Chráňte si hlavu pred slnkom, inak si koledujete o úpal!

Chráňte si hlavu pred slnkom, inak si koledujete o úpal!
 • 09.08.2015
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 1

Klobúk nie je len módnou záležitosťou, ale aj veľmi praktickou. Našťastie už dávno vieme spojiť užitočné s krásnym, a tak s výhovorkami, že vám klobúk nejde, u nás neobstojíte. Na každú hlávku sa totiž pri správnom hľadaní musí nájsť aj vhodný klobúčik, čiapka či šiltovka. V lete má takáto pokrývka hlavy jednu nesmierne dôležitú úlohu. Ochrániť nás pred slnečným úpalom! Nie je totiž úpal ako úpal. Možno menej nebezpečný, ale o to nepríjemnejší je takzvaný slnečný úpal, ktorý vás zasiahne vtedy, keď máte svoju hlavu nechránenú a dlhodobo vystavenú agresívnym lúčom slnka.

Najrizikovejšou skupinou ľudí sú v tomto prípade malé deti a osoby s riedkymi vlasmi či s plešinkou, alebo rovno vyholenou hlavou. Intenzívne pôsobenia slniečka a vyhrievanie vašej najvrchnejšej časti tela má veľmi nepríjemné fyzické dohry.

Odporúčame vám prečítať: Väčšie prsia vďaka cvikom - dá sa to!

letný klobúk

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa prejavuje úpal?

Slnečný úpal sa podobá úpalu klasickému (teda celkovému prehriatiu organizmu), s tým rozdielom, že ako neželaný bonus pridáva aj zopár ďalších problémov. Okrem bolesti hlavy, pocitov nevoľnosti, malátnosti a zvýšenej teploty sa pridáva aj strata či poruchy vedomia, červeň a príznaky podobné zápalu mozgových blán. Že ste si mali svoju hlavu chrániť, môžete spoznať aj podľa zrýchleného dýchania a pulzu, ako aj podľa tuhnutia šije.

Odporúčame: Džínsové šortky do každého šatníka: Takúto parádu dokážu narobiť!

ochrana pred úpalom

Zdroj: Shutterstock®

Na rozdiel od klasického úpalu, ktorý hraničí s kolapsom z tepla, sa úpal hlavy prejaví o čosi neskôr. Neraz až v noci, po celom dni strávenom na slnku. Začať sa môže pocitmi na zvracanie, alebo samotným dávením. Pridať sa môže točenie a bolesť hlavy, stúpajúca telesná teplota, celková nevoľnosť až malátnosť.

Slnečný úpal je často súčasťou klasického úpalu, ale nemusí to tak byť vždy. Keď už máte na takýto úpal podozrenie, potrebné je vyhnúť sa slnku a hydratovať telo. Najlepšia je čistá voda, minerálky, aj ovocné džúsy. Úplne vylúčená by mala byť káva a alkohol, ktoré telo odvodňujú.

A ako si ku klobúkom a čiapkam upraviť vlasy?

Ak si myslíte, že klobúkom si v podstate zakryjete celú hlavu a vlasy, alebo rovno pokazíte účes, ste na veľkom omyle. Ak máte trochu dlhšie vlasy, nebojte sa experimentovať. Nižšie prinášame inšpirácie na trendy účesy s letným klobúkom či šiltačkou. 


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

ľubka Olexyová 04.09.15 19:52

ľO
karma
-1.00

pred slnkom sa chránim nosením šatky,alebo klobúčika

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní