už samotné príznaky ochorenia. Na ľuďoch, trpiacich týmto stavom, je vidno, že sú ľahostajní, často sa hýbu pomaly a chodia ako omráčení. 

prejavy apatie

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa jej zbaviť?

Apatia navonok pôsobí skôr ako ľahšia diagnóza. V skutočnosti je však najlepšie zbaviť sa jej čím skôr - kým je ešte v začiatkoch, pretože v pokročilom stave môže postihnutému človeku spôsobiť veľa problémov v pracovnom, ale aj súkromnom živote. Ako sa pred apatiou chrániť? Keďže je sprievodným znakom pri dehydratácii organizmu, odporúča sa v prvom rade dodržiavať pitný režim.

Okrem toho je dobré zvýšiť príjem horčíka, ktorý pôsobí ako prevencia pred depresiami a úzkosťou a v prípade, že sa cítite unavení, by ste mali energiu doplniť pomocou kávy či zeleného čaju. Na apatiu sa odporúča vyskúšať aj bazalkový čaj a vymeniť rafinovaný cukor za prírodné sladidlo, v podobe kvalitného medu. Do svojho jedálnička, v boji proti apatii, zaraďte banány, mandle, quinou, ale aj celozrnné výrobky a strukoviny.

Zaujme ťa: Fazuľa adzuki: Spoznaj dôvod, prečo za ňu zameniť obyčajné bôby!​


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Anton Marek 28.09.18 13:26

karma
127.00

Super, článok, určite vyskúšam rady, tými symptómami trpím často.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní