Endokarditída od zubára: Toto sú možné príčiny jej vzniku!

Endokarditída od zubára: Toto sú možné príčiny jej vzniku!
  • 18.04.2018
  • Simona Kostková

Viete, čo máme skoro všetci spoločné? Desivý zážitok so školskou zubárkou. Väčšina z nás si prvý odpor k zubárovi vytvorí práve v škole, neskôr sa prehĺbi pri prvej platbe za jednu výplň. Je preto ťažké definovať, čo je pre nás horšie – traumatizujúci zážitok, kvôli ktorému sa zubárov bojíme alebo horibilné sumy za „opravu“ zubov.

Lenže starostlivosť o zuby je nesmierne dôležitá. Nielen preto, že čím lepšie sa o zuby postaráme, tým menej budeme musieť chodiť k zubárovi. Ale hlavne preto, že sa môžeme vyvarovať vážnejším ochoreniam. Už ste počuli o chorobách, ktoré môže spôsobiť obyčajný, malý a neliečený kaz? Umyte si zuby a čítajte!

Prečo vlastne vzniká?

Ústna dutina je jednou zo vstupných brán, cez ktoré sa najčastejšie dostanú baktérie a iné nebezpečné látky do nášho organizmu. Do určitej miery je na to uspôsobená, vie si sama poradiť s obranou a medzi jej pomocníkov patria aj niektoré baktérie. Tie sa prirodzene vyskytujú v celých ústach a za normálnych okolností sú prospešné alebo aspoň neutrálne.

Ich najdôležitejšia funkcia je, že zabraňujú, aby sa na zuby prichytávali iné baktérie. Avšak v prípade, že si zuby nečistíme pravidelne a neodstraňujeme ich, zložitými procesmi dôjde k postupnému vzniku kazu. Ide o komplexný proces, ktorý ak včas zastavíme, tak už nikdy nebudeme musieť podstúpiť bolestivé vŕtanie. Aké jednoduché, nie?

Pozri tiež: Starostlivosť o detské zuby? Radšej veríme mýtom

biofilm v ústach

Zdroj: Shutterstock®

Dôležitá je správna technika

Lenže úprimne, kto z nás sa svojim zubom venuje naozaj poctivo? Sú dni, kedy sme večer tak unavení, že ledva vlezieme do postele, nájdu sa také dni, kedy jeme viac sladkého a sú také, kedy sa nám jednoducho nechce. Samozrejme, nájdu sa ľudia, ktorí tvrdia, že si zuby umývajú 3-krát do dňa, avšak stále s nimi majú problém. Ako to?

Základ je správny spôsob čistenia. Nie je totiž až také dôležité, akú pastu či koľko jej použijeme, ani to či si zuby umývame 10 minút alebo hodinu. Postačí nám pár minút, trošku pasty a medzizubné kefky na to, aby sme mali čisté zuby. Je potrebné prejsť naozaj každý milimeter zubu, pretože to, že sa na niektoré miesta nedostaneme, neznamená, že sa tam nedostane ani baktéria. Práve naopak, tieto miesta bývajú najčastejšími miestami, kde povlak, a neskoršie aj kaz, vzniká. Lenže kaz nie je ten, koho sa treba báť!

zubný kameň

Zdroj: Shutterstock®

Základný problém je zubný povlak

Správna technika umývania nám zaistí, že si vždy zubný povlak odstránime. Ak tak neurobíme, každým jedlom si viac a viac ublížime. Baktérie, ktoré sa v povlaku nachádzajú, sa začnú kvôli cukrom množiť a okrem tých „našich“ sa začnú pridružovať aj škodlivé. Samostatné baktérie nie sú vôbec škodlivé, kefkou ich odstránite pomerne ľahko. Lenže, čím viac ich budete na zuboch mať, tým horšie sa ich zbavíte. Začnú produkovať naozaj silné lepidlo, s ktorým sa pevne spoja a odstrániť ich dokáže až zubár. Spozorovať to môžete viditeľným tmavším zubným kameňom.

Ten predstavuje vážny problém, pretože je to v podstate malé spoločenstvo baktérií, ktoré si spokojne jedia, množia sa, vytvárajú pevnejšie spojenia a hlavne vytvárajú nebezpečné toxíny a rozširujú sa. Postupne sa môžu dostať k ďasnu a vyvolať zápal. Všimnete si ho tak, že vám začnú krvácať ďasná. To je prvý príznak parodontózy. Neliečená môže mať samozrejme také fatálne následky, akými je endokartitída.

Zaujme ťa: Krásne biele zuby - túžiš po nich aj ty? Tak kráčaj s dobou!

ako mať zdravé srdce

Zdroj: Shutterstock®

Čo to je endokarditída?

Naše srdce sa skladá z niekoľkých vrstiev, z toho endokard je najvnútornejšia vrstva, ktorá vystiela vnútro srdca. Pri infekčnej endokarditíde dochádza k prestupu baktérií do tejto vrstvy a najčastejšie postihuje výstelku chlopní. Môže k tomu dôjsť pri skoro každom zubárskom výkone, ale aj pri mnohých iných lekárskych zákrokoch. Najčastejšie sa baktérie začnú šíriť krvným obehom pri rozsiahlych extrakciách (vytrhnutie zubu), pri parodontóze alebo pri odstraňovaní zubného kameňa. Baktérie, ktoré sa v ústach nahromadili, sa veľmi ľahko pri akomkoľvek poranení ďasna alebo sliznice dostanú až ku endokardu. 

Je preto veľmi dôležitá správna hygiena, aby k množeniu baktérií nedochádzalo. Pozor by si mali dať hlavne ľudia s umelou chlopňou, takí, čo sú po transplantácii srdca alebo takí, ktorí už endokarditídu v minulosti prekonali. Liečba prebieha buď s pomocou silných antibiotík, v rozmedzí asi 4-6 týždňov, alebo chirurgicky, kedy sa poškodená chlopňa nahradí umelou.

umelé chlopne

Zdroj: Shutterstock®

Milé dámy, nepodceňujte hygienu svojich zubov ani zubov svojich detí! Zákernosť zápalu v ústach je tá, že človeka dlho nič nebolí. Od obyčajného zubného povlaku, ktorý je relatívne jednoducho odstrániteľný, môže zanedbaná alebo nesprávna hygiena viesť ku vzniku zubného kameňa. Ten môže nielen svojím rozsahom, ale aj produktami baktérií, poškodzovať ďasno a viesť k nepríjemnej parodontóze.

Pravidelne zapálené a krvácajúce ďasná sú nebezpečné nielen kvôli možnému vzniku endokarditídy, ale môžu časom viesť k úbytku zubov, ktoré sa postupne začnú kývať a to už je dej nezvrátiteľný. Len čisté zuby sú zdravé!

Neprehliadni: Krvácajúce ďasná: Prečo mi krvácajú ďasná a ako ich liečiť?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 18.04.18 06:52

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobrý článok, nič netreba podceňovať!

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 18.04.18 22:52

karma
115.00

Zubára sa bojím ako väčšina ľudí,ale napriek tomu chodím na pravidelné prehliadky.Viem,že zanedbané,pokazené zuby vyvolávajú množstvo chorôb.O jednej z nich je písané aj v tomto článku...

  • 0
Odpovedať

Katarína Hrtúsová 02.12.18 20:34

KH
karma
79.00

Nuž tento článok, to je sila.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní