Jačmeň na oku: Zisti, prečo vlastne vzniká a ako sa lieči!

Jačmeň na oku: Zisti, prečo vlastne vzniká a ako sa lieči!

Jačmeň na oku – keď sme tento pojem počuli ako deti, ako sme sa snažili, tak sme sa snažili, ale nedokázali sme pochopiť, ako sa tam to zrno mohlo dostať, keď sme okolo klasov na poli ani len neprešli. Dnes nám je však úplne jasné, že pre toto nepríjemné ochorenie si vôbec netreba zájsť na pole, ale postihnúť nás môže kdekoľvek. Ale prečo vlastne? A ako zistím, že to, čo ma na oku škrie, je práve jačmeň? No a čo následná liečba? Všetky tieto otázky vám zodpovieme v nasledujúcom článku.

Nič, čo sa týka zraku, netreba podceňovať

Snáď nikomu netreba pripomínať, akú dôležitosť má zrak pre náš život, pre naše fungovanie. Preto čokoľvek, čo sa týka očí, je mimoriadne citlivá záležitosť a o to väčšiu pozornosť jej treba venovať. Začervenanie, zdurenie, svrbenie, rezanie, pálenie, slzenie, dráždenie, hrčka, bolesť, hnis, zápal, opuch, tlak, napätie  – to všetko charakterizuje jačmeň na oku.

Mnohí si, pochopiteľne, hneď predstavia nejaký defekt očnej buľvy, avšak táto nepríjemnosť sa vyskytuje na viečku, medzi riasami, čo môžeme považovať za menšie zlo. Môže sa objaviť tak na hornom ako aj dolnom viečku.

Priprav si: Patizón: Zisti, ako táto chutná letná zelenina podporí tvoje zdravie!

opuch na spodnom viečku

Zdroj: Shutterstock®

Nie je jačmeň ako jačmeň

Hoci bežne toto ochorenie nijako neovplyvňuje samotné videnie, v prípade, že liečbu podceníte a zanedbáte, môže dôjsť aj k zhoršeniu zraku. Dôležité je však vedieť, že rozlišujeme dva typy jačmeňa na oku – vonkajší a vnútorný. Ten vonkajší je zvyčajne bolestivejší, no ten vnútorný nepríjemnejší. Stále ale hovoríme o viečku, nie samotnom oku, rozdiel je len v tom, že vonkajší jačmeň býva na okraji viečka, zatiaľ čo vnútorný (pomerne zriedkavý) na vnútornej strane viečka. Nuž, tak či onak, ide o mimoriadne nepríjemný problém.

jačmeň v oku

Zdroj: Shutterstock®

Kto je najviac ohrozený?

 Jačmeň alebo zrno na oku (lat. Hordeolum) je ochorenie, ktoré postihuje tak dospelých ako aj deti. Často býva sprievodným znakom cukrovky, no nemalú úlohu tu zohráva aj dlhodobý stres, prílišné namáhanie očí, no dokonca aj klimatizácia a hormonálna nerovnováha. V prípade, že sa vám jačmeň na oku opakovane vracia, rozhodne to prekonzultujte so svojím lekárom – pravdepodobne máte výrazne oslabenú imunitu.

Vo všeobecnosti však má prsty vo vzniku jačmeňa baktéria stafylokoka. Povrchové žľazy viečka sa následkom infekcie upchajú a to, čomu hovoríme jačmeň, je na svete.

Pozri aj: Choroba ruky-nohy-ústa: Vieš, ako pred ňou uchrániť svoje deti? 

vred na oku

Zdroj: Shutterstock®

Čo (ne)robiť, keď sa objaví?

Nejde však o nákazlivé ochorenie, ale pokiaľ jačmeň hnisá, vyhnite sa zdieľaniu uteráku na tvár s členmi rodiny. Zároveň sa vyhnite pretieraniu očí rukami, ideálne vždy, nielen počas ochorenia. Hoci to znie hrozivo, jačmeň na oku zvykne po niekoľkých dňoch, odkedy sa objaví, jednoducho prasknúť a samovoľne sa zahojiť a to v priebehu jedného týždňa.

V každom prípade je ale správnou voľbou navštíviť lekára, čím skôr, tým lepšie, aby ste tak predišli zbytočným komplikáciám. Na návštevu lekára myslite predovšetkým vtedy, ak jačmeň v oku sprevádza aj zvýšená telesná teplota alebo zimnica a tiež vtedy, ak sa vám toto ochorenie opakovane vracia.

- Anketa

MALI STE UŽ JAČMEŇ NA OKU?

Odpovedalo 504 ľudí  

Áno, opakovane
16%
Áno, raz
7%
Našťastie nie
78%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Mária Maxianová 24.08.18 06:29

MM
karma
100.00

mala som jačmeň približne pred dvoma rokmi, bolo to nepríjemné

  • 0
Odpovedať

Jana Mariaková 24.08.18 08:51

JM
karma
90.00

Jačmeň som ešte nemala a som za to rada. Musí to byť iste nepríjemné.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní