Zákerná cukrovka: Liečba súvisí aj so zdravou stravou!

Zákerná cukrovka: Liečba súvisí aj so zdravou stravou!
  • 28.01.2014
  • Silvia Karasová

Na cukrovku dnes trpí nejeden človek. Pokiaľ sa táto choroba včas nepodchytí a je neliečená, môže mať dokonca až tragické následky. A to upadnutie do diabetickej kómy so stratou vedomia, pri neliečení sa môže skončiť dokonca smrťou. Najrizikovejšou skupinou sú tí, ktorí podceňujú stav svojho zdravia. Pre príklad, až tretina pacientov s cukrovkou o nej vôbec netuší! Ak ste mali už dlhšiu dobu nejaké podozrenie a viete o tom, že v rodine ste mali minimálne jedného diabetika, je na čase zájsť na kontrolu!

S cukrovkou sa dá žiť, ale! Potrebná je správna životospráva. Práve dlhodobo nevhodný jedálniček, ako aj nedostatok pohybu, môžu okrem dedičných faktorov stáť pri vzniku cukrovky. Vedeli ste, že jedným z jej najhorších spúšťačov je práve obezita? V prípade, že máte v obľube vyprážané a mastné jedlá a všade sa najradšej len vyvážate, k tomu máte sedavé zamestnanie, skôr či neskôr vás postihne nadváha. Od nej je je už len malý krôčik k tomu, aby ste sa zaradili do radov diabetikov.

Pozri aj: Ako využiť bazalkové pesto? Tu je 7 dobrých tipov, ktoré ťa nadchnú!

zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

Ako spoznať či môžem trpieť cukrovkou?

Príznakov cukrovky je viacero. Medzi tie najhlavnejšie patrí častý pocit smädu, časté močenie, malátnosť, dokonca aj rapídnejší úbytok na váhe. Patrí k nim taktiež pocit brnenia či pálenia v končatinách, opakujúce sa kožné alebo pohlavné infekcie, ale aj pomalé hojenie rán.

Čo môže cukrovka v tele spôsobiť?

Predstava, že si budete musieť pravidelne pichať inzulín nie je jediná. S cukrovkou, podobne ako aj pri iných ochoreniach, rovnako kráča ruka v ruke celý rad ďalších pridružených zdravotných problémov. Diabetikom hrozia taktiež dva až štyrikrát častejšie než zdravým ľuďom srdcovo-cievne choroby. Teda infarkt, náhla cievna mozgová príhoda či chronické zlyhávanie srdca. Cukrovka poškodzuje cievy, môže tak dôjsť aj k nedokrveniu niektorých orgánov, najčastejšie nôh. Najhoršie prípady končia amputáciou. Diabetes je zároveň najčastejšou príčinou zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby alebo dokonca transplantácie obličky.

Pozri aj: Recepty na zdravé sušienky: Trikrát inak a hlavne bez výčitiek!

dostatok pohybu

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa liečiť?

Liečba cukrovky je celoživotná a ako sme vám už načrtli, súvisí hlavne so zmenou životného štýlu. To znamená zdravé jedlá a pohyb. Cukrovkári by sa mali vyhýbať sladkostiam, aj jedlám, ktoré sú pripravované na veľkom množstve tuku. Jedálniček cukrovkára by mal zahŕňať ovocie, zeleninu, ryby. Potrebný je tiež pravidelný pitný režim, pod ním sa ale nemyslia presladené nápoje. Diabetici by sa mali vyhýbať aj alkoholu a cigaretám, práve kvôli tomu, že má cukrovka úzky súvis s cievnymi chorobami.

A prevencia?

Opäť raz len zdravá strava a dostatok aktívneho pohybu. Ak ste sa do cvičenia stále nedonútili, nakuknite do nášho FITNESS, kde si možno nájdete to ideálne cvičenie pre seba. Podobne vám rady poradíme aj s prípravou ZDRAVÝCH JEDÁL.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 28.01.14 12:48

ĽŠ
karma
100.00

Veru, správnou stravou!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní