Biele, žlté, modravé: Varovné signály nechtov, že sa niečo deje ​

Biele, žlté, modravé: Varovné signály nechtov, že sa niečo deje ​

Ľudské telo je jedna veľká záhada, v ktorej sa stopercentne vyzná len málokto. Veľmi často sa stáva, že sa nám organizmus snaží všemožne naznačiť, že sa s ním niečo deje a že niečo nie je s kostolným poriadkom. Tieto podnety zvykneme prehliadať alebo im len nevenujeme dostatočnú pozornosť - často preto, lebo nevieme, čo vlastne znamenajú. Varovné signály nechtov sú niečo veľmi podobné. Ak totiž máte zdravé a silné nechty, nie je to len dobrá správa pre vašu dvornú manikérku, ale aj pre vaše všeobecné zdravie.

Farba nechtu ​

Azda najviditeľnejším signálom, ktorý môžete na svojich nechtoch zaznamenať, je náhla zmena ich farby. A veruže sa oplatí sa občas na niekoľko týždňov zbaviť gélu či farebného laku, aby ste si mohli farbu nechtov poriadne skontrolovať. Zdravé nechty majú prirodzenú ružovkastú farbu. Čo znamenajú a ktoré sú neprirodzené odtiene nechtov na rukách?

 • Príliš vyblednuté nechty sú signálom, že telu niečo chýba. Často kričia nedostatkom železa v krvi, teda známej anémie alebo prezrádzajú podvýživu tela. Môžu byť aj predzvesťou ochorenia srdca či pečene.
 • Neprirodzene biele nechty sú taktiež zlým signálom. Opäť môže ísť o pečeň, v ktorej môže v tomto prípade prevládať silný zápal alebo je to predzvesť zlyhania obličiek alebo ich zlyhanie. V ďalšom, troška miernejšom scenári, môžu biele nechty znamenať nedostatok bielkovín v tele.
 • Častým sfarbením, ktoré nie je zdravé, je žlté sfarbenie nechtov. Toto sfarbenie je také frekventované preto, že vzniká pri celkom častých plesňových infekciách, akou je napríklad nechtová mykóza. V horších prípadoch, čo je však celkom zriedkavé, môže táto farba nechtov signalizovať vážne ochorenia, akými sú ochorenia pľúc, psoriáza, ochorenie štítnej žľazy alebo diabetes.
 • Modrajúce nechty sú predzvesťou zlej krvnej cirkulácie alebo toho, že vám jednoducho chýba kyslík. Okrem toho môžu varovať pred ochorením pľúc alebo dokonca aj srdca.

Vyskúšaj: Najúčinnejšie cviky na brucho, ktoré ťa skutočne zbavia tuku

zdravá farba nechtov

Zdroj: Shutterstock®

Štruktúra nechtu ​

Nielen farba, ale aj štruktúra nechtu môže signalizovať zdravotný problém. Často sa potýkame s príliš veľkým štiepením nechtov alebo s vlnkovitým povrchom nechtu, no väčšinou sa nad tým nepozastavujeme. Mali by sme sa.

 • Nechty s vlnitou či jamkovitou štruktúrou si zaslúžia zvýšenú pozornosť. Môžu byť signálom kožných ochorení, napríklad ekzému či psoriázy, no zjaviť sa môžu aj pri zápalovej artritíde, ktorá postihuje ľudské kĺby.
 • S rozštiepenými nechtami sa potýkajú mnohé z nás. Je nutné si však odsledovať, kedy je štiepenie nechtu naozaj na hrane, pretože môže signalizovať aj vážne ochorenie štítnej žľazy. V prípade, že sa štiepenie a rozchádzanie nechtov stretáva aj s žltým podtónom nechtu, ide pravdepodobne o plesňovú infekciu.
 • Možno si poviete, že ohryzené nechty nič neznamenajú, no ak si človek stále ohrýza nechty, väčšinou to znamená, že je pod veľkým tlakom, stresom alebo sa pasuje s úzkosťami. Aj v tomto prípade by sa mala vyhľadať pomoc odborníka.
 • Spuchnutá nechtová kožtička nemusí znamenať len obyčajný záder, aj keď práve infekcia je jej častou príčinou. Vo veľmi zriedkavom prípade a opakujúcom sa opuchu môže byť predzvesťou autoimunitného ochorenia, s menom lupus.

Inšpiruj sa receptom: Kto by ich nemal rád? Toto sú recepty na halušky 5x inak!

ako vyzerá nechtová mykóza

Zdroj: Shutterstock®

Kedy vyhľadať lekára? ​

Ako isto jasne vyplýva z tohto článku, aj nechty sú veľmi dôležitým indikátorom toho, že vo vašom tele číha potencionálne nebezpečenstvo. V niektorých prípadoch ide len o dočasné zmeny zafarbenia alebo štruktúry nechtu, no v prípade, že ide o trvalejšie zmeny, mali by ste neodkladne vyhľadať lekára - obvodného alebo špecialistu. Ten vám urobí testy a podozrenia potvrdí alebo vyvráti. S návštevou odborníka nečakajte ani v prípade, že sa vám k týmto indikátorom pridajú aj ďalšie neočakávané príznaky.

Preskúmaj aj: Vieš, prečo dať citrón do mikrovlnky? Keď zistíš dôvod, odpadneš!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 18.11.18 07:00

ĽŠ
karma
100.00

Varovné signály nechtov netreba prehliadať; veľmi dobrý článok!

 • 0
Odpovedať

Mária Sivová 19.11.18 08:54

MS
karma
100.00

Mávam obdobia, ked sa mi nechtu veľmi lámu.Vtedy nasadím zinok a o pár dní je po probléme.

 • 0
Odpovedať

Ján Komada 19.11.18 16:33

JK
karma
103.00

rád som si prečítal

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 19.11.18 17:49

karma
108.00

Poučné,momentálne ma nechty trápia,sú ako bez života..

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 19.11.18 19:34

JU
karma
103.00

aj mne sa niekedy nechty viac lámu alebo štiepia, zvyknem prelakovávať priesvitným vyživujúcim lakom..

 • 0
Odpovedať

Veronika Kupcová 06.12.18 11:26

VK
karma
105.00

ja našťastie nemám ani jeden varovný signál.....

 • 0
Odpovedať

Martina Begalova 07.12.18 14:34

MB
karma
108.00

asi tomu aj sami dopomáhame hlavne ženy - lak na nechty ale asi najviac gelove nechty... videla som par kamosiek ako vyzerali ich nechty po roku neustaleho lepenia...

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 10.01.19 12:58

JK
karma
100.00

Tiež mám jeden z týchto problémov

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní