Fakty, ktoré by ste mali vedieť o bulímii

Fakty, ktoré by ste mali vedieť o bulímii

Bulímia patrí medzi choroby, ktoré sa prejavujú poruchou príjmu potravy. Bulimik, teda človek trpiaci bulímiou, dokáže svoje trápenie ukrývať dlhšie ako anorektik.

Samotná bulímia sa prejavuje prejedaním sa a okamžitým vyvrátením prijatej potravy. A prečo to vlastne ľudia robia? To vedia len oni, môžno je to pocit viny alebo nejaký iný vážny dôvod.

Pri tejto chorobe sa ľudia dostávajú do bludného kruhu, z ktorého sa nedokážu sami vymotať. Vďaka tomu sa izolujú od spoločnosti, nechodia do práce, uzatvárajú sa a mávajú depresie. Čo všetko by ste o tejto chorobe mali vedieť?

Odporúčame tiež: Prečo treba mužovi pred nákupom napísať zoznam

Fakty, ktoré by ste mali vedieť o bulímii

Zdroj: Shutterstock®

1. Gény sú gény

Nie je jasné, kde je príčina tejto choroby. Avšak depresia a tlaky z okolia môžu byť jedným zo spúšťačov bulímie. Vedci však tvrdia, že na jej vzniku sa podieľajú gény. Teda ak je v rodine osoba, ktorá trpí bulímiou, je vysoko pravdepodobné, že ňou v budúcnosti môžete trpieť aj vy.

2. Muži nie sú výnimkou

Nie je pravda, že bulímia sa vyskytuje skôr u žien. Táto choroba príjmu potravy postihuje rovnako aj mužov. No ak sa zamyslíme, tak na verejnosti sú vždy prezentované len ženy ako bulimičky. Avšak odhaduje sa, že až 15 % mužov trpí touto chorobou. 

Odporúčame tiež: Choroba motýlích krídiel, keď aj jemný dotyk vie zraniť

Fakty, ktoré by ste mali vedieť o bulímii

Zdroj: Shutterstock®

3. Celoživotný problém

Či už je to závislosť alebo choroba, tak na všetko existuje vysvetlenie a všetko sa dá liečiť. Avšak aj po ukončení liečby môže opäť dôjsť k ochoreniu. Dôležité je nájsť spúšťače tejto choroby a naučiť sa rozpoznať varovné príznaky. Odhaduje sa však, že iba 1 z 10 ľudí, ktorí trpia touto poruchou príjmu potravy vyhľadá odbornú pomoc. Je to zarážajúca štatistika vzhľadom na nebezpečenstvo na ľudské zdravie.

4. Nepriaznivá pre ľudské telo

Všetci dobre vieme, že ľudské telo potrebuje výživu preto, aby bolo naozaj v dobrom zdravotnom stave. Bulímia má však väčší vplyv než len na hmotnosť človeka. Má nepriaznivý vplyv aj na vlasy, pokožku a vnútorné orgány. 

Odporúčame tiež: Rafinovaný cukor – dôvody, pre ktoré ho vyradiť zo svojho života

Fakty, ktoré by ste mali vedieť o bulímii

Zdroj: Shutterstock®

5. Bez detí?

Možno si to žiaden „bulimik“ neuvedomuje, no táto choroba má vplyv aj na reprodukčný systém, preto sa môže stať, že nebudú mať svojich potomkov, ktorí by niesli ich priezvisko. Ak sa im to však podarí, je veľká pravdepodobnosť, že dieťa bude mať rôzne vrodené vady. 

Odporúčame tiež: Potraviny, na ktoré by ste mali vsadiť počas vašich dní


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní