Čo sú zubné fazety a ako dokážu premeniť úsmev na dokonalosť?

Čo sú zubné fazety a ako dokážu premeniť úsmev na dokonalosť?
 • 03.08.2017
 • Ľudka Babjarčiková

  • Zdieľaj:
 • 4

Zubné fazety sú tenké plôšky z keramického alebo živicového materiálu, ktoré sa prilepia spredu na zub a zlepšujú tak jeho tvar, farbu či postavenie.

Materiál pripomína prirodzenú zubnú sklovinu, pričom hlavne keramika ponúka výhody ako je vysoká estetika, odolnosť voči zafarbeniu od kávy a cigariet, no zároveň má vyššiu cenu. Jedným z najväčších plusov oboch materiálov je minimálny alebo dokonca žiadny zásah vŕtačky do zubov. 

Výdrž

Celý proces väčšinou zahŕňa 3 kroky – konzultácia a odtlačky, nasadenie dočasných faziet a nakoniec trvalých faziet. Pozor! Nespoliehajte sa na to, že fazety vám vydržia celý život, nie je to tak. Podobne ako korunky alebo mostík majú svoju životnosť, tak aj fazety vydržia v priemere päť rokov, pri správnej hygiene a starostlivosti aj viac. 

Odporúčame: Prečo je také dôležité odsávania slín u zubára?

zubne fazety

Zdroj: Shutterstock®

Ste tým pravým kandidátom?

To, či ste vhodným kandidátom na rekonštrukciu vášho úsmevu, dokáže posúdiť iba zubný lekár, ktorý s fazetami pracuje. Nepekná farba, nevhodný tvar, veľké biele výplne na predných zuboch alebo odlomený zub s nerovnomerným povrchom? Ak sa vám jednoducho nepáči vzhľad vašich zubov, je veľmi pravdepodobné, že dobrým adeptom ste. 

Dokonca vás potešíme aj vtedy, ak máte zuby krivé. Bohužiaľ, sú isté hranice a oprava je možná len v prípade menších odchýlok. Posledná kategória sú medzierky medzi zubami. Ľudia veľmi často hľadajú spôsob, ako sa ich zbaviť a skončia práve s tenučkými plôškami, ktoré dierku zakryjú a vyzerajú veľmi prirodzene. 

Odporúčame: Vysoká výplň v zube - aké problémy vám hrozia?

zubne fazety

Zdroj: Shutterstock®

Pre koho fazety NIE sú?

Podmienkou sú zdravé zuby a ďasná. To znamená - žiadny zubný kaz, ochorenia ďasien ani infikovaná zubná dreň, ktorá si vyžaduje endodontické ošetrenie. Dobrou správou ale je, že aj pacient, ktorý vyrieši spomínané problémy so svojím zubným lekárom, sa následne môže tešiť na nový hollywoodsky úsmev.

Horšie sú na tom záujemci, ktorí škrípu zubami alebo často zatínajú zuby. Aj keď sú keramické plôšky podstatne silné, takáto záťaž by ich zlomila oveľa ľahšie. 

Odporúčame: Fajčením k strate zubov - dôvod?

zubne fazety

Zdroj: Shutterstock®

Ľahšia peňaženka

Na záver pre mnohých to najdôležitejšie – cena. Závisí od materiálu, počtu zubov a aj od zubnej ambulancie, ktorú si vyberiete. Cena za jeden zub môže byť približne 150 – 300 €. Väčšinou sa fazety aplikujú na 6 predných horných zubov a cena spolu sa vyrovná takému zubnému strojčeku. Po konzultácii so svojím zubným lekárom sami uznáte, čo je vhodnejšia alternatíva presne pre vás. 

Odporúčame: Strojček na zuby pre dospelých – aké sú možnosti?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Kelemenová 11.08.17 13:29

SK
karma
86.00

poriadne pálky berú zubáry....... o zúbky sa treba starať od malička.... potom nás to nebude stáť až tak veľa...... či idem súkromníkovi, či zubárovi čo má zmluvu cez poisťovnu, platím stále skoro rovnako.....

 • 0
Odpovedať

Enka Nova 02.01.19 12:16

EN
karma
-1.00

Ale ne vzdy za to muze nedostatecna pece. Manžel kvůli špatné barvě a vyplním si nechal udělat fazety na přední zuby v dSmile klinice. Vypadá to neuvěřitelně přirozeně! Se ne dá vůbec poznat že jsou zuby keramické. Nebylo to levný ale konečně začal se usmívat :)

 • 0
Odpovedať

Vivien Pilčeková 27.02.19 09:29

VP
karma
-1.00

Vždy ste túžili po bielom úsmeve rovnako ako ja ? Objednajte sa na Bielenie zubov do DENTAL BROTHERS :) okamzite a viditelne vysledky :)

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 25.01.20 14:28

DB
karma
111.00

len tie ceny u zubárov sú "nekresťanské"

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Hudba na spanie: Aký typ ti pomôže najľahšie zaspať?
Inšpirácie

Hudba na spanie: Aký typ ti pomôže najľahšie zaspať?

 • 0
 • 30.01.2023
Prvá ukážka z hraného filmu o Barbie zaskočila publikum
Voľný čas

Prvá ukážka z hraného filmu o Barbie zaskočila publikum

 • 0
 • 21.12.2022
VIDEO: Refectocil farba na obočie – ako ju správne používať pri domácej úprave obočia?
Líčenie

VIDEO: Refectocil farba na obočie – ako ju správne používať pri domácej úprave obočia?

 • 0
 • 29.01.2023