Jarné liečivé bylinky: Zdravie z lesa a lúk, ktoré sa oplatí nazbierať

Jarné liečivé bylinky: Zdravie z lesa a lúk, ktoré sa oplatí nazbierať

Dlhšie dni, vrúcnejšie a príjemné slnečné lúče a prebúdzanie prírody. Aj taká je jar, vďaka ktorej opäť ožívajú nielen stromy a zvieratá, ale i my.

Prechádzky jarnou prírodou sú viac než príjemné a okrem dobrej nálady z nich môžeme vyťažiť omnoho viac. Na poliach, lúkach a v lesoch v tomto čase začínajú rásť čarovné poklady, ktoré si poradia snáď s každým zdravotným problémom. Bolo by takmer hriechom si ich nechať ujsť, preto vám v dnešnom výbere poradíme. Aké jarné bylinky v okolitej prírode nazbierať?

Odporúčame: TOP bylina na gynekologické problémy: Poznáš ženský ženšen?

liečivé jarné bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Medvedí cesnak

Asi niet aromatickejšej rastlinky, ktorá rozvonia jarnú prírodu. Táto mimoriadne zdravá a navyše aj chutná bylina je presne tým, čo potrebuje naše telo po dlhej zime. Má silné detoxikačné schopnosti, vie si poradiť s vysokým krvným tlakom, žalúdočnými problémami. Posilní našu imunitu v čase, kedy môže byť oslabená. Medvedí cesnak má mnoho využití – ako studená príprava vo forme šalátov, pomazánok, pesta či len tak na chlebík. Výborný je aj k mäsu, do polievok či do praženice.

medvedí cesnak

Zdroj: Shutterstock®

Podbeľ

Žlté kvietky sú akoby zvestovateľmi prichádzajúcej jari. Vidieť ich už zďaleka. Podbeľ má silné protizápalové účinky, je vhodný pri astmatických bolestiach a iných ochoreniach dýchacích ciest. Podbeľ pomôže aj pri kožných problémoch a opuchoch po uštipnutí hmyzom, pri tráviacich problémoch či paradentóze.

Žihľava

Žihľava je jarnou rastlinkou, ktorá rastie od jari do jesene. Darí sa jej takmer všade a napriek tomu, že ju mnohí považujú za burinu, má výnimočné liečivé účinky. Najväčšiu silu ma mladá žihľava, zbierať by sme ju však mali mimo komunikačných ciest. Žihľava dvojdomá je krvčistiaca a krvotvorná rastlina. Je vhodná na reumatické ťažkosti a na dnu. Poradí si aj so zúžením ciev, so zápchou či chudokrvnosťou.

žihľava

Zdroj: Shutterstock®

Sedmokráska

Pre niektorých iba nežný biely kvietok, pre iného hotový poklad. Rovnako ako podbeľ, aj sedmokráska je vhodná na liečbu dýchacích ťažkostí, rozpustí prípadný hlien a vie si poradiť aj s kašľom. Účinná je aj pri kožných problémoch, akné, rôznych vyrážkach, vie potlačiť svrbenie a zápal.

Púpava

Púpavu pozná snáď každý. Okrem toho, že sa z nej dobre viažu kvetinové vence, vie však toho omnoho viac. Je účinným pomocníkom na boľavý žlčník, pri chorobách pečene a zlepšuje žalúdočné šťavy. Je vhodná aj pre cukrovkárov, odstraňuje svrbenie kože, upraviť môže aj činnosť žlčníka a pečene.

Zaujme ťa: TOP recept na púpavový med: Ako si pripraviť túto liečivú pochúťku?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Katarína Konečná 18.03.21 16:28

KK
karma
105.00

žihľavový a lipový čaj si pamätám z detstva

  • 1
Odpovedať

Margaret Zimova 18.03.21 19:13

karma
106.00

Často s rodinkou zbierame bylinky a uskladňujeme i pripravujeme na X spôsobov. Sú to neoceniteľné lieky prírody a doslova na všetko.

  • 1
Odpovedať

Renáta Mularčíková 21.03.21 04:51

RM
karma
100.00

Ja si pestujem bylinky na záhrade,mám mätu,medovku,harmanček,levanduľu,bazalku,pažítku,petržlenovú vňať. S manželom chodím každý rok na lipový kvet, tiež na kvet z čiernej bázy,zbierame mladú žihľavu .Na zimu si nasušíme ,neviem si predstaviť piť iný čaj ako z byliniek .♥

  • 0
Odpovedať

Júlia Filová 30.03.21 09:16

JF
karma
-1.00

bylinky si pestujeme, bez nich si neviem zimu predstaviť

  • 0
Odpovedať

Patrik Podmanický 07.04.21 22:23

PP
karma
96.00

Výborne. Pár riadkov a veľa informácií. Bylinky sa stále viac stávajú pre ľudí akýmsi nedostatkom. Mnohí z mladších ročníkov vôbec nepoznajú ani tie základné a ako chutí pravý bylinkový čaj tiež nemajú predstavu.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní