Je nebezpečnejšia, než sa zdá: Vieš, čo je acidóza?

Je nebezpečnejšia, než sa zdá: Vieš, čo je acidóza?

Jej indikátorom je hladina pH telesných tekutín a jej následky môžu byť veľmi nepríjemné. Ak si momentálne neviete vybaviť čo je acidóza, možno vám viac napovie pojem prekyslenie organizmu. Nastáva vtedy, keď hodnoty pH telesných tekutín v tele dlhodobo klesajú pod hranicu normy a bunky sú zrazu vystavované škodlivému kyslému prostrediu, ktoré im ubližuje. Čo môže acidóza spôsobiť a ako ju vyhnať z tela von?

Na vine je strava

Možno sa vám to bude zdať otrepané, no acidózu má najčastejšie na svedomí nezdravý životný štýl. Jedlá z kategórie rýchleho občerstvenia, ktoré máme v súčasnosti v obľube až priveľmi, totiž obsahujú kyselinotvorné zložky a celkovo prispievajú k tvorbe kyslého prostredia v tele.

A keďže v kyslom prostredí sa baktérie a vírusy množia ako huby po daždi, telo sa časom stáva náchylné na najrôznejšie ochorenia. Nemyslite si však, že za všetko môže len fast food. Negatívnym spôsobom totiž prispieva aj fajčenie, alkohol, cukor, mliečne výrobky, pšeničná múka, mäso či káva, teda v podstate všetky ľudské prehrešky. 

Odporúčame: Ako sa prejavuje nedostatok tukov v strave? Môže spôsobiť viaceré problémy!

zásadité potraviny

Zdroj: Shutterstock®

Prezradí ju únava či depresia

Z predchádzajúcich riadkov ste určite vydedukovali, že prekyslený organizmus nie je vidno. Možno nie na prvý pohľad, no niektoré jeho prejavy určite viditeľné sú. Najčastejšími symptómami acidózy sú bolesti hlavy, nespavosť či neustupujúca únava.

Z psychických prejavov sa pre acidózu môže dostaviť depresia a čo sa fyzických problémov týka, spája sa s bolesťami kĺbov a svalov a s kožnými problémami. Pre acidózu vám môže tiež zle tráviť a príznakom môže byť aj zavodňovanie organizmu. Niektoré zdroje spájajú dlhodobo prekyslený organizmus aj s oveľa vážnejšími ochoreniami, ako je napríklad mŕtvica či infarkt.

príčiny únavy

Zdroj: Shutterstock®

Odkyslite organizmus

Zdravotné problémy spojené s prekysleným organizmom znejú desivo, no väčšinou sa dajú pomerne jednoducho eliminovať. Úprava stravy je pritom samozrejme kľúčová. V čase roka, kedy sú očisty naozaj populárne, si dajte zásaditý detox, teda zo stravy vylúčte kyselinotvorné potraviny a nahraďte ich tými čo v organizme tvoria vhodné zásadité prostredie.

Medzi zásadité potraviny zaraďujeme takmer všetku zeleninu, strukoviny, orechy a patrí sem aj ovocie. Stravu môžete pri tomto detoxe doplniť o potraviny z neutrálneho súdka, čo sú napríklad rastlinné tuky, niektoré druhy mliečnych výrobkov či  celozrnné produkty.

Inšpiruj sa: Tápaš, ako si vybrať okuliare? Skús to podľa typu tváre!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Pavlína Vaksmundská 07.11.20 12:46

PV
karma
113.00

Ja strašne rada varím .. Neviem si predstaviť jesť vo Fast food-och.. Snažíme sa jesť veľa zeleniny a orechy sú u nás na stole stále..

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.11.20 07:48

ĽŠ
karma
100.00

Prejavy acidózy sú naozaj veľmi nepríjemné!

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 08.11.20 23:42

karma
109.00

O acidóze som už počula,ale v tomto článku je to pekne vysvetlené.

  • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 09.11.20 12:15

karma
106.00

Skvelý článok ... skutočne to je tak. Prekyslený organizmus je výborným základom pre mnohé vážne ochorenia. Pôst raz do týždňa ho úžasne prečistí.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní