Čo robiť pri rezaní a pálení očí? Skús tieto spoľahlivé triky!

Čo robiť pri rezaní a pálení očí? Skús tieto spoľahlivé triky!

Sú citlivým zmyslovým orgánom a o ich dôležitosti niet žiadnych pochýb – oči. Pokiaľ vás pravidelne trápi ich rezanie či pálenie, vedzte, že v súčasnosti ide o pomerne časté nepríjemnosti, ktoré sa spájajú či už so syndrómom suchého oka, alebo alergickými symptómami, no v niektorých prípadoch môže ísť o závažnejší problém. Preto treba ťažkosti s očami riešiť v prvom rade s doktorom, ktorý určí jasnú príčinu týchto nepríjemných stavov. Lebo napríklad neliečená infekcia očí môže viesť k trvalému poškodeniu zraku. Existujú však aj triky, ktoré vám môžu pomôcť s nepríjemnými pocitmi rezania či pálenia v očiach popri klasickej liečbe, ktorú vám stanoví lekár. A ktoré to sú? Čítajte ďalej a načerpajte inšpiráciu.

Faktory spôsobujúce podráždenie očí

Poznáme množstvo vonkajších faktorov, ktoré vedia narušiť ochrannú bariéru na povrchu oka. Každodenne dávame očiam riadne zabrať. Niekedy jednoducho nemáme na výber a naša práca si vyžaduje niekoľkohodinové pozeranie do monitorov, potom ešte v rámci voľna sledujeme televíziu či sociálne siete. V iných prípadoch zas problémy s očami spôsobuje veľa času stráveného za volantom auta, pobyt v klimatizovaných priestoroch, suchý vzduch, prašné prostredie, ale aj nábeh na alergie, nedostatok spánku alebo hormonálne zmeny. Všetko spomínané si vyberá svoju daň v podobe únavy aj začervenania očí, nepríjemných pocitov pálenia, pichania či svrbenia, zhoršeného videnia atď. Zoznam prejavov syndrómu suchého oka či alergických reakcií je dlhý. Ako ich však účinne potlačiť a zmierniť? Skúste využiť nasledujúce tipy.

Pozri aj: Ako rozoznať alergiu od zápalu? Tu je niekoľko tipov od odborníkov

pálenie očí

Zdroj: Shutterstock®

Alternatíva ku kvapkám z lekárne

Tzv. „umelé slzy“, ktoré si viete zadovážiť v lekárni, a to aj bez lekárskeho predpisu, zaiste pomáhajú proti nepríjemným pocitom v očiach. Obsahujú látky, ktoré dokážu viazať vlhkosť a napomáhajú obnovovať prirodzenú bariéru povrchu oka. No existujú aj iné možnosti zaistenia lepšieho komfortu pre vaše oči – bylinky.

Riešenie pre unavené oči

Pokiaľ sú vaše oči len unavené, mal by im vzpruhu dodať obyčajný petržlen, resp. petržlenová vňať, ktorá má množstvo rôznych zdravotných benefitov. Na zmiernenie únavy očí využite odvar z petržlenovej vňate. Ten si aplikujte na vatový tampón, ktorým jemne potierajte očné viečka alebo si vatové tampóny nechajte na viečkach účinkovať dlhšiu dobu. Minimálne za vyskúšanie stojí babský recept na zlepšenie kondície očí, ale aj na zmiernenie krátkozrakosti, v ktorom taktiež svoju úlohu zohráva petržlen. Stačí vraj, aby ste si nakrájanú petržlenovú vňať (zhruba za hrsť) vmiešali do jogurtu a ten zjedli. Nemusíte naraz, môžete si ho rozdeliť aj na tri časti a zjesť počas dňa. Mesačná jogurtová kúra s petržlenom by vám mala zlepšiť zrak, dokonca zmenšiť počet dioptrií.

bylinky a liečba očí

Zdroj: Shutterstock®

Na zmiernenie začervenania očí

Podráždené červené oči sú asi najviditeľnejším prejavom očných problémov. Niekedy však stačí málo na to, aby ste začervenanie zmiernili. Pomôže bazalková voda, resp. obklady, ktoré si z nej vyrobíte. Príprava bazalkovej vody je jednoduchá. Opláchnuté bazalkové listy nechajte cez noc namočené v destilovanej vode a ráno tekutinu sceďte. Úľava po použití obkladov z tejto vody bude okamžitá, ustúpiť by malo aj rezanie, pálenie či iné nepríjemné pocity. Na zmiernenie začervenaných očí pomôžu aj obklady z harmančeka, stačí si urobiť odvar a dopriať si relax s vatovými alebo gázovými tampónmi na očiach namočenými v tejto tekutine. Skúsiť môžete aj rýchlejší harmančekový výplach či omývanie očí. Ešte pred aplikáciou harmančekového odvaru však musíte bezpečne vedieť, že nemáte na túto rastlinku alergiu. Samozrejme, to platí aj pri ostatných bylinkách, ktoré sa odhodláte vyskúšať, ale alergické reakcie na harmanček sú pomerne rozšírené, tak na to pamätajte.

Pre alergikov

Alergia sa prejavuje aj napuchnutím, svrbením či slzením očí a vie poriadne potrápiť. Okrem nosenia slnečných okuliarov a častého umývania tváre môžete svojim očiam pomôcť aj prostredníctvom obkladov z veľmi účinnej bylinky, akou je nevädza poľná. Sušený kvet nevädze zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať zhruba 15 minút. Scedenú tekutinu potom viete použiť nielen na obklady očí, ale aj na ich jednoduché a efektné premytie.

Vybrali sme: Čo znamenajú studené ruky a nohy? Nepodceňuj tieto príznaky!

obklady na oko

Zdroj: Shutterstock®

Proti zápalom

O liečivej sile čaju z lapacha ste už možno počuli. Jeho blahodarné účinky však možno uplatniť nielen vnútorným požívaním. Mimoriadne účinný je aj obklad na oči z odvaru kôry tohto juhoamerického stromu, ktorý na nich necháte pôsobiť aspoň 20 minút. Lapacho bojuje proti mnohým druhom baktérií, takže je vhodnou doplnkovou liečbou aj pri hnisavých zápaloch. Používanie obkladov zo všetkých spomínaných ingrediencií však nezabudnite konzultovať s vaším lekárom, aby sa prípadne nebili účinky predpísanej medicíny s látkami, ktoré sú obsiahnuté v týchto alternatívnych prírodných pomocníkoch.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Milka Damašková 01.06.19 00:42

MD
karma
132.00

Tiež som alergička a mám veľké problémy s podráždenými svrbiacimi očami. Pred pár týždňami ma tiež tak rezali, bola som rozospatá a oči som si šúchala prstami. A skončila som na pohotovosti s poškodenou rohovkou. Takže na toto pozor..

  • 2
Odpovedať

Ľubica Šťastná 01.06.19 07:03

ĽŠ
karma
100.00

Jogurtová kúra s petržlenom stojí za vyskúšanie, vďaka!

  • 4
Odpovedať

Jana Tonhauserová 01.06.19 10:34

karma
104.00

obklady z nevädzy vyskúšam,som peľová alergička a kvapky na alergiu sú súčasťou môjho života...niekedy je to rezanie naozaj otravné

  • 2
Odpovedať

Jana Komadová 09.06.19 19:24

JK
karma
100.00

Som alergička poznám dobre pálenie,svrbenie očí

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní