Chráňte svoje prsia prevenciou

Chráňte svoje prsia prevenciou

V dnešnej rubrike o zdraví sa budeme venovať pomerne chúlostivej téme, ktorou je práve rakovina prsníka.

Viete, že jedna z desiatich žien ochorie na rakovinu prsníka?

V prípade, že ste si v prsníku nahmatali istú abnormalitu alebo hrčku, zostaňte pokojná. Až tri zo štyroch hrčiek sú neškodné nezhubné zmeny, ako sú napríklad cysty naplnené tekutinou.

Priznajte si, čo pre svoje prsníky a zdravie robíte vy? Prevencia je dôležitá, preto ju netreba zanedbávať. 

Práve rakovina prsníka je najčastejšou formou rakoviny u žien. Ochorenie sa väčšinou vyskytuje vo vekovej kategórii 55-65 rokov, avšak organizmus môže zasiahnuť už v oveľa mladšom veku. 

Odporúčame prečítať: Ako si poradiť s ekzémom?

prevencia-prsnik-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Ako vzniká rakovina?

V našom organizme sa nachádza a neustále obmieňa približne 60 až 100 miliárd buniek. Bunka, ktorá nie je v ,,poriadku“ sa začína abnormálne deliť, z počiatočnej jednej bunky tak vyrastie nádor. V niektorých prípadoch však nemusí byť životu ohrozujúci.

Nádor má dve formy. Jednou z nich je takzvaný nezhubný (benígny) a zhubný (malígny) nádor. Kým malígny nádor sa neustále delí a poškodzuje tkanivá, benígny nádor nie je zvyčajne nebezpečný

Odporúčame prečítať: Strašiak menom predmenštruačný syndróm

zena-prsnik-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia – povinnosť, ktorú by mala dodržiavať každá z nás

Návštevu svojho gynekológa by ste nemali zanedbávať. Ide predovšetkým o vaše zdravie. Diagnóza zistená včas má oveľa lepšie vyhliadky na úspešnú liečbu ako odkladanie návštevy odborníka pre strach z možnej choroby.

Nárok na pravidelnú preventívnu gynekologickú prehliadku má každá žena po dovŕšení 18 rokov. Samozrejme, v prípade ťažkostí, návštevu odborníka neodkladajte a dohodnite si vyšetrenie čo najskôr.

Odporúčame prečítať: Akupunktúrou ku zdraviu

vysetrenie-prsnik-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Okrem iných, nemenej dôležitých vyšetrení v rámci preventívnej prehliadky vás gynekológ požiada, aby ste sa vyzliekli od pol pása nahor. Nasleduje vyšetrenie prsníkov na základe ich vonkajšej prehliadky, ale i pohmatom.

Gynekológ si všíma symetriu vašich prsníkov, možné zmeny tvaru, kože, ale aj výtok z bradavky. Pohmatom skontroluje oba prsníky, ale aj oblasť v podpazuší.

Samovyšetrenie prsníkov by malo byť u každej ženy samozrejmosťou. Tela sa dotýkame v rutinných činnostiach, ako napríklad sprchovanie, preto by vám samovyšetrenie nemalo byť ,,cudzie“. 

Odporúčame prečítať: V lete znamienka na pokožke nepodceňujme

Aké sú ďalšie možnosti prevencie?

Váš gynekológ v rámci preventívnej prehliadky zistí, či máte v danom období nárok na ultrazvukové vyšetrenie prsníkov alebo mamografiu. Ultrazvukové vyšetrenie prsníkov je určené pre ženy, ktoré ešte nemali 40 rokov (vo veku od 20-25 až do 40). V prípade ťažkostí absolvuje pacientka ultrazvukové vyšetrenie bez ohľadu na vek. 

vysetrenia-druhy-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

Mamografia sa vykonáva u žien, ktoré majú nad 40 rokov. Delí sa na preventívnu a diagnostickú. Preventívnu podstupuje žena, ktorá nemá ťažkosti a dovŕšila vek 40 rokov, s cieľom vykonať prevenciu. Diagnostická mamografia sa vykonáva na diagnostiku zmien v ženskom prsníku s hrčkou či inou zmenou. 

Odporúčame prečítať: Ako navrátiť pokožke snedý odtieň?

prsia-ruka-kamzakrasou

Zdroj: Shutterstock®

OTÁZKA PRE VÁS:

Absolvujete pravidelné gynekologické prehliadky?

Vykonávate si pravidelne samovyšetrenie prsníkov?

Myslíte si, že prevencia pred rakovinou prsníka je dôležitá?

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Zahoranová 25.09.14 07:43

MZ
karma
92.00

som v tomto dosť poriadna, chodím pravidelne na gynekologické prehliadky aj každé dva roky na sono prsníkov, práve teraz som na vyšetrenie objednaná tiež

  • 0
Odpovedať

anka - fb anka all saga saganová 25.09.14 16:15

A-FAASS
karma
-1.00

ano prehliadky su dôležite ale aj samo vyšetrovanie prsníkov niekedy vela pomože

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní