Ako na detox? Pomôže surová zelenina a ovocie

Ako na detox? Pomôže surová zelenina a ovocie
 • 17.02.2014
 • Aďa Knies

Detox pôsobí na náš tráviaci systém ako tlačidlo RESTART. Je to prirodzený spôsob, ako očistiť naše vnútro. Zanechá pocit „čistoty“ a sviežosti. Veľmi dôležité je však aby sme to robili správne. 

Prečo práve surový detox?

Samozrejme, správne stravovacie návyky a pravidelné cvičenie je skvelý recept na prežitie zdravého života. Ešte vždy je tu však čo zlepšovať a presne na to je určený surový detox. Každý detox nám pomôže zbaviť naše telo toxínov, ktorým sme vystavený každý deň. Toxíny sú všade prítomné. V potravinách, ktoré jeme, vo vzduchu, ktorý dýchame. Bohužiaľ, nikto nie je voči nim imúnny. Pravidelným „prepláchnutím“ zlepšíme trávenie, zvýšime imunitu a celkovo sa nám zlepší zdravie.

Odporúčame: Čo spôsobuje svrbenie kože a tela? Toto sú časté príčiny!

pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

Kedy začať?

Správne načasovanie je kľúčovou súčasťou tohto procesu. Čím menej rozptýlenia máte, tým ľahšie dosiahnete svoj cieľ bez akýchkoľvek komplikácií. Problém môžu priniesť nejaké rodinné posedenia, svadba alebo príležitosti, kde si jednoducho svoje jedlo veľmi vybrať nemôžete. Preto si skontrolujte svoj diár a uistite sa, že v tom čase nič podobné nemáte v pláne. 

Odporúčame: Ako funguje delená strava? Spoznaj jej princípy, výhody aj nevýhody!

surová zelenina

Zdroj: Shutterstock®

Ako dlho jesť len surové?

Pokiaľ ide o dĺžku očisty, je to čisto na vás. Dĺžka by sa mala pohybovať niekde medzi tromi a siedmimi dňami. Na začiatok však odborníci odporúčajú päť dňový detox. Za tento čas sa z tela odstráni značné množstvo toxínov. 

Pozri aj: Grilovaná zelenina a ovocie: Čo grilovať, ako a čo marinády?

očista

Zdroj: Shutterstock®

A ako na to?

Možno ste počuli aj o detoxe spojenom s tekutinami. Ale pravdu povediac, pracujúci človek nevydrží sedem dní len na vode a čajoch. Príjem surových potravín je tou lepšou alternatívou detoxikácie. Nezabúdajte však na to, aby bolo všetko ovociezelenina surová a čerstvá. Takže žiadne varené mäso, ani mliečne výrobky, žiadny cukor, ani olej a samozrejme ani alkohol! Svoj jedálniček obmedzte čisto len na čerstvú zeleninu a ovocie, orechy a semená (nepražené, nesolené). V prípade, že nemáte problém so sushi, surové ryby nie sú zakázané. Z ovocia a zeleniny si kľudne môžete pripraviť aj nejaký koktejl podľa vlastnej chuti.

Jedálniček na päť dní by mal pozostávať z:

 • ovocia – jablko, banán, hruška, broskyňa,
 • zeleniny – brokolica, paprika, mrkva,
 • orechov a semien – akékoľvek nesolené a nepražené,
 • vody.

Ak ste už v minulosti skúšali nejaký druh detoxu, samy dobre viete, že to nie je prechádzka ružovou záhradou. Ale ten pocit „PO“ je na nezaplatenie! Telo bez toxínov vám prinesie skvelý pocit.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 17.02.14 14:35

ĽŠ
karma
100.00

Pocit „PO“ je vskutku na nezaplatenie! Len to vydržať...

 • 0
Odpovedať

Ivka Porubská 07.03.14 08:51

IP
karma
-1.00

Efekt sa dostavi, len treba mat pevnu volu :-) poznam to na vlastnej kozi :-) tak smelo do toho !!!

 • 1
Odpovedať

Dominika Sedliaková 07.03.14 13:22

DS
karma
-1.00

Ovocie a zelenina mmm :))

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní