Diskrétny problém? Skoncuj s ním! Toto sú bylinky proti hemoroidom

Diskrétny problém? Skoncuj s ním! Toto sú bylinky proti hemoroidom

  • Zdieľaj:
 • 3

Hemoroidy predstavujú mimoriadne ošemetný problém, pretože aké sú otravné, také nepríjemné je riešiť ich s kýmkoľvek, hoci aj s lekárom. Týmto vás rozhodne nechceme odrádzať od návštevy lekára, ak je to potrebné. Avšak, ak sa vám hemoroidy objavujú opakovane a pravidelne, skúste sa zamerať aj na prevenciu voči nim. A práve v tom vám môžu byť výrazne nápomocné bylinky proti hemoroidom, ktoré naozaj fungujú, a to aj bez lekárskeho predpisu. Ktoré to sú?

Otestuj: Musíš vyskúšať: Toto sú overené spôsoby využitia byliniek zvonku!

brest hrabolistý

Zdroj: Shutterstock®

Brest hrabolistý (lat. Ulmus carpinifolia)

Je známy aj ako brest poľný a hoci nejde o bylinu, ale strom, úplne bez výčitiek ho môžeme nazvať liečivým. Dorastá až do výšky 35 metrov a kvitne od marca do apríla, kedy zároveň prebieha aj zber jeho kôry, predovšetkým z mladých konárov. Ak sa rozhodnete vyhľadať brest kvôli jeho liečivej kôre, zamierte najmä do lužných lesov a lesov, kde sú rozšírené lipy a javory.

Bresty sa však bežne vyskytujú aj v záhradách a parkoch, čiže možno ich máte priamo pod nosom bez toho, aby ste o tom vedeli. Kôra z brestu vie veľmi efektívne „vykrútiť krk“ rôznym zápalom črevnej a žalúdočnej sliznice, avšak v čom je výnimočne účinná, to je práve boj proti hemoroidom. V tomto prípade je potrebné použiť brestovú kôru ako prísadu do kúpeľa.

Naše staré mamy brestovú kôru vo veľkom využívali aj na liečbu porúch trávenia, ale tiež na ochorenia ústnej dutiny a hltana. Silným bojovníkom je aj v prípade neustupujúcej hnačky.

komonica lekárska

Zdroj: Shutterstock®

Komonica lekárska (lat. Melilotus officinalis)

Známejšia je pod ľudovými názvami, ako blúd, kameníček, kamenná ďatelina, skalná ďatelina, lucerna, suchotník, komínok, zánoviť či kadere svätého Jána. Zrejme čo región, to svojské pomenovanie. Napohľad veľmi príjemná a dokonca aj voňavá rastlinka sýtožltej farby je doslova lepidlom pre včely a čmeliaky. Najčastejšie ju zahliadnete popri cestách a dorastá až do metrovej či dokonca dvojmetrovej výšky.

Komonica je bohatá na mimoriadne vzácny a liečivý kumarín, takže nazbierať si kvitnúcu vňať tejto rastliny bude rozhodne správnou voľbou. Nemusíte sa báť, že by ste si ju nazbierať nestihli, pretože komonica kvitne pomerne dlho – od mája až do októbra, hoci na zber sú najvhodnejšie letné mesiace. Vysušená komonica, v podobe čaju, výborne funguje ako upokojujúci prostriedok na spanie, má schopnosť znížiť zrážanlivosť krvi a je nenahraditeľným pomocníkom v klimaktériu. Ako prísadu do kúpeľa používajte komonicu pri liečbe hemoroidov a iných vredových ochorení.

Pozri aj: Účinné, no málo známe bylinky na problémy s očami: Oplatí sa vyskúšať

krtičník hľuznatý

Zdroj: Shutterstock®

Krtičník hľuznatý (lat. Scrophularia nodosa)

Možno vám bude známejší ľudový názov tejto byliny, konkrétne hľuzové korenie či dokonca svinský koreň. Krtičník kvitne od júna do augusta, no zbiera sa už od mája do septembra – korene a vňať. Je potrebné ich sušiť na vzdušnom mieste. Má pomerne ľahko rozpoznateľné hnedočervené kvety, ktoré však majú od príjemnej vône veľmi ďaleko.

Krtičník, ako rastlinu zo skupiny burín, nájdete na lúkach, skôr na ich vlhkejších miestach, ale ešte častejšie v blízkosti budov a ciest. V minulosti bol jedným z najvyhľadávanejších liekov v prípade tuberkulózy, dnes sa využíva na liečbu vredových ochorení, vrátane hemoroidov, a to pridaním odvaru z usušenej byliny do kúpeľa. Krtičník sa neodporúča užívať vnútorne, už len preto, že má pomerne nepríjemnú ostrú chuť a pri prekročení optimálnej dávky sa môže objaviť krv v moči.

Odporúčame: Mávajú s tebou? Povieme ti, ako skrotiť hormóny prirodzene


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Jana Hricová 28.07.18 21:02

JH
karma
108.00

nepoznám tieto bylinky

 • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 29.07.18 15:55

karma
112.00

je to nepříjemný problém, mi začal v těhotenství

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 29.07.18 21:08

MM
karma
100.00

nepríjemný problém, našťastie ho nemám

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní