Arnika - nenápadná rastlina s bohatými liečivými účinkami

Arnika - nenápadná rastlina s bohatými liečivými účinkami

  • Zdieľaj:
 • 8

Arnika montana patrí medzi najznámejšie homeopatické liečivá, ktorých účinky potvrdzujú mnohé štúdie. Dokonca niektorí plastickí chirurgovia tvrdia, že dokáže znížiť tvorbu modrín po kozmetických operáciách.

Arnika, prezývaná aj ako „horská sedmokráska", má žlto-pomarančové kvety a radí sa do rodiny astrovitých kvetín.  

Rastlinka je bohatá na inulín, ktorý ukrýva vo svojich podzemných „orgánoch" ako zdroj svojej energie, avšak používa sa aj ako prírodné sladidlo pre diabetikov. Arnika je navyše bohatá na selén a mangán, čo sú silné prírodné antioxidanty nachádzajúce sa v ľudskom tele. Mangán je základným prvkom potrebným pre zdravé kosti a hojenie rán. Preto niet pochýb o tom, že Arnika je skvelým prírodným liekom na liečbu bolesti svalov, kĺbov, hojenie modrín a opuchov.

Odporúčame prečítať: Keď riasenka dokáže aj podporovať objem a rast rias

Arnika - nenápadná rastlina s bohatými liečivými účinkami

Zdroj: Shutterstock®

Arniku je možné na pokožku aplikovať v rôznej forme. Najčastejšie sa však môžete s arnikou stretnúť vo forme oleja alebo krému. Okrem vyššie spomínaných zložiek, Arnika tiež obsahuje helenalín, ktorý má silný protizápalový účinok, preto je to taká prvá prírodná pomoc, ktorá by sa mala nachádzať v každej lekárničke.

Odporúčame prečítať: Metličkové žilky na nohách! Ako a prečo vznikajú?

Arnika - nenápadná rastlina s bohatými liečivými účinkami

Zdroj: Shutterstock®

Pôsobivé liečivé prínosy Arniky

Dokáže vyliečiť modriny

Modrina predstavuje sfarbenú oblasť kože na tele, ktorá je spôsobená poranením alebo nárazom. V takom prípade praskne krvná cieva, následkom čoho sa sfarbí pokožka. Arnika je jedným z vynikajúcich prírodných liekov na modriny. Jednoducho aplikujte arnikový olej na modrinu 2-krát denne (nepoužívajte však na otvorenú ranu).

Tento jej účinok bol preukázaný aj v štúdii Severozápadnej univerzity, kde bolo zistené, že lokálna aplikácia arniky je oveľa účinnejšia, ako mnohými odporúčaný vitamín K.

Odporúčame prečítať: Zubné pasty - tieto druhy by ste mali poznať!

Arnika - nenápadná rastlina s bohatými liečivými účinkami

Zdroj: Shutterstock®

Arnika a karpálny tunel

Arnikový olej / masť je skvelým prírodným liekom na liečbu karpálneho tunela. V ideálnom prípade môže tento olej pomôcť pacientom vyhnúť sa operácii, pretože má výrazné protizápalové účinky. Avšak, ak sa niekto rozhodne pre operáciu, Arnika je tiež skvelým rekonvalescentným prípravkom, ktorý pomáha uľaviť od pooperačnej bolesti.  

Odporúčame prečítať: Vypadávanie vlasov - problém s jedným riešením, ktorým je Parusan

Arnika - nenápadná rastlina s bohatými liečivými účinkami

Zdroj: Shutterstock®

Zmierňuje bolesť svalov, bolesť pri vyvrtnutí a iný zápal

Arnika je liekom na rôzne zápalové alebo iné zranenia. Používa sa v tradičnej medicíne pre liečbu všetkého – od hematómov, vyvrtnutí, reumatických ochorení až po povrchové zápaly kože. Ako sme písali, jednou z hlavných zložiek tejto rastlinky je helenalín, ktorý z nej robí silné protizápalové činidlo.

Tiež bolo preukázané, že tymol, nachádzajúci sa v arnike, pomáha uľahčiť prepravu krvi a iných nahromadených tekutín v krvných kapilárach, čím tiež pôsobí protizápalovo. Takto pomáha podporovať hojivý proces poranení.

Odporúčame prečítať: Čo je to vlastne vlasové tonikum a ako ho používať?

Arnika - nenápadná rastlina s bohatými liečivými účinkami

Zdroj: Shutterstock®

Podporuje rast vlasov

Prekvapivé, avšak účinné! Či už ste muž, ktorý začína plešatieť alebo žena, ktorá pozoruje čoraz enormnejšie vypadávanie vlasov, arnika je pre vás skvelou voľbou. V skutočnosti arnika predstavuje jednu z najlepších tajných procedúr pre zvrátenie procesu vypadávania vlasov.Pravidelná masáž pokožky hlavy s arnikovým olejom môže poskytnúť povzbudivú výživu, ktorá stimuluje vlasové folikuly a podporuje tak rast nových a zdravých vlasov. V tomto prípade môžete vyskúšať buď samotný arnikový olej, alebo sa obhliadnuť po šampónoch, kondicionéroch a iných vlasových produktoch, ktoré obsahujú arniku ako jednu z hlavných zložiek.

Odporúčame prečítať: Chcete mať krásne riasy? Vyskúšajte nové sérum Pharmatheiss Elixir

Arnika - kde ju nájdete?

Arnikový olej alebo krém nájdete v akomkoľvek zdravotníckom obchode, respektíve v lekárni, ako aj u mnohých online predajcov. Pri jeho kúpe vsaďte na ten, ktorý má nízky počet prírodných zložiek, pretože v takom prípade je najúčinnejší. Vyhnúť by ste sa mali tomu s vôňou, pretože vďaka týmto vonným látkam môže byť dráždivý pre pokožku.

My sme nahliadli do ponuky naturprodukt.sk a ako skvelý tip sme pre vás vybrali ARNIKAMED gél. Je to tradičný liek určený na zmiernenie modrín, podvrtnutí a lokalizovanej bolesti svalov.

UPOZORNENIE: Tradičný rastlinný liek určený výhradne na indikácie overené dlhodobým používaním. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu a o prípadných nežiaducich účinkoch sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Odporúčame prečítať: Objavte účinky micelárnej vody Pharma Hyaluron


  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Lucia Šeptáková 27.05.17 06:29

karma
108.00

Zaujímavý článok,veľa vecí som nevedela..

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 27.05.17 07:02

DB
karma
117.00

O tejto rastlinke som počula, ale že má toľko liečivých vlastností som ani netušila, príroda je najlepšia lekáreň...

 • 0
Odpovedať

Marie Gutmannová 27.05.17 10:38

MG
karma
104.00

Super článok

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 27.05.17 10:58

SK
karma
113.00

bylinky mám rada...super

 • 0
Odpovedať

Monika Filípková 27.05.17 15:44

MF
karma
56.00

Tento gél z arniky si určite objednám, praskajú mi dosť žily, tak dúfam, že mi pomôže.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 27.05.17 16:52

MM
karma
100.00

túto rastlinku si musím zadovážiť a aj zistiť, ako sa pestuje

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 28.05.17 11:43

JU
karma
103.00

o niektorých účinkoch tejto rastliny som nevedela, napríklad to ze je dobrá na modriny

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 02.06.17 15:00

karma
87.00

Keď sa mi narodil synček, svokra mi dala arnikovú masť, nech ju mám vo výbave v lekárničke. Dodnes nerozumiem prečo práve na koliky, lebo na túto bolesť bruška nefungovala.. ale konečne viem na čo sa naozaj používa a aspoň ju použijem minimálne keď sa kde-tu buchnem, keď behám okolo neho :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní