Bez „medzizubky“ ani na krok

Bez „medzizubky“ ani na krok
  • 15.11.2016
  • Ľudka Babjarčiková

Viete, aké tri lokalizácie v ústnej dutine sú najlepšou skrýšou pre škodlivé baktérie? Možno ste si v duchu tipli správne, že sú to v prvom rade medzizubné priestory, ďalej oblasti blízko ďasien a nakoniec jamky a ryhy najmä na stoličkách a črenových zuboch. 

Pri správnej technike čistenia sa o dve zo spomenutých troch lokalizácií vieme zubnou kefkou postarať, no na jedno miesto je aj zubná kefka prikrátka a jej vlákna sa tam nikdy poriadne nedostanú. Áno, ide o medzizubné priestory. Čo s tým?

Odporúčame tiež: Ručná zubná kefka – prečo na jej výbere tak záleží?

medzizbna kefka a parodontitida

Zdroj: Shutterstock®

Malý priestor, veľa problémov

Na čistenie medzizubných priestorov tu ako prvá bola zubná niť. Dostane sa ozaj do každého medzizubného priestoru a aj účinnosť v odstránení zubného povlaku sa pokladá za dostatočnú. Jej nevýhodou je snáď len zložitejšia manipulácia a fakt, že ju dokáže nahradiť ešte efektívnejšia alternatíva. Za tú sa v súčasnosti považujú medzizubné kefky.

Ide o malé kefky, ktoré majú v strede drôt a z neho po celom obvode vystupujú štetinky. Držia sa v koncovkách či držiakoch z plastu, ale aj hliníka, podľa toho, čo viac vyhovuje. Na základe niektorých štúdií sú efektívnejšie ako zubné nite kvôli tomu, že sa lepšie prispôsobia priestoru medzi zubami, celý ho vyplnia, čo zubné nite nedokážu (tzv. efekt dáždnika). 

Odporúčame tiež: Dentálna hygiena - čo všetko vás čaká?

medzizbna kefka a parodontitida

Zdroj: Shutterstock®

Každý medzizubný priestor je iný,

tak ako aj „medzizubky“

Aby bolo vyčistenie týchto zákerných priestorov účinné, potrebujeme pre ne zistiť správne veľkosti „medzizubiek“. Ak bude veľkosť malá, neodstráni sa všetok zubný povlak zo zubov a ak bude príliš veľká, nevojde do priestoru, ohne sa a len si poraníme ďasno. Najlepšie urobíte, ak zájdete za svojím zubným lekárom alebo dentálnym hygienikom, ktorý pomocou špeciálnej kalibračnej sondy určí veľkosť jednotlivých medzizubných priestorov a  zapíše vám to.

Medzizubné kefky je možné kúpiť v lekárňach, špecializovaných predajniach s dentálnymi pomôckami, ale aj v drogériách. Každá firma má rôzne veľkosti aj rôzne farebné označenie od najmenšej po najväčšiu. V krajnom prípade si kúpite balíček rôznych veľkostí a vyskúšate rozmer od najmenšej v každom interdentálnom priestore zvlášť. 

Odporúčame tiež: Zubný plak ako príčina dvoch najčastejších ochorení ústnej dutiny

medzizbna kefka a parodontitida

Zdroj: Shutterstock®

Nejde to? Všetko sa dá, základ je technika

Mnohokrát to ľudia s medzizubnými kefkami rýchlo vzdávajú a myslia si, že ich priestory sú príliš malé. Často je to ale omyl. Je pravda, že existujú ľudia s malými priestormi, ktorí musia ostať pri používaní dentálnej nite, ale títo pacienti tvoria ozaj len menšinu.

Prvým krokom správnej techniky je „medzizubku“ mierne nakloniť smerom k vrcholu ďasna (má tvar trojuholníka) medzi dvoma zubami. Následne vyrovnať a jedným ťahom dnu a von dokončiť celý proces vyčistenia jedného priestoru. Kefku pod prúdom vody rýchlo opláchnuť a rovnako pokračovať v ďalších priestoroch. Podľa určených veľkostí priestorov striedame aj kefky. Prvý týždeň je normálne, že cítite miernu bolesť a ďasno krváca, čo je prejav zápalu. Po dlhšej dobe pravidelného používania krvácanie ustúpi. 

Odporúčame tiež: Základ o fluoridácii - spôsob, akým spevniť zubnú sklovinu

medzizbna kefka a parodontitida

Zdroj: Shutterstock®

Ešte stále nie ste presvedčení?

Ak sa napriek všetkému rozhodnete medzizubné pomôcky aj tak nepoužívať, nechávate tak otvorené dvere baktériám žijúcim v hromadiacom sa plaku. V týchto priestoroch veľmi často spôsobujú zubný kaz, ktorý zvyčajne unikne klinickému vyšetreniu a zistí sa až na základe RTG snímku. Ďalšia pohroma, ktorú baktérie zo zubného plaku v tomto priestore rady spôsobujú a skôr či neskôr sa dostaví je krvácanie ďasien ako prejav zápalu – gingivitídy. Tá sa po čase môže dostať až do štádia parodontitídy, kedy sa zub začne kolísať aj kvôli ustupujúcemu ďasnu, odhaleným krčkom až napokon vypadne. 

Odporúčame tiež: Slina nad zlato! (čo o nej neviete)

medzizbna kefka a parodontitida

Zdroj: Shutterstock®

Keď sa „medzizubka“ stáva celoživotným spoločníkom

Medzizubnú kefku stačí používať 1x za deň, a to najlepšie pred spaním, po umytí zubov zubnou kefkou. Jedna „medzizubka“ vydrží tak 1 – 3 týždne, potom ju treba vymeniť. Výmena je dôležitá aj kvôli tomu, že pri používaní sa drôtom môžete do ďasna nechtiac pichnúť, rozkrváca sa, čím vzniká otvorená ranka, kde môžu aj napriek opláchnutiu prechádzať nebezpečné baktérie z povrchu medzizubnej kefky. Hrozí tak prienik  infekcie krvou do organizmu. Nikdy nevieme, na aké miesto v tele sa môže zatúlať, a preto je lepšie aj takýmto ťažkým komplikáciám jednoduchým a opatrným čistením predísť. 

Odporúčame tiež: Byliny, ktoré sú obrovským pomocníkom pre ženy


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Iveta Moravčíková 15.11.16 12:34

IM
karma
100.00

ja používam zubnu nit

  • 0
Odpovedať

Martina Begalova 16.11.16 10:25

MB
karma
108.00

posledne roky mi pouzivanie tejto pomocky stale nakaze zubar a tiez deti som naucila pouzivat.

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 16.11.16 12:47

karma
93.00

medzizubná kefka je nesmierne dôležitá, používam ju denne už roky

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 17.11.16 18:25

PV
karma
113.00

To je super .. Ja stále len špáratká použávam.. cha.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 02.12.16 20:20

SK
karma
114.00

aj ja to hovorím, že je to dobrá vecička

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 02.01.17 15:54

AK
karma
100.00

medzizubnú kefku pravidelne používam

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní