Vieš, čo je Glauberova soľ? Odhaľ spôsoby jej využitia!

Vieš, čo je Glauberova soľ? Odhaľ spôsoby jej využitia!

Poznáte Epsomskú soľ? Nie, táto soľ nie je vítaná v našej kuchyni, ale nachádza iné uplatnenie. Pri použití zvnútra je používaná za účelom prečistenia tela, prípadne na zmäkčenie stolice a elimináciu zápchy. Funguje skrátka ako preháňadlo. Mnohými spôsobmi ju však možno využívať hlavne zvonka, napríklad na ošetrenie kože, vlasov či opuchnutých nôh. Reč je pritom o prírodnej forme soli horčíka, respektíve sírane horečnatom. Poznáte však aj takzvanú Glauberovu soľ?

Čo je Glauberova soľ?

Pojmom Glauberova soľ je bežne označovaný síran sodný (Na2SO4), respektíve dekahydrát síranu sodného. Ide o bielu kryštalickú látku, ktorá dostala pomenovanie podľa alchymistu, lekárnika a chemika Johanna Rudolfa Glaubera. Ten ju údajne ako prvý vyrobil ešte v 17. storočí z chloridu sodného a kyseliny sírovej. Pripisoval jej mimoriadne účinky, pričom sa v praxi osvedčila hlavne ako účinné preháňadlo. 

Dekahydrát síranu sodného (Na2SO2·10H2O) je tiež nazývaný mirabilit. Názov tohto prírodného minerálu je odvodený od sal mirabilis (zázračná soľ) alebo sal mirabile Glauberi (podivuhodná soľ Glauberova). Glauberova soľ našla uplatnenie v rôznych odvetviach priemyslu. Dnes ju možno zohnať v lekárňach, niektorých predajniach so zdravými potravinami alebo na internete.

Odporúčame: Prečo je jazmínový olej úplnou jednotkou? Pleť si ho zamiluje!

očista pečene

Zdroj: Shutterstock®

Aké účinky má Glauberova soľ?

Glauberova soľ v prvom rade funguje ako silné preháňadlo. Pre svoje laxatívne účinky je niekedy využívaná na vyčistenie čriev, napríklad pred operáciami alebo niektorými vyšetreniami. Tiež môže slúžiť na rýchle odstránenie jedov z tráviaceho ústrojenstva. Pripisované sú jej i ďalšie účinky:

  • detoxikácia tela od škodlivých látok,
  • očista a podpora pečene,
  • podpora pravidelnej stolice – úľava od akútnej zápchy,
  • odkyslenie organizmu,
  • mierna dehydratácia tela – odstránenie nadbytočných tekutín. 

Glauberova soľ a očista pečene

Na internete možno nájsť rôzne postupy na domácu očistu pečene a tela pomocou Glauberovej, alebo aj spomínanej Epsomskej soli. Na ľahšiu očistu možno použiť 40 g Glauberovej soli (určenej aj na vnútorné použitie) a 1 l nesýtenej minerálnej vody. Deň pred očistou si doprajte len ľahšie zeleninové jedlá. V deň očisty si ráno zarobíme 10 g soli v 250 ml minerálky. Vypijeme a po 20 minútach proces zopakujeme. Počas procesu sa odporúča ležať na chrbte a nahrievať oblasť pečene, napríklad termoforom. 

Počas dňa následne popíjame očisťujúce bylinkové čaje. Po veľkej potrebe je možné skonzumovať niečo ľahké, napríklad zeleninu, ovocie, obilniny. Po 16-tej poobede už nejeme. Okolo 11-tej opäť necháme rozpustiť 10 g soli v 250 ml minerálky a vypijeme. Po 20 minútach zopakujeme s posledným nápojom. 

Glauberova soľ a riziká

Vnútorné užívanie Glauberovej soli sa spája s niektorými rizikami. V prvom rade je potrebné zmieniť, že táto soľ nie je určená na dlhodobé použitie, iba krátkodobé. V opačnom prípade môže hroziť poškodenie obličiek. Keďže látka pôsobí ako silné preháňadlo, z tela môže odstraňovať nielen škodlivé látky, ale aj dôležité vitamíny či stopové prvky.

Pre vysoký obsah sodíkových katiónov je Glauberova soľ nevhodná pre pacientov s hypertenziou, taktiež sa neodporúča pri srdcovej nedostatočnosti, ochorení obličiek či zápalových ochoreniach čriev. Niektorí odborníci vnútorné užívanie Glauberovej soli dokonca neodporúčajú vôbec. Vnútorné použitie tejto soli je najlepšie vždy konzultovať s lekárom alebo iným odborníkom!

Odporúčame: Domáci telový píling 5-krát inak: Minimálne jeden si zamiluješ

relaxačný kúpeľ

Zdroj: Shutterstock®

Kúpeľ s Glauberovou soľou na zmiernenie stresu a detoxikáciu

Bezpečnejšie možno Glauberovu soľ využívať hlavne zvonka. Je napríklad skvelou ingredienciou na prípravu relaxačného a detoxikačného kúpeľa. Doprajte si ho po náročnom dni pred spánkom. Obsah minerálov v soli pomôže svalstvu uvoľniť sa, eliminovaný bude stres, napätie i bolesť. Tento detoxikačný kúpeľ tiež napomáha upokojiť podráždenú pokožku. 

Ingrediencie:

  • 1/4 šálky Glauberovej soli
  • 1/4 šálky morskej soli alebo soli do kúpeľa
  • 1/4 šálky sódy bikarbóny
  • 1/3 šálky jablčného octu
  • 10 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja (proti stresu ideálne levanduľového alebo ylang-ylang)

Postup: Obe soli aj sódu bikarbónu rozpustíme v 1 l vriacej vody. Vaňu si naplníme teplou vodou a pridáme ocot. Potom primiešame aj rozpustenú soľnú zmes a na koniec esenciálne oleje. Kúpeľ by mal trvať aspoň 30 minút. Po ňom je ideálne už len odpočívať. 

Tip na domáci telový peeling

Glauberovu soľ tiež môžete použiť na prípravu domáceho telového peelingu. Štvrtinu šálky soli zmiešajte s nejakým kvalitným rastlinným olejom v takom pomere, aby vznikla jednotná, nie príliš riedka ani hustá zmes. Použiť môžete arganový, kokosový alebo aj mandľový olej. Následne zmesou krúživými pohybmi jemne očistíme pokožku tela a opláchneme.

Odporúčame: Najčastejšie ženské problémy v zime: Odborníci radia, ako na ne!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Katarína Konečná 28.10.21 09:05

KK
karma
105.00

ešte som o tejto soli nepočula

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 29.10.21 08:45

MC
karma
109.00

AK by som mala problémy ,tak radšej skúsim šaraticu.

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 29.10.21 09:30

IM
karma
100.00

Už som o nej počula no zatial nevyskušala

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 29.10.21 18:12

MM
karma
100.00

zatiaľ ju nepoznám, rada som sa poučila

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 29.10.21 23:30

karma
109.00

Glauberovu soľ veru nepoznám,ešte som o nej nepočula.Rada som sa poučila z článku.

  • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 14.02.22 17:39

BS
karma
100.00

O tejto soli počujem prvý krát, dobre vedieť na čo ju použiť:))

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní