Dentálna hygiena - čo všetko vás čaká?

Dentálna hygiena - čo všetko vás čaká?
  • 02.08.2016
  • Ľudka Babjarčiková

Ak ste ešte profesionálnu dentálnu hygienu neskúsili, váhate a chcete vedieť, čo všetko zahŕňa, ste na správnom mieste. V zahraničí sú návštevy  dentálnej hygieny bežné asi tak, ako návšteva kaderníckeho salónu. U nás má  z nej veľa ľudí strach, aj keď ten je úplne zbytočný. Dentálna hygiena je súčasťou každého liečebného aj preventívneho plánu a zároveň dobrou príležitosťou dozvedieť sa, kde pri starostlivosti o svoje zuby robíme chyby.

Profesionálnu dentálnu hygienu vykonáva kvalifikovaný pracovník ako je dentálny hygienik alebo zubný lekár v ambulancii.  Výkony dentálnej hygieny smerujú k prevencii vzniku zubného kazu či zápalu ďasien tým, že sa odstráni zubný povlak a zubný kameň z povrchu zubov. Výhodou je, že sa nemusíte obávať zubnej vŕtačky. Dentálny hygienik stav vašej ústnej dutiny overí, no ak nájde závažnejší problém, len naň upozorní a následne odporučí návštevu zubného lekára. 

Odporúčame tiež: Pozor na kúpanie v prírodných jazerách!

co zahrna dentalna hygiena

Zdroj: Shutterstock®

Bolesť – zbytočný strašiak

Proces dentálnej hygieny sa skladá z niekoľkých procedúr, ktoré normálne nebývajú bolestivé. Bolieť môže  prvá návšteva, a to hlavne v prípade, že pacient už príde so závažným problémom ako je zápal ďasien či odhalené zubné krčky. Pri ošetrení je niekedy možné využiť lokálne anestetikum, ktoré aplikuje zubný lekár. Celkové vyšetrenie a ošetrenie dentálnym hygienikom by malo trvať 30 až 60 minút.

Odporúčame tiež: S KAMzaKRASOU na pláži IX.

co zahrna dentalna hygiena

Zdroj: Shutterstock®

Ako návšteva dentálnej hygieny začína?

Pri prvej návšteve dentálny hygienik vykoná vstupné vyšetrenie, ktorým sa snaží zistiť kvalitu domácej starostlivosti o zuby, využívanie dentálnych pomôcok a techník čistenia zubov či stav parodontu. S výsledkami vás oboznámi, vysvetlí príčiny vzniku zistených problémov, vysvetlí vám, ako ochoreniam predchádzať a ako ich liečiť a odporučí preventívny či liečebný plán. Liečebný a preventívny plán majú podobný priebeh, odlišujú sa len rozsahom ošetrenia. Ich cieľ je spoločný – odstránenie príčin vzniku ochorení, teda zubného povlaku a zubného kameňa.

Odporúčame tiež: Tipy pre letný večierok, ktoré prospejú aj zubom

co zahrna dentalna hygiena

Zdroj: Shutterstock®

Čo vás čaká ďalej?

Samotné ošetrenie zubov začína  odstránením zubného povlaku a kameňa, ktorý sa najčastejšie nachádza na zadnej strane dolných predných zubov.  Využíva sa princíp ultrazvukového prístroja s ostrou koncovkou. Dentálny hygienik zub po zube, bočnou stranou nástroja, nie hrotom opatrne prechádza po obvode zubov a zároveň používa aj odsávanie slín či vody z koncovky. Vibrácie koncovky ultrazvuku spôsobia rozvoľnenie a odpadnutie vrstvy zubného kameňa, a tak sa rozdrtený kameň odplaví s prúdom vody z koncovky. Na manuálne odstránenie zvyškového zubného kameňa sa využívajú aj škrabky (scalery) či kyrety.

Odporúčame tiež: Muffiny s prekvapením pre všetky zvedavé deti

Keďže po odstráneni zubného kameňa ostáva povrch zubov drsný, potrebuje zahladiť. To zabezpečí leštenie špeciálnymi pastami v kalíškoch a v neposlednom rade pieskovač tzv. air flow. Ide o využívanie silného prúdu vody, vzduchu a jemného prášku. Opäť sa postupuje spôsobom zub po zube, pričom nie je dôvod sa báť žiadnej bolesti. Čiastočky prášku dokonale očistia povrch zubov od povlakov a zbavia ho zvyškových pigmentácií z fajčenia, nápojov či jedla. 

co zahrna dentalna hygiena

Zdroj: Shutterstock®

Dostávame sa do cieľa

Posledným zásahom a zároveň príjemným zakončením, ktoré zabezpečí svieži pocit v ústach, zvýšenú odolnosť zubov a ich zníženú citlivosť je fluoridácia. Vykonáva sa pomocou roztokov, lakov, gélov s vysokým obsahom fluoridových iónov pre posilnenie zubnej skloviny. Aplikácia je taktiež nebolestivá.

Na záver nasleduje inštruktáž správnej ústnej hygieny spolu s dentálnym hygienikom. Dôležitými pomôckami sú  kozmetické zrkadlo a model zubov, na základe ktorých si nacvičujete techniku čistenia, ktorú vám ukazuje dentálny hygienik. 

Odporúčame tiež: Ručná zubná kefka – prečo na jej výbere tak záleží?

co zahrna dentalna hygiena

Zdroj: Shutterstock®

Ako často absolvovať dentálnu hygienu?

Cena základnej dentálnej hygieny sa pohybuje približne od 18 € - 32 €. Túto sumu stačí investovať do svojho zdravia raz za pol roka a v budúcnosti zaručene ušetríte kopec času, bolesti a stovky ďalších eur u zubného lekára. Stačí si zapamätať, že čisté zuby sa nekazia, prekonať nezmyselné predsudky a uvedomiť si, že aj zdravá ústna dutina je súčasťou celkového zdravia, o ktoré sa oplatí čo najlepšie starať.

Odporúčame tiež: Domáce gnocchi s červenou paprikou


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Iveta Moravčíková 03.08.16 17:49

IM
karma
100.00

mnohým by sa to zišlo, len strach a financie je problém

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 03.08.16 20:54

SK
karma
114.00

keď som chodila s dcérou na strojček, občas jej dentálna hygienička urobila dentálnu hygienu, nejake dobre ťahy sme odpozorovali...

  • 0
Odpovedať

Anna Majdáková 03.08.16 23:24

AM
karma
-1.00

určite je to výborná vec,no zatiaľ som to nevyskúšala.zatiaľ to zvládam s povinnou zubnou prehliadkou

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 02.01.17 15:52

AK
karma
100.00

je to dôležitá starostlivosť

  • 0
Odpovedať

Vivien Pilčeková 22.02.19 10:51

VP
karma
-1.00

Ak hľadáte dentálnu hygieničku odporučam navštíviť dentalbrothers ... Dentálna hygiena a bielenie zubov jednom balíčku s okamžitými výsledkami a bez peroxidu odporučam :)

  • 0
Odpovedať

Terézia Šuranská 02.01.22 20:21

karma
-1.00

Dentálna hygiena je skvelá vec a mal by ju každý podstupovať na pravidelnej báze. Ja už druhý rok pravidelne navštevujem Dental Brothers a nikdy som nemala zdravšie a belšie zuby

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní