Čo vám signalizujú závraty?

Čo vám signalizujú závraty?
  • 10.09.2016
  • Silvia Karasová

Komu z nás sa z času na čas nezatočí hlava? Dôvodom nemusí byť len pobyt na kolotoči, či neustráženie si miery vypitého alkoholu. Pokiaľ vás trápia častejšie závraty a hlava sa vám točí aj "bezdôvodne" mali by ste k tomu pristúpiť zodpovednejšie. Môže ísť totiž o varovné signály, ktoré vás nepriamo vyzývajú k návšteve lekára.

Závraty hlavy môžu byť sprievodným príznakom hneď viacerých ochorení, ale aj samostatnou zdravotnou komplikáciou. Súčasťou čoho bývajú najčastejšie?

Odporúčame prečítať: 5 dôvodov prečo na čierny čaj nezanevrieť

Čo vám signalizujú závraty?

Zdroj: Shutterstock®

Bolesti hlavy

Nemusí ísť priamo o migrénu, avšak aj "obyčajná" bolesť hlavy vie dôkladne narobiť paseku s naším organizmom. Vtedy sa k nej zvyknú pridružiť aj spomínané závraty hlavy, ktoré môže sprevádzať taktiež problém so žalúdkom a pocity na dávenie. 

Odporúčame prečítať: Aj v topánkach bez podpätkov vieme vyzerať sexi

Problémy s kinetózou

Tie odhalíte veľmi ľahko, vyskytujú sa totiž pri cestovaní akýmkoľvek dopravným prostriedkom. Niekto ich máva len pri cestovaní autom, či autobusom, najmä na dlhé trate, dupľom ak sa na ceste vyskytujú ostré serpentíny. Niekomu sa hlava začne točiť na palube lietadla, či lode. Liečba tu v podstate existuje v podobe utlmenia príznakov. Siahnuť môžete po tabletkách typu kinedril, alebo po osvedčených radách ako dívať sa rovno pred seba, piť veľa vody, zhlboka dýchať, či vypomôcť si žuvačkou.

Čo vám signalizujú závraty?

Zdroj: Shutterstock®

Problémy s krčnou chrbticou

Za mnohými závratmi stoja práve problémy s krčnou chrbticou. Točenie hlavy je síce len sprievodným javom, ktorému možno nerozumieme a nezvykneme si ho spojiť s tým, že aj keď nás krk aktuálne nebolí, v skutočnosti závraty hovoria o dlhodobo odkladaných komplikáciách s krčnou chrbticou. V tomto prípade môžu pomôcť správne vykonávané cviky, športovanie, prípadne rehabilitácie. 

Odporúčame prečítať: Prečo sladiť kokosovým cukrom?

Neurologické a iné ochorenia

Točenie hlavy môže signalizovať aj nejaké neurologické problémy, zmeny, či nálezy na mozgu. Ak máte podozrenie, je potrebné ho vylúčiť a inak než odbornými lekárskymi vyšetreniami to nepôjde. Pripravte sa na krvné testy, aj magnetickú rezonanciu, ktorá okrem iného, môže pomôcť vylúčiť zo zoznamu podozrení aj rakovinu.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

11.09.16 16:20

karma
86.00

Ak mi na mozgu majú zistiť rakovinu, tak tam ani nemusím chodiť. Rakovina si už so mnou poradí aj sama.

  • 0
Odpovedať

Patrícia Paškanová 26.09.16 08:16

PP
karma
91.00

Nieje to nič príjemné, bohužiaľ sme si to v rodine zažili a bolo to dlhodobé a opakované. Samozrejme lekári mali všetky výsledky v poriadku, ako vždy.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní