Čo sa s vami udeje, keď prestanete fajčiť?

Čo sa s vami udeje, keď prestanete fajčiť?
 • 25.02.2016
 • Silvia Karasová

  • Zdieľaj:
 • 9

To, že fajčenie škodí zdraviu snáď nikomu nemusíme ani hovoriť. Napriek tomu, že si dnes zdravotné komplikácie aj nebezpečenstvo, ktoré cigarety prinášajú, uvedomuje už takmer každý, predsa len je stále zložité povedať si DOSŤ. Môže za to fyzická aj psychická závislosť. Ktorá je horšia, už nechávame na vás. Keď sa vám podarí ale nazbierať v sebe dostatok sebazaprenia a naozaj chcete už definitívne prestať fajčiť, môžete sa inšpirovať aj pomerne rýchlymi reakciami. Aj keď je samotný proces „ako sa z fajčiara stane opäť nefajčiar“ pomerne zdĺhavý, predsa len prináša zdravotné úľavy už po pár minútach. Takže, čo sa deje s vaším telom, keď skoncujete s cigaretami?

Od momentu, čo si nezapálite, by ste úľavu mali pocítiť už po 20 minútach.

20 minút PO: pomaly, ale isto sa vám začína upravovať krvný tlak. Mal by sa znížiť na normálne hodnoty, upraviť by sa mal postupne aj tep.

Odporúčame prečítať: Domáce recepty – zbavte sa celulitídy

Čo sa s vami udeje, keď prestanete fajčiť?

Zdroj: Shutterstock®

Po 8 až 10 hodinách: v tele začína výrazne klesať hladina nikotínu, a to pokojne až do 90%, klesá taktiež obsah jedovatého oxidu uhoľnatého a vám sa začína pomaly ale isto ľahšie dýchať. Klesá taktiež riziko infarktu.

Po 24 hodinách: síce chuť na cigaretu stále narastá a s ním aj akýsi stres a napätie, začína sa vám ale výrazne čistiť telo. Na druhej strane abstinenčné príznaky silnejú a s očistou tela sa prečisťujú aj vaše dýchacie orgány – pripravte sa na veľa kašľu.

Po 48 hodinách: vďaka tomu, že nikotín z vášho tela ubúda a ono sa prečisťuje začínate lepšie cítiť vône, zlepšuje sa tiež chuť, keďže doteraz boli chuťové poháriky otupené jedom z cigariet. Na druhej strane abstinenčné príznaky sa stupňujú, pripravte sa na stres a nervozitu.

Odporúčame prečítať: Domáce tipy pre krásne pevné nechty

Čo sa s vami udeje, keď prestanete fajčiť?

Zdroj: Shutterstock®

Po 3 dňoch: vaše pľúca by mali začať nadobúdať na pôvodnej kapacite, zlepšuje sa aj vaša fyzická výkonnosť, nervozita ale pravdepodobne naďalej pretrváva. Nech je vám útechou aspoň to, že stopy po nikotíne z vášho tela definitívne miznú. Teraz by ste ho nemali nájsť už ani v moči.

Po 7 dňoch: naďalej kašlete a nedivte sa keď vypľúvate tmavé hlieny. Telo, pľúca aj priedušky sa naďalej čistia. U tuhých fajčiarov sa môžu objaviť bolesti hlavy súvisiace s abstinenčnými príznakmi.

Po mesiaci: ak vás trápili problémy s ústnou dutinou, s ďasnami, či s dychom, teraz sa to začína upravovať. Chuť zapáliť si síce stále vo vás je, avšak už omnoho lepšia. Zlepšuje sa vám spánok, lepšie sa sústredite, ste menej nervózne.

Odporúčame prečítať: 7 tipov ako využiť jablčný ocot

Čo sa s vami udeje, keď prestanete fajčiť?

Zdroj: Shutterstock®

Po 2 až 3 mesiacoch: príjemne vás prekvapí vaša kondička. Už sa tak raz dva nezadýchate, máte tiež viac energie a celkovo pocit ľahkosti. Ľahšie sa vám dýcha, cvičí, prestáva aj riziko priberania, príznaky, ktoré ste mali po skoncovaní s fajčením sú na ústupe.

Do 10 mesiacov: vás zaručene prejde kašeľ, ktorým si telo vypomáha pri čistení tela od toxínov, ktoré ste si „venovali“ vďaka cigaretám. Zlepší sa vám aj imunitný systém, trápi vás menej chorôb a vaše pľúca sú už takmer čisté.

Po roku: výrazne sa vám zníži riziko srdcovo-cievnych ochorení, okrem toho, že budete výrazne zdravšie, zlepší sa vám aj kvalita pleti, vlasov, zubov a nechtov.

Do piatich rokov: riziko infarktu je už o polovicu nižšie, než keď ste patrili do radov fajčiarok, podobne je to aj s rizikom vzniku rakoviny pľúc, hrtanu, či úst. Váš organizmus sa počas tejto doby od cigariet už takmer úplne očistil, v tomto období by ste mali byť už celkovo fit.

Do 10 až 15 rokov: čo sa týka rizika vzniku niektorých ochorení (ako napríklad rakovina, či srdcovo-cievne ochorenia), ste na tom teraz tak ako nefačiari. Podobne je to aj s vašimi zubami. Máte skvelú kondíciu a pokiaľ sa nezanedbáte po pohybovej stránke, aj postavu.

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 9
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Marianna Rajniaková 08.09.15 10:22

MR
karma
108.00

už 10 rokov nefajčím som šťastná že som to zvládla, na začiatku je to ťažké ale dá sa prestať...k tomu treba veľa pevnej vôle a pozitívne myslenie...

 • 1
Odpovedať

Andrea Kyjanicová 10.09.15 22:49

AK
karma
-1.00

aj ja uz nefajcim 7 rokov a nechyba mi to :)

 • 1
Odpovedať

Mária Zámečníková 04.01.16 15:12

MZ
karma
-1.00

Som šťastná, že takéto problémy nemusím riešiť.. Cigaretám som nikdy nepodľahla a myslím, že ani nepodľahnem :)))

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 25.02.16 19:22

SK
karma
113.00

nikdy som nefajcila a ani ma to nelakalo,nastastie ani nase deti tento zlozvyk nemaju

 • 0
Odpovedať

26.02.16 07:25

karma
-1.00

Čo ja viem tak, fajčenie , hryzenie nechtov, kusanie do pery,prejedanie atď. je niečo čomu sa hovorí orálny stimul. Je to podvedomé vytváranie pocitu bezpečia z ranného detstva, konkrétne pri kojení.Mne pomohla od cigariet "Oshova meditácia s cigaretou" prestal som fajčiť bez nejakých väčších nervov a do pol roka som schudol 4kilá pri normálnom jedení.

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 26.02.16 15:32

MZ
karma
92.00

našťastie tento zlozvyk riešiť nemusím

 • 0
Odpovedať

Katarína Janotíková 27.02.16 20:23

KJ
karma
-1.00

Skôr si myslím, že je to o psychike. Ja som prestala fajčiť zo dňa na deň počas tehotenstva. Povedala som si, že je to moja posledná cigareta a aj bola. Som nato hrdá :)A hlavne vďačná môjmu synčekovi, inak si myslím, že doteraz by som sa toho zlozvyku len tak nevzdala.

 • 1
Odpovedať

Lea Leová 01.04.19 10:01

LL
karma
-1.00

fajčila som, prestala som a od vtedy sa citim ovela lepšie, zdravšie, lepšie sa m dycha a ušetrila som nie malo euro. Preto so rada, že so sa toh škaredeho zlozvyku nastalo zbavila a jedine čo mi v tom pomoho bola elektronicka cigareta

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 24.05.20 16:29

KS
karma
133.00

Ja som kedysi tiež fajčila, ale to bola iba skôr taká frajerina na škole, nad ktorou sa už teraz iba pousmejem :-) Prestala som v pohode zo dňa na deň. Už 7 rokov nefajčím a cítim sa 100 krát lepšie ako vtedy, dokonca už cigarety ani nemôžem cítiť, tak mi vadí ten zápach :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Aglaonema – izbovka s rozmanitým vzhľadom vhodná aj do tmavých interiérov
Domácnosť

Aglaonema – izbovka s rozmanitým vzhľadom vhodná aj do tmavých interiérov

 • 1
 • 20.11.2022
Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?
Zdravie

Najšialenejšie diéty, ktoré (ne)treba skúšať! Ohrozujú zdravie?

 • 2
 • 22.10.2022
Sarah Jessica Parker, Ed Sheeran či Lady Gaga - vieš, aká spoločná vlastnosť ich spája?
Voľný čas

Sarah Jessica Parker, Ed Sheeran či Lady Gaga - vieš, aká spoločná vlastnosť ich spája?

 • 0
 • 17.10.2022